معاون امور فرهنگی تشریح كرد؛

راهبرد وزارت ارشاد برای تحریك تقاضای كتاب در مناطق محروم!

راهبرد وزارت ارشاد برای تحریك تقاضای كتاب در مناطق محروم! به گزارش كادو دونی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید باید تلاش شود تا تقاضاها برای دریافت و خوانش كتاب در مناطق محروم تحریك شوند و بر مبنای كتاب به مناطق ارسال شود.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، جلسه هماهنگی «پویش اهدای كتاب به مناطق محروم» با حضور دكتر محسن جوادی در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
محسن جوادی با تشكر از تلاشهای موسسات و نهادهای خصوصی و دولتی در «پویش اهدای كتاب به مناطق محروم» اظهار داشت: راه اندازی این پویش به معنای این نیست كه احتیاج به تامین كتاب در شهرهای بزرگ وجود ندارد، بلكه اولویت ما شهرهای كوچك و روستاها هستند. در سال های اخیر چهره فرهنگی روستاها بر خلاف گذشته تغییر پیدا كرده است و میزان كتابخوانی هم به طبع آن افزایش داشته است.
وی با اشاره به برنامه های معاونت امور فرهنگی برای كتابخوانی در مناطق روستایی اظهار داشت: طرح های ضربتی با همكاری برخی نهادهای دیگر در حال انجام می باشد تا فضاهای مدرن تری را برای كتابخوانی در روستاها ایجاد كند تا از این طریق در تشویق مردم روستایی به كتابخوانی موفق تر عمل نماییم.
جوادی افزود: معاونت امور فرهنگی سالیانه رقم قابل توجهی برای تجهیز كتابخانه های مدارس و كتابخانه‎ها اهدا می‎كند اما باید توجه داشت كه اهدای كتاب بدون نیاز سنجی تبعاتی به دنبال خواهد داشت.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر لزوم «مدیریت توزیع كتاب» در مناطق محروم كشور اظهار داشت: باید تلاش شود تا تقاضاها هم تحریك شوند و بر مبنای تقاضاهای روستاها و یا مناطق محروم كتاب به مناطق ارسال شود. برای این منظور باید پایگاهی ایجاد شود تا بعد از جمع آوری كتاب های اهدایی نسبت به طبقه بندی و رده بندی آنها اقدام گردد و با استفاده از نظرات اهالی فرهنگ خصوصا نویسندگان نسبت به توزیع كتاب ها به روستاها اقدام نمود.
وی خاطرنشان كرد: ایجاد طبقه بندی برای كتاب ها و مشاركت انجمن‎ها و نهادهای مردمی می تواند به نتایج پر باری منتج شود و از انبار شدن كتاب در كتابخانه‎ها جلوگیری كند. متاسفانه در غیر این صورت، كتاب های اهدایی انبار خواهند شد و نتیجه مطلوب از آنها حاصل نخواهد شد. باید مقاصد ارسال كتاب به خوبی شناسایی شوند و با عنایت به ظرفیت ها و نیازهای آنها، اهدای كتاب صورت گیرد.
وی اولویت دیگر «پویش اهدای كتاب به مناطق محروم» را استفاده از تجربیات دیگر كشورها و مطالعات پژوهشی دانست و اظهار داشت: باید تلاش شود از تجربیات كشورهای دیگر بهره برداری شود. همینطور دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی می تواند درباره آن كارهای پژوهشی انجام دهد و مسیر اهدای كتاب را برای سالیان آتی، ترسیم كند.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر اطلاع رسانی و تبلیغات یكپارچه و واحد برای این پویش اظهار داشت: باید تلاش شود تا این پویش مردمی بماند و از دولتی شدن یا مطرح شدن نام‎ افراد و یا گروه‎های خاص در آن جلوگیری شود تا ماندگاری بیشتری پیدا كند. همینطور با این اقدام این پویش به رسالت خود كه اهدای كتاب به مناطق محروم است، دست خواهد یافت.
در ادامه این جلسه ابراهیم حیدری؛ مدیركل دفتر مطالعات و برنامه‎ ریزی های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به جمع آوری بیشتر از 50 هزار نسخه كتاب در «پویش اهدای كتاب به مناطق محروم» عنوان كرد: این دفتر با تجریه چندین ساله خود در برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب توانسته است، احاطه خوبی به ظرفیت كتابخوانی در مناطق روستایی و محروم پیدا كند و می تواند از ظرفیت خود در ارسال هدفمند كتاب به مناطق محروم استفاده نماید.
وی افزود: همینطور می توانیم از ظرفیت های معاونت امور فرهنگی مانند نمایشگاه های كتاب استانی بهره برداری نماییم تا با واگذاری جمع آوری كتاب برای این پویش توسط انجمن‎ها و نهادهای مردمی هر استان، میزان مشاركت مردمی در این پویش را افزایش دهیم.
در ادامه جلسه هم اعضای شورا به بحث و تبادل نظر درباره نحوه جمع آوری و اهدای كتاب پرداختند.
در جلسه هماهنگی پویش اهدای كتاب به مناطق محروم نمایندگانی از قرارگاه جهادی امام رضا (ع)، معاونت توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری، موسسه مهر گیتی، انجمن حامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی و هنری مساجد كشور، مركز اسناد و كتابخانه ملی ایران، نهاد كتابخانه های عمومی كشور، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، سرای محلات شهرداری، معاونت فرهنگی و اجتماعی شركت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه و مركز تبادل و سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران حضو داشتند.

1398/09/17
21:18:34
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: اهدا , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است