اختتامیه جشنواره كتابخوانی رضوی استان تهران برگزار گردید

اختتامیه جشنواره كتابخوانی رضوی استان تهران برگزار گردید كادو دونی: هشتمین جشنواره كتابخوانی رضوی استان تهران با حضور مسئولان، نویسندگان و كتابداران با تجلیل از برگزیدگان پایان یافت.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، مراسم پایانی هشتمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی استان تهران امروز (دوشنبه ۱۲ شهریور) با حضور شكر الله حسن بیگی، سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری تهران، مهدی رمضانی معاون توسعه كتابخانه ها و ترویج كتابخوانی نهاد، اصغر گودرزی مدیر كل امور كتابخانه ها و مشاركتهای نهاد، هادی آشتیانی مدیر كل فرهنگی نهاد، مرتضی محمد زاده مدیر كل امور مجلس و استانهای نهاد، مهردخت وزیرپور استاد دانشگاه و عضو سابق هیات امنای نهاد، علی نیكنام مدیر كل كتابخانه های عمومی استان تهران، روسای شهرستان، كتابداران و اعضای فعال كتابخانه های استان در سالن اجتماعات كتابخانه عمومی علامه حلی برگزار گردید.
حسن بیگی، سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در این مراسم اظهار نمود: اگر به آموزه های دینی خود نگاه نماییم می بینیم كه در قرآن كریم، روایات و وقایع تاریخ اسلام بر علم و دانش اندوزی تاكید گردیده است. در آیات مختلف از تفاوت كسانی كه علم دارند و آنانی كه ندارند در قالب سوال انكاری یاد شده است كه بر اهمیت این مورد تاكید می كند.
وی ادامه داد: مطالعه و فهم دین از مهمترین اعمال است كه حتی در شب قدر هم سفارش شده است. علی رغم اهمیتی كه دین ما برای مطالعه قائل است، سرانه مطالعه مناسبی در كشور وجود ندارد. در این راستا باید از جشنواره ها و هفته های فرهنگی كمال استفاده را بكنیم تا جوانان و نوجوانان به مطالعه تشویق شوند و چنانچه این اتفاق با موفقیت صورت گیرد صدمه اجتماعی كمتری را در جامعه و خانواده ها شاهد خواهیم بود.


حسن بیگی افزود: مطالعه در فضای مجازی به مانند مطالعه در اقیانوسی با عمق نیم میلی متر است. هم اكنون همه افراد از دولتی و غیردولتی باید برای رونق سرانه مطالعه كمك نماییم. در این باره پیشنهاد می كنم كه ورود افراد به كتابخانه ها و فرایند ثبت نام آنها به سادگی صورت گیرد و كتابخانه ها به مكانی جذاب برای مخاطبان تبدیل گردد. امروز شاهد می باشیم كه كتاب و كتابخوانی طبق دستور دین ما در جامعه صورت نمی گیرد این در شرایطی است كه دین ما بنیان گذار مطالعه است و ما باید از هر روشی برای افزایش سرانه مطالعه استفاده نماییم. رسانه ملی در این حوزه اثرگذار است و می تواند با ساخت فیلم و برنامه های فرهنگی در این حوزه فعالیت كند. همینطور آموزش و پرورش هم می تواند ورود خوبی به این حوزه داشته باشد.
علی نیكنام، مدیر كل كتابخانه های عمومی استان تهران هم در این مراسم بیان كرد: از رویدادهای مهم فرهنگی كشورمان طی امسال جشنواره كتابخوانی رضوی بود كه فعالیت خویش را از ابتدای اردیبهشت ماه شروع كرد. هفت عنوان كتاب از جانب نهاد كتابخانه ها معرفی شده بود كه در سطح استان به مخاطبان عرضه شد. در این دوره تصمیم بر انجام تبلیغات گسترده بود كه این كار در تمام استان تهران انجام شد.
او اضافه كرد: دو اثر مربوط به گروه سنی كودك و نوجوان بود. همینطور از میان این هفت اثر كه برای مخاطبان معرفی شده بود دو اثر مخصوص نوجوانان و سه اثر به حوزه بزرگسالان اختصاص داشت. مسابقه در سطح استان برگزار گردید و در این راستا ارزش های دینی به كوشش نهاد كتابخانه های استان تهران با فرهنگ كتابخوانی پیوند داده شد كه در جشنواره كتابخوانی رضوی جشن این پیوند را برگزار می نماییم.
نیكنام اظهار نمود: ۳۳۰۵ نفر در بخش آنلاین شامل: ۱۴۶ نفر در بخش پویش مجازی، ۱۹۲نفر در بخش خانوادگی، ۷۷ نفر در بخش نقاشی اینترنتی و ۲۸۹۲ نفر در بخش انفرادی این جشنواره شركت كردند. همینطور در بخش مكتوب این جشنواره ۱۵ هزار و ۳۷۲ نفر در بخش انفرادی، 5719 نفر در بخش نقاشی و ۴۹۸ نفر در بخش خانوادگی شركت كردند كه مجموع این افراد برابر ۲۱ هزار و ۵۸۹ نفر می گردد.


وی افزود: به منظور اطلاع رسانی ومعرفی منابع هشتمین جشنواره كتابخوانی رضوی برنامه های متنوع فرهنگی هم در كتابخانه ها برگزار گردید كه برپایی نشست های كتابخوانی به طور گسترده و قصه گویی در تمامی كتابخانه ها با كوشش كتابداران، در كنار جلسات نقد كتاب در خیلی از شهرستان های استان تهران و كتابخانه ها همچون این برنامه هاست.
مدیر كل كتابخانه های عمومی استان تهران به رشد قابل توجه میزان مشاركت مردم در این جشنواره اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد نفرات شركت كننده در این جشنواره طی سال قبل ۱۹ هزار و ۷۸۱ نفر بود كه این تعداد امسال به ۲۸ هزار و ۵۸۹ نفر رسیده است كه نشان دهنده رشد خوب در این حوزه می باشد. در همین راستا پیشنهاد می كنم كه در حوزه تقدیرنامه ها، كتابخانه هایی را كه بیشترین فعالیت را در این زمینه داشته اند مورد تجلیل قرار دهیم. همینطور كتابدارانی را كه زحمت می كشند و به صورت انفرادی و حتی خارج از كتابخانه ها فعالیت می نمایند مورد قدردانی قرار دهیم.
مهدی رمضانی، معاون توسعه كتابخانه ها و ترویج كتابخوانی نهاد كتابخانه های عمومی كشور هم در این مراسم با اشاره به راه اندازی دو كتابخانه در خراسان شمالی طی سه روز گذشته اظهار داشت: بخش كودك هیجان انگیزترین بخش این دو كتابخانه بود. بی گمان اگر بخواهیم اتفاقی را در گسترش كتابخوانی تولید نماییم چاره ای جز این نداریم كه زمان، انرژی و سرمایه گذاری خویش را به حوزه كودك معطوف نماییم.
وی اظهار داشت: تلاش در این حوزه ها طی كوتاه مدت به بار می نشیند. تجربه دیگر كشورها اثبات نموده است كه كتابخوانی باید در مدارس و سنین كودكی آغاز شود. این مورد یك لزوم است و بخش كودك در توسعه كتابخانه ها در اولویت قرار دارد. در دوره های مختلف نهاد كتابخانه ها این مورد را با جدیت پیگیری كرده است. ظرفیت كتاب و كتابخوانی در كشور وجود دارد و اگر ضعفی در این باره موجود است به مدیریت این حوزه، فرهنگسازان و مسئولان رسانه مربوط می گردد كه به صورت درست و دقیق عمل نكرده اند.
رمضانی با اشاره به اینكه نگاه جدیدی در كشور وجود دارد كه از ظرفیت موجود بهتر و بیشتر استفاده شود، افزود: ما در نهاد كتابخانه ها به دنبال گسترش فرهنگ كتابخوانی هستیم و به هر نهادی كه آمادگی خویش را در این باره اعلام نماید اعلام همكاری می نماییم و تجربیات خویش را در اختیار آنها می گذاریم در همین راستا سامانه كتابخوانی در دوره هشتم جشنواره كتابخوانی رضوی فراهم گردید. ۴۰۰ نهاد در این جشنواره با نهاد كتابخانه ها همكاری كردند كه سطح مشاركت هر كدام با دیگری متفاوت می باشد. در صحبتی با بهزیستی اعلام كردیم كه ما ظرفیت برپایی مسابقات نقاشی به جشنواره رضوی را در مراكز این نهاد داریم. در نهادهای دیگر هم همكاری های مشابه دیگری داشتیم.


معاون نهاد كتابخانه ها اضافه كرد: در تهران سختی كار در كنار امكانات وجود دارد اما در عین حال توقع ما از اداره كل تهران بیش از این است و امیدواریم كه استان تهران بتواند جایگاه نخست را در جشنواره كتابخوانی رضوی از آن خود كند. همینطور فعالیت نهمین جشنواره از فردای همین روز آغاز می گردد و زمان بندی جدیدی را برای این دوره در نظر گرفته ایم. امسال در برنامه خود داریم كه همزمان با ۲۴ آبان از كتابداران و كتابخانه های برتر و استان های دارای رشد مناسب در جشنواره رضوی تجلیل نماییم.
سپس فاطمه سلیمانی نویسنده كتاب «به سپیدی یك رویا» اظهار نمود: همكاری خانواده ها با این جشنواره اقدامی مبارك است. تنوع كتاب ها بنا به ذائقه افراد به صورتی مناسب انتخاب شده بود و تبلیغات گسترده ای صورت گرفت. برپایی جلسات نقد كتاب در چهار كتابخانه از دیگر اقدامات مطلوب این دوره بود كه فرصت مناسبی را بین نویسنده و مخاطب تولید می كرد كه با هم تبادل اطلاعات داشته باشند.
وی بیان كرد: در این راستا متوجه شدم كه ۱۶۰ هزار نفر كتاب من را خوانده اند این در شرایطی است كه تیراژ كتاب من ۱۷ هزار نسخه است. این مورد نشان داده است هر كتاب توسط ۱۰ نفر خوانده شده است. كتاب «به سپیدی یك رویا» مستند داستانی است كه از ۶۰ تا ۷۰ كتاب تاریخی را برای نگارش آن مطالعه كرده ام. اشتیاق مخاطبان نسبت به مطالعه بیشتر از نكات قابل توجه این جشنواره بوده است.
سلیمانی اظهار نمود: انتخاب یك داستان برای بخش بزرگسال به عقیده من اتفاق بزرگی است. معمولا كتاب های كه در مورد ائمه (ع) نوشته می شوند كلیشه ای هستند ولی من در این كتاب تلاش كردم روند متفاوتی را داشته باشم و از زبان یك شخص سوم وقایع را بیان كنم كه شاید همین مبحث دلیل انتخاب كتاب بود.
در مراسم پایانی این جشنواره ۱۵ نفر برگزیده استانی هشتمین جشنواره كتابخوانی رضوی عرضه شدند كه در بخش گروه سنی كودك و نوجوان ۹ نفر به نام های ترنم رجایی كتابخانه محقق حلی شهر تهران؛ سارا رحیمی زاده كتابخانه ابوریحان ده خیز ؛ رقیه علی محمدی كتابخانه شهید مطهری باقرآباد ؛ امیرعلی عشرتی كتابخانه امام جعفر صادق (ع) ؛ علی زیمله كتابخانه ابن سینا شهر تهران ؛ ستایش منتظری كتابخانه پروین اعتصامی گلستان بهارستان ؛ مریم قربانی كتابخانه شهدای مدافع حرم شهریار نوجوان ؛ زهرا احمدوند كتابخانه شیخ كلینی ری ؛ و زینب السادات صندید كتابخانه امامزاده یحیی موفق به دریافت تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی شدند.
در بخش دوم كه به تقدیر از شش نفر برگزیدگان خانوادگی و بزرگسال اختصاص یافت در بخش بزرگسال (انفرادی) از معصومه زارع كتابخانه خاتم الانبیا نسیم شهر بهارستان و مهسا مقصودی كتابخانه ابن سینا شهر تهران و در بخش خانوادگی از جعفر منصوری كتابخانه پیامبر اعظم ( پرند) شهرستان رباط كریم ؛ زهرا رضایی كتابخانه علامه طباطبایی تهران ؛ صدف بامروت پیشخوانی كتابخانه شهید قوشچی ملارد ؛ و مهین كیه كتابخانه استاد امیری فیروزكوهی با اهدای لوح تقدیر و تندیس هشتمین جشنواره كتابخوانی رضوی و كارت هدیه تقدیر گردید.
همینطور ۴۳ نفر از كتابخوان های رضوی شایسته مورد تقدیر قرار گرفتند و از مدیران دو سازمان شامل ستاد فرماندهی سپاه حضرت سید الشهداء (ع) استان تهران و معاونت نیروی انتظامی تهران بزرگ كه بنا بر اعلام، مشاركت قابل توجهی در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی جشنواره داشتند تجلیل شد.

1397/06/12
21:23:59
5.0 / 5
5574
تگهای خبر: اهدا , جایزه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است