در گزارش كادو دونی عنوان شد؛

قیصر امین پور خشت اول شعر انقلاب را گذاشت

قیصر امین پور خشت اول شعر انقلاب را گذاشت کادو دونی: یکی از دوستان و همراهان قیصر امین پور می گوید خشت اول شعر انقلاب در حوزه هنری، توسط این شاعر و دیگر دوستان وی گذاشته شد.عبدالحسین رضایی راد عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و دوست قیصر امین پور همزمان با دوم اردیبهشت سالروز تولد این شاعر انقلاب در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ما زمان دانشجویی در خوابگاه دانشگاه تهران با یکدیگر بودیم و مرتب آثارمان را با هم رد و بدل می کردیم. من بیشتر در حوزه داستان قلم می زدم و وی در حوزه شعر. من کمتر شعر می گفتم و سروده هایم را به قیصر می دادم تا نظرش را بگوید. گتوند هم که می رفتیم، همدیگر را می دیدیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا می توان غزل مدرن و امروزی غزلسرایان جوان و معاصر را، میراث دار شعر شاعرانی چون قیصر امین پور دانست، اظهار داشت: ما بیشتر، قیصر را با مفهوم شعر انقلاب می شناسیم. یعنی زمانی که انقلاب پیروز شد، شاعر یا چهره خاصی نداشتیم که دغدغه شعر انقلاب و شعر اسلامی داشته باشد و بخواهد هنر مذهبی را اعتلا ببخشد. در نتیجه قیصر و دیگر دوستانش در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، این راه را باز کردند. اما این که بخواهیم آنها را مبدع سبک جدیدی در ادبیات و شعر بدانیم، نه.
این پژوهشگر ادبی در ادامه اظهار داشت: قیصر و نمونه های مشابهش در حوزه هنری، با این دغدغه شناخته شدند که هنر را به خدمت انقلاب و اسلام دربیاورند. یعنی در پی هنر متعهد بودند. تلاش این گروه، هم مربوط به زمانی است که کسی از بچه مذهبی ها امکانات یا سواد لازم برای شعر، فیلم، داستان و دیگر شاخه های هنر اسلامی را نداشت. بدین سبب همان نقشی که کارگردانی مثل محسن مخملباف (در ابتدای راه) در ساخت فیلم های اسلامی و انقلابی داشت، قیصر و دوستانش در زمینه شعر داشتند و می توان گفت خشت اول شعر انقلاب را او و دوستانش گذاشتند.
رضایی راد اظهار داشت: در مجموع، ابتکار درآوردن هنر به خدمت اسلام، متعلق به شاعران و هنرمندانی چون قیصر امین پور و نسل اولی است که در آن سال ها مشغول بودند.


منبع:

1400/02/03
13:19:41
5.0 / 5
589
تگهای خبر: ادبیات , تولد , رمان , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است