توسط انتشارات موعود عصر (عج)

رجعت محمد بن حسن حر عاملی در پله سوم نشر ایستاد

رجعت محمد بن حسن حر عاملی در پله سوم نشر ایستاد به گزارش كادو دونی سومین چاپ كتاب رجعت شامل ترجمه الایقاظ من الهجعة بالبرهان علی الرجعة شیخ محمدبن حسن حر عاملی توسط انتشارات موعود عصر منتشر گردید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، انتشارات موعود عصر(عج) سومین چاپ كتاب «رجعت: ترجمه الایقاظ من الهجعة بالبرهان علی الرجعة» اثر شیخ الاسلام محمدبن حسن حر عاملی و ترجمه و تحقیق واحد پژوهش موسسه موعود عصر(عج) را با شمارگان ۱۰۰ نسخه، ۵۲۰ صفحه و بهای ۷۰ هزار تومان منتشر نمود. چاپ پیشین این كتاب پارسال (۱۳۹۷) با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۵۰ هزار تومان انتشار یافته بود. آیت الله احمد جنتی هم در دهه ۴۰ شمسی ترجمه ای از این كتاب را منتشر نموده بود.
شیخ حر عاملی این كتاب را در 12 باب به تعداد ائمه طاهرین تألیف كرده و در هر باب به اثبات مساله رجعت پرداخته است، این عالم شیعی در انتهای كتاب خویش نوشته است: «ما در این كتاب بیشتر از  670 حدیث و دلیل و آیه ذكر كردیم و گمان نمی رود در هیچ یك از مسائل اصول و فروع این قدر دلیل یافت شود.»
سرفصل های ابواب دوازده گانه كتاب ببه ترتیب به این شرح است: «مقدمات»، «دلایل صحت، امكان و وقوع رجعت»، «آیات قرآن درباره رجعت»، «شباهت وقایع گذشته در امت های پیشین و امت اسلام»، «پیشینه رجعت در امت های گذشته»، «رجعت انبیا و اوصای گذشته»، «رجعت در امت اسلام»، «پیشینه رجعت انبیا و ائمه دلیل بر رجعت موعود (عج)»، «وقوع رجعت شیعیان و غیر شیعیان»، «اخبار رجعت تعدادی از انبیا و ائمه»، «اثبات وجود یا عدم دولتی بعد از دولت حضرت مهدی (ع)» و «شبهات منكران رجعت و پاسخ آن».
در بخشی از این كتاب گفت وگوی مأمون با امام رضا(ع) درباره رجعت و پاسخ های جالب حضرت ثامن الحجج (ع) درج شده است: «شیخ صدوق در كتاب عیون از «حسن بن جهم» در حدیثی طولانی نقل می كند كه مأمون به حضرت رضا(ع) عرض كرد: درباره رجعت چه می فرمائید؟ فرمود: حق است؛ در امت های سابق هم بوده، قرآن هم بیان می كند، پیغمبر(ص) هم فرمود: هر چه در امت های گذشته بود بدون كم و زیاد در این امت هم خواهد بود و هم فرمود: وقتی كه مهدی اولاد من خروج كند عیسی بن مریم پشت سرش نماز گزارد و باز فرمود: اسلام اوّل غریب بود و آخر هم غریب شود، خوشا به حال غریبان! پرسیدند: یا رسول الله! پس از آنچه می شود؟ فرمود: حق به اهلش بر می گردد، مأمون اظهار داشت: درباره قائلین به «تناسخ» (یعنی حلول روح پس از مرگ در بدن دنیایی دیگر) چه می فرمائید؟ فرمود هر كه به تناسخ معتقد باشد كافر است و بهشت را دروغ پنداشته.»
شیخ حر عاملی كه از علمای مهم جبل عامل لبنان بود در سال  ۱۰۷۲  هجری به قصد زیارت مرقد منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) عازم ایران شد و بعد از ورود به شهر مشهد و زیارت بارگاه ثامن الحجج(ع) چون محیط ایران را برای رسیدن به هدف مقدس خود یعنی ترویج دین اسلام و مذهب حق و نشر احادیث اهل بیت(ع) مناسب تر دید، به همین خاطر تصمیم به اقامت در آنجا گرفت و بدین سان بود كه از وطن اصلی خود هجرت كرد. وی همینطور سفری هم به اصفهان داشت و از علامه مجلسی اجازه روایت گرفت.
مهم ترین كتاب شیخ الاسلام محمدبن حسن حر عاملی «وسائل الشیعه» است. این كتاب شامل روایات مهمی از ائمه اطهار درباره احكام شرعی در تمام ابواب فقه است.


منبع:

1398/07/23
15:23:12
5.0 / 5
4332
تگهای خبر: انتشار , سفر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است