گوت سنگسری ها بزرگترین سیاه چادر عشایر كشور

گوت سنگسری ها بزرگترین سیاه چادر عشایر كشور به گزارش كادو دونی ایسنا/سمناندبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با اشاره به اینكه این جشنواره ملی از 15 تا 17آبان ماه در مهدیشهر برگزار می گردد به ظرفیت بالای ایل سنگسر اشاره نمود و اظهار داشت: سیاه چادر عشایر سنگسر بزرگترین سیاه چادر در میان عشایر كشور است.به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، منصور بیرقی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه استان سمنان، اظهار نمود: عشایر ایل سنگسر از ظرفیت و توانمندی بسیاری برخوردار می باشند و با عنایت به تولید بیشتر از 80 ماده لبنی از مشتقات شیر از نظر تنوع لبنیات غنی ترین ایل در میان عشایر كشور به حساب می آید.

وی از تولید بیشتر از 40 نوع نان محلی در میان این عشایر بعنوان یكی دیگر از خصوصیت های بارز عشایر سنگسری یاد كرد و افزود: تلاش دبیرخانه جشنواره بر این است كه این جشنواره به محلی برای نمایش و معرفی توانمندی های این ایل بزرگ تبدیل گردد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر از افتتاحیه این جشنواره در عصر روز چهارشنبه 15 آبان اطلاع داد و تصریح كرد: عبور نمادین گروه های عشایری، گذر گروه سواران ایل، گروه های جداگانه مردان و زنان ایل سنگسر، حمل و نمایش تصاویر شهدای این ایل از جانب برخی از نوجوانان و جوانان و همینطور عبور نمادین گروه هایی از عشایر ایل قشقایی، عشایر عرب و دیگر گروه های عشایری میهمان از برنامه های افتتاحیه جشنواره است كه به صورت متفاوتی برگزار می شود.

بیرقی از سقوط بدل كاران برجسته كشوری از ارتفاع 2000پایی بعنوان یكی دیگر از برنامه های افتتاحیه جشنواره نام برد و اضافه كرد: پس از آیین افتتاحیه، بزرگترین جشنواره روباز صنایع دستی استان در مهدیشهر افتتاح می گردد.

وی از رونمایی از المان عشایر ایل سنگسر بعنوان یكی دیگر از برنامه های روز نخست جشنواره نام برد و اظهار داشت: برگزاری یك كمپ عشایری با استفاده از سیاه چادر و برگزاری جشن امامت از دیگر برنامه های پیشبینی شده در جشنواره است.

بیرقی از برگزاری جشن بزرگ ایل سنگسر در روز دوم جشنواره اطلاع داد و اظهار نمود: در این جشن بزرگ برنامه های شاد و متنوعی با حضور بعضی از كمدین های برجسته برگزار می گردد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر از پیاده روی بزرگ خانوادگی در بامداد سومین روز جشنواره اطلاع داد و اظهار داشت: تجلیل از قهرمانان و ورزشكاران مهدیشهری و خصوصا تقدیر از تیم هاكی مهدیشهر كه امسال به قهرمانی در كشور رسید از دیگر برنامه های این روز پایانی جشنواره است.

وی از برگزاری جشنواره غذا در حاشیه این جشنواره ملی اطلاع داد و اضافه كرد: نمایشگاه بزرگ ایل سنگسر تنها محدود به سه روز جشنواره نیست و تا 10 روز ادامه دارد.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر با اشاره به اینكه این جشنواره سیزدهمین جشنواره ایل سنگسر است تصریح كرد: این جشنواره در سال های ابتدایی در سطح محلی برگزار می شد، یكی دو سالی در ییلاقات مهدیشهر و یك مرتبه هم در تهران برگزار گردید اما امسال این جشنواره بعنوان یك جشنواره بزرگ ملی با حضور گروه هایی از عشایر استان های دیگر در مهدیشهر برگزار می شود.

وی با اشاره به اینكه در جشنواره پیشین نزدیك به 40 هزار بازدیدكننده از سایت جشنواره بازدید داشتند بیان كرد: پیشبینی می شود با عنایت به ارتقا جشنواره از استانی به ملی و گستردگی و تنوع برنامه ها امسال بالغ بر 100 هزار نفر از سایت جشنواره بازدید كنند.

به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، سیاه چادر عشایر ایل سنگسر كه از آن بعنوان بزرگترین سیاه چادر كشور یاد می شود در گویش مردم این ایل به "گوت"اشتهار دارد و محل برگزاری آن هم گوت كه مال"نامیده می شود.
1398/08/09
16:38:32
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: تولید , جشن , جشنواره , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است