با تلاش انتشارات نقش جهان؛

پیتر كری با اسكار و لوسیندا به ایران آمد

پیتر كری با اسكار و لوسیندا به ایران آمد به گزارش کادو دونی رمان اُسکار و لوسیندا مشهورترین رمان پیتر کری رمان نویس استرالیایی با مقدمه آنجلا کارتر و ترجمه ملیحه قدرتی از جانب نشر نقش جهان منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، پیتر کری (۱۹۴۳-) در کنار پاتریک وایت (برنده نوبل ادبیات ۱۹۷۳) یکی از مهم ترین و اثرگذارترین نویسنده های استرالیا است. او یکی از سه نویسنده ای است که تابحال توانسته دوبار جایزه بوکر را از آن خود کند: اولین بوکر در سال ۱۹۸۸ برای رمان «اُسکار و لوسیندا» و دومین بوکر برای رمان «سرگذشت واقعی دارودسته ی کِلی» در سال ۲۰۰۱. کری از نویسنده هایی است که منتقدان او را سزاوار جایزه نوبل ادبیات می دانند و نویسنده های بسیاری در ستایش او سخن گفته اند، همچون پُل آستر نویسنده برجسته آمریکایی که او را اغواگری مکار و آکروبات بازی ذهنی توصیف می کند که فراروی قاره ها و کشورها سیر می کند، و توماس کینلی خالق «فهرست شیندلر»، که او را «استاد واقعی زبان و داستان سرایی» می نامد و می گوید: «پیتر کری برای سیدنی به مثابه جویس برای دابلین است.»
«اُسکار و لوسیندا» شاخص ترین رمان پیتر کری است که در سال ۱۹۸۸ منتشر گردید و الان بعد از سه دهه با ترجمه ملیحه قدرتی از جانب نشر نقش جهان در اختیار ایرانی ها قرار گرفته است. قدرتی پیش از این رمان «طوطی و اُلیور در آمریکا» دیگر اثر پیتر کری را هم ترجمه کرده بود.
«اُسکار و لوسیندا» علاوه بر جایزه بوکر، به لیست نهایی بهترین های بوکر هم راه پیدا کرد و توانست جایزه ادبی مایلز فرانکلین بعنوان کتاب سال استرالیا را از آن خود کند. همینطور این رمان در لیست صد رمان بزرگ همه اعصار به انتخاب گاردین، شماره ی ۹۲؛ در لیست صد رمانی که هر کس باید بخواند به انتخاب تلگراف، شماره ی ۸۰؛ در لیست صد رمان تاریخی ادبی جهان به انتخاب گودریدز، شماره ۴۹؛ در لیست صد رمان مدرن استرالیا، شماره ی ۱۵؛ و در لیست صد کتابی که قبل از مرگ باید خواند به انتخاب سایت مدیوم شماره ۸۶ را به خود مختص کرده است.
«اُسکار و لوسیندا» یکی از مهم ترین مدرن کلاسیک های عاشقانه ی دنیا است، اما از آن دست عاشقانه هایی که تنها در استرالیای قرن نوزده می توانست اتفاق بیفتد؛ چونکه تنها در آن قاره پهناور این امکان وجود داشت که یک کشیشِ مضطربِ وابسته به کلیسای انگلیس به نام اُسکار هاپکینز که روی تعالیم الاهی قمار می کرد، بتواند با یک بانوی وارثه نوجوان به نام لوسیندا لِپلاستریر که یک کارخانه شیشه سازی را می خرد تا به آزادیِ جنسیتِ خود کمک نماید، هم پیمان شود. و تنها قوه تخیلِ شگرفِ پیتر کری می توانست «اُسکار و لوسیندا» را به صورت روایتی عاشقانه و تجاری، مذهبی و استعمارگرایی، به رشته تحریر درآورد که در یک سفرِ نسبتاً جنون آمیز به قصد انتقال یک کلیسای شیشه ای به مکانی دورافتاده، به اوج خود برسد.

1399/12/02
20:36:09
0.0 / 5
921
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , رمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است