برگزیدگان داستان ما و کرونا عرضه شدند

برگزیدگان داستان ما و کرونا عرضه شدند برگزیدگان جایزه «داستان ما و کرونا» توسط هیئت داوران این رویداد معرفی گشتند.


به گزارش کادو دونی به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در بیانیه دبیرخانه و هیات داوران جایزه «داستان ما و کرونا» آمده است: «حوادث، اتفاق ها و بیماری های همه گیر بر ابعاد متعدد زندگی ما تاثیرگذارند. داستان هم بازآفرینی تجربه زیستن است و با نوشتن داستان، بار دیگر آن چه را بر ما گذشته بازآفرینی می نماییم تا در آینده با رنج ها و مواهب زیستن بهتر مواجه شویم.
همه گیری کووید ۱۹ هم همچون تجربه های شخصی و اجتماعی انسان در آستانه ورود به دوره ای تازه از جهان است. این بیماری بر بسیاری مناسبت های بشری اثرگذار بوده و رنج های فراوانی برای انسان امروز داشته در حالیکه ابعاد فراوانی از این تجربه دردآلود ثبت نشده است.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا»، تلاشی برای گردآوری آثار ادبی در حوزه داستان در این حوزه است، خانه کتاب و ادبیات ایران کوشیده است بخشی از روایت های در ارتباط با این ماجرا را گردآوری کند. بخصوص در بخش ویژه این جایزه، تجربه های مدافعان سلامت و کسانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار داشته اند، مدنظر برگزارکنندگان بوده است.
مفتخریم که جایزه جهانی داستان ما و کرونا با اقبال نویسندگان خیلی از نقاط ایران و سایر کشورهای جهان روبه رو شد و بیشتر از هزار داستان قابل قبول به این جایزه راه پیدا کرد. نکته دیگر اینکه طیف وسیعی از نویسندگان از هشت ساله تا هشتادساله در این جشنواره شرکت کردند که نشان دهنده تاثیرگذاری بیماری کرونا بر نسل های مختلف جامعه است.
تنوع در موضوع، شخصیت ها، مکان های وقوع و روایت ها، خصوصیت دیگر داستان ها بود به صورتی که میتوان گفت حتی دو داستان مشابه در میان داستان های رسیده به دبیرخانه وجود نداشت.
البته از آن جا که مبحث بیماری کرونا هنوز تازگی دارد و نویسندگان هم مانند سایر قشرهای جامعه همچنان با آن دست به گریبان هستند، اغلب داستان ها نیازمند پرداخت دقیق تر فنی و ساختاری است که این مورد از نظر داوران این جشنواره طبیعی به نظر می رسید.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» دروازه ای برای پرداختن به این مساله انسان در جهان امروز است. ضمن قدردانی از جناب آقای دکتر صالحی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و جناب دکتر محسن جوادی، معاون محترم امور فرهنگی که بانی این جشنواره بوده اند، از کلیه کسانی که با ارسال داستان در این جشنواره شرکت کردند سپاسگزاریم و همه آنها را برنده این کارزار می دانیم.»
اسامی برندگان بخش عمومی و ویژه این جایزه هم به شرح زیر است: «کاش لبخندت را می دیدم» نوشته زینب فیروزنیا، «آیین آهک پاشی» نوشته محبوبه حاجی مرتضایی، «ترس خوردن» نوشته عباس عظیمی، «باقیمانده من» نوشته مهین سارانی راد، «سردخانه شلوغ» نوشته مجتبی بنی اسدی، «زرنگ بازی» نوشته اسماعیل اله دادی، «عزیز صدایش بزن» نوشته عماد عبادی، «آوازی برای پری دریایی» نوشته نجمه مولوی، «سمفونی حیات» نوشته حسن مختارزاده، «دور تو می چرخیدم» نوشته ارمغان بهداروند، «خاطرات آخرین مبارز» نوشته ستایش السادات صلواتیان، «بیست سال و چهارده روز در کرونا» نوشته زینب رضایی، «اشک ها برای که به صدا درمی آیند» نوشته زهرا رضاقلیزاده عمران، «من و کرونا» نوشته فرحناز شیخ بهاالدین زادا، «ملای چابهاری» نوشته مهدی چگین و «ماجراهای من و کرونا» نوشته طاها ملااحمدی.
منبع:

1400/05/11
12:18:25
5.0 / 5
248
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است