عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تنها ۱۰ درصد رساله ها ارزش علمی دارد

تنها ۱۰ درصد رساله ها ارزش علمی دارد كادو دونی: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه حقوق مالكیت معنوی باید با شدت بیشتری رعایت شود، اظهار داشت: دستاوردهای فعالیت های مغزی به مثابه مال تلقی می شود و مالكیت معنوی منشأ وجود شناسی دارد. این در حالیست كه می توان تخمین زد تنها ۱۰ درصد رساله ها دارای ارزش علمی و حرف نو است.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، آیت الله رشاد، در اولین همایش ملی "آسیب شناسی رساله ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی – اسلامی" كه امروز در سالن همایش های كتابخانه ملی ایران برگزار شد، معضل رساله ها و رساله ها را ضعف علمی و هم آسیبی حقوقی دانست و اظهار داشت: شرط قبول یك رساله باید این باشد كه این رساله حاوی مطالب نو باشد؛ اگر سالانه ۵۰۰ هزار رساله تولید می شود همین تعداد نكته نو باید به صورت سالانه در كشور وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: متأسفانه این مورد محقق نشده و تخمینا می توان اظهار داشت: تنها ۱۰ درصد رساله ها ارزش علمی دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مبحث عدم رعایت مالكیت فكری و كپی برداری مطالب و چاپ آنها به صورت خطی افزود: یكی از اشكالات سوری اساتید داور این است كه نوآوری محقق در تحقیق چیست؟ و در موارد بسیاری هم به نوآوری خاصی برخورد نمی نماییم.
رشاد تصریح كرد: بعضی تردید دارند كه مالكیت فكری حق هست یا نیست؟ این در حالیست كه دستاوردهای فعالیت های مغزی مال تلقی می شود و باید با آن به شكلی مالی برخورد شود.
وی در همین زمینه اضافه كرد: مالكیت دارای انواع حقیقی، اعتباری و معنوی است. این در حالیست كه حقوق مالكیت معنوی از مادی شدیدتر است. چون كه سبقه وجود شناسی دارد و به نحوی برون داد وجودی فرد است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتها اظهار داشت: اگر دیگری دستاوردهای فكری یك نفر را به نام خویش ثبت كند با عنایت به آنكه بعداً بر طبق این دستاوردهای حقوق و امتیازات دریافت می كند گرفتار اشكال است و امیدوار هستیم با عنایت به اقدامات وزارت علوم در این راستا حقوق مالكیت فكری رعایت شود و تجربه تلخ برخی كپی برداری ها در حوزه های علمیه تكرار نشود.1397/12/08
15:40:11
5.0 / 5
4952
تگهای خبر: فرهنگ , كالا , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است