واكنش ضرغامی به یك تئاتر و كنایه به لاكچری ها

واكنش ضرغامی به یك تئاتر و كنایه به لاكچری ها كادو دونی: عضو شورای عالی فضای مجازی پش از تماشای نمایش «رسول» با اشاره به نمایش های گران اظهار داشت: ما شاهد بعضی كارهای نمایشی لاكچری هستیم كه مبحث آن به لاكچری نمی خورد اما عرضه می گردد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، عزت الله ضرغامی رئیس پیشین صداوسیما بعد از آخر تماشای نمایش «رسول» درباره آن در گفت وگویی عنوان كرد: انتخاب سوژه در این شرایط اجتماعی هوشمندانه است و ما به سوژه هایی نظیر «رسول تُرك» نیاز داریم كه بتواند مصادیق دیگری داشته باشد و تعمیم پیدا كند و آن ها را در قالب نمایشی عرضه دهیم كه جامعه مشخصی را در بر بگیرد و اثر انسان سازی و تربیتی خویش را داشته باشد.
او افزود: بعضی قصه «رسول تُرك» را در كتاب ها و برخی از نوشته ها خوانده بودند و با آن آشنایی داشتند و من برای نخستین بار است كه می بینم یك كار نمایشی خوب به دنبال عرضه این سوژه است. به نظرم كار خوبی در حد خودش بود و متن و میزانسن هم خوب نوشته شده و در محیط باز عرضه یك نمایش میدانی در این ابعاد با این میزان مخاطب، پرارزش و حرفه ای بود.
عضو شورای عالی فضای مجازی درباره مسائل فنی نمایش توضیح داد: نه تنها مشكل صدا نداشتیم بلكه به خوبی از پس آن برآمده بودند. نورپردازی و میزانسن عالی بود و در واقع تركیب موضوعات كه هم به خود قصه می پرداخت و هم مرثیه اباعبدالله را در شرایط زمانی خودش به خوبی تعریف كرد و مخاطب را تحت تأثیر قرار می داد، خوب بود.
او با اشاره به مدیریت درست كار با عنایت به سردی هوا اضافه كرد: در فضای باز با تمهیدات ساده و كارآمد، مخاطبان از طیف های سنی مختلف از پیر و جوان در كنار یكدیگر در یك سكوت خوب توانستند این نمایش را ببینند. «رسول» كار ارزشمندی است و به اعتقادم با عنایت به اینكه سوژه كم نداریم، امكان تعمیم این مورد و حركت وجود دارد.
ضرغامی یادآوری كرد: تصورم این بود كه شاید یك كار طنز بتواند مدت زیادی مردم را كنار هم نگه دارد، اما با وجود اینكه این كار مرثیه بود، به راحتی چند هزار نفر را به خود مشغول می كند.
ضرغامی اضافه كرد: برای كسانی كه به صورت مرتب بر طبل یك ژانر خاص می كوبند و فكر می كنند اگر كار خوبی می خواهند، عرضه كنند باید خیلی از حدود را زیر پا بگذارند و در مسیرهایی قدم بگذارند كه با ارزش های اخلاقی و فرهنگی ما هماهنگ نیست، «رسول» نمونه خوبی است. این تجربیات نشان داده است كه اگر مبحث به خوبی پرداخته شود، حوزه های جذب مخاطب ما بالاست.
رئیس پیشین صداوسیما با اشاره به اینكه خوشبختانه این كار با این ابعاد موفق شد، اضافه كرد: «رسول» به عرفی كردن نمایش و بیرون آمدن از قاب خاص ویترینی كه به صورت گلخانه ای تئاتر را از مردم جدا می كند، كمك می نماید. معمولا هم جریان خاصی به سمت تولید نمایش های گران می رود و هم اینكه این نوع نمایش مخاطب خاصی می طلبد.
ضرغامی با تاكید بر اینكه ما شاهد بعضی كارهای نمایشی لاكچری هستیم كه مبحث آن به لاكچری نمی خورد، اما عرضه می شود، اضافه كرد: قصدم انتقاد نیست، اما این سیر را باید مدیریت كرد.
عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: عرفی شدن نمایش كه هم ساده برگزار گردد و هم با مخاطب رابطه برقرار كند و بتواند در قشرها و محیط های مختلف مثل مدارس و مساجد تعمیم پیدا كند، كار خوبی است. ما استعدادهای زیادی داریم و این نوع كارها می توانند مثل یك وسیله، آثار هنری سطح بالای تئاتر را با ظرفیت های مردمی متصل كند.
او با اشاره به اینكه ما از این دست كارها كه مردم محیط و ادبیات آنرا باور می كنند، كم نداریم، اضافه كرد: اگر این كار به خوبی صورت گیرد، می توانیم شاهد تحولی در كار نمایش باشیم و نمایشی كه متعلق به مردم است و بر مبنای فرهنگ واقعی مردم شكل گرفته را توسعه دهیم.
ضرغامی با تشكر از مدیریت كه در فضای باز با چادر، حداقل امكانات را فراهم نمود، عنوان كرد: من قبلا در كارهای اجرایی بودم و از كم و كیف این نوع كارها آگاهی دارم و این كار سخت و تحسین برانگیزی است.
او در انتها اظهار داشت: مجموعه عوامل هنری، متن، كارگردانی، بازیگران و تداركات كه پشت صحنه و روی صحنه زحمت كشیدند، كار بزرگی انجام دادند و با یك تیم منسجم و با اعتقاد كار می كردند و همین اعتقاد باعث توفیق در كارشان شد و امیدوارم دوباره شاهد نمونه های دیگری از این نوع كار باشیم.1397/08/19
20:42:56
5.0 / 5
4770
تگهای خبر: ادبیات , تئاتر , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است