گزارش كادو دونی به نقل از مهر

روزهای سخت مطبوعات ایرانی، خوش نشینی كاغذ مطبوعات در گمركات

روزهای سخت مطبوعات ایرانی، خوش نشینی كاغذ مطبوعات در گمركات كادو دونی: در صورتیكه كاغذهای وارداتی جهت استفاده مطبوعات در گمرك بدون ترخیص باقی مانده است روزنامه های ایران روزهای سختی را برای حیات خود سپری می كنندخبرگزاری مهر -گروه فرهنگی: سكته خفیف شاید تعبیر درستی باشد برای آنچه امروز درباره دو روزنامه پرتیراژ ایران و تهران رخ داد و بعید نیست كه این سكته خفیف خبر از یك بیماری شدیدتر برای روزهای آتی بدهد.
مخاطبان شهرستانی روزنامه هفت بامداد روز گذشته از خوانش نسخه كاغذی این روزنامه محروم بودند و كیوسك های شهرهای خودرا خالی از این روزنامه دیدند و در كنار آن بامداد امروز نیز روزنامه سازندگی موفق به انتشار شماره روز دوشنبه ۱۷ تیرماه خود نشد و البته بلافاصله این مساله به سوژه كاغذ نسبت داده شد كه گویا درست هم بوده است.
گرچه روایت محمد قوچانی در این زمینه در فضای مجازی صحبتی از كاغذ به میان نیاورد اما مساعدتی كه وی آنرا از قول معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیركل مطبوعات داخلی این معاونت نقل كرد، خبر از این داشت كه كمبود كاغذ مطبوعات گریبان این روزنامه را بدجور فشار داده است تا در نهایت یك شماره از این روزنامه نتواند در روز ۱۷ تیر راهی به دكه های مطبوعات باز كند.
علی مزینانی مدیرعامل شركت هفت بامداد ماندگار و مدیر مسئول این روزنامه در گزارش كادو دونی به نقل از مهر درباره اتفاقات پیش آمده بابت این روزنامه می گوید: هفت بامداد تقریباً جزو روزنامه هایی بود كه با كمترین مشكل در موجودی كاغذ مواجه بود وما همواره موجودی مورد نیاز برای سه ماه انتشار روزنامه را پیشاپیش می خریدیم.. امسال نیز ما برای انتشار تا اختتام خردادماه كاغذمان را تهیه كرده بودمی و با كم كردن شمارگانمان آنرا تا دوازدهم تیرماه كشاندیم. برای فصل تابستان نیز ما از اردیبهشت ماه با شركت وارد كننده معرفی شده قرارداد امضا كردیم و كاغذ را پیش خرید كردیم اما مشكلات موجود بر سر راه ترخیص این كاغذها موجب شد كار به اینجا برسد كه روز گذشته چاپ شهرستان ها را متوقف نماییم و برای شماره فردا هم چند رول كاغذ به صورت امانی تهیه كرده ایم.
مزینانی افزود: هم اكنون كاغذ به روایت واردكنندگان وارد فازی شده است كه میان ترخیص با ارز دولتی و نیمایی معلق مانده است. گویا دولت كه اعلام نموده كاغذ روزنامه با ارز دولتی وارد شود هنوز این مساله را در چارچوب مصوبه و یا دستور ابلاغ نكرده است و كاغذهای وارد شده از طرف شركت ها در گمرك به همین خاطر امكان ترخیص ندارد.
وی در عین حال از دریافت پیامكی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تخصیص سهمیه كاغذ برای روزنامه خود در روز جاری آگاهی داد و اظهار داشت: تابحال در دو نوبت دو محموله پنج تنی كاغذ با ارز دولتی دریافت كرده ایم و سهمیه تخصیصی فعلی نیز در نهایت می تواند كاغذهایی را كه ما از دیگران برای انتشار روزنامه قرض گرفتیم را به آنها برگرداند و برای انتشار روزنامه باردیگر به خانه اول باز می گردیم.
مزینانی در عین حال می گوید: سوژه كاغذ هم اكنون در گیر و دار اختلافات بانكی و مالی میان وزارت صنایع و بانك مركزی باقی مانده و مطبوعات را به جایی رسانده كه باید برای هر روز به صورت مجزا برنامه ریزی برای انتشار داشته باشند. كاغذی كه الان معین نمی باشد با ارز دولتی و یا نیمایی باید ترخیص شود راهی برای مصرف كننده اش جز این باقی نمی گذارد.
با این همه از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر می رسد كه پیامك تخصیص كاغذ سهمیه ای بامداد امروز برای مدیران مسئول روزنامه ها و نشریات ارسال شده است و محموله ای بالغ بر ۴ هزار تن كاغذ مطبوعات تا اختتام تیرماه برای توزیع میان اهالی مطبوعات مهیا خواهد شد.
در همین حال روزنامه شرق به سبب انتشار گزارشی درباره دریافت ارز دولتی برای واردات كاغذ و واردنشدن كاغذ به طبع آن توسط یك شركت خصوصی، طرف شكایت این شركت قرار گرفته است. خبرنگار مهر در این زمینه كسب اطلاع كرد این شكایت از طرف شركتی انجام شده است كه سال قبل بیشتر از ۲۳ میلیون یورو برای واردات ارز مطبوعاتی دریافت كرد و هیچ كاغذی را وارد نكرد. این شكایت به سبب درج گزارشی درباره این اتفاق از این رسانه انجام شده است.
به نظر می رسد روزهای سخت مطبوعات ایران چه در حوزه تولید و چه در عرصه انتشار با منتشر نكردن یك نسخه از یك روزنامه به خاطر نبود كاغذ و گاه شكایت به خاطر احقاق حق قانونی مطبوعات برای انتشار در حال كامل شدن است.

1398/04/17
15:21:38
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: انتشار , تولید , خرید , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است