توسط نشر اختران؛

انتشار کیمیاگرجان

انتشار کیمیاگرجان به گزارش کادو دونی، کتاب کیمیاگر جان: گفتگو با دکتر فریدون علاء بنیان گذار سازمان انتقال خون ایران توسط نشر اختران منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «کیمیاگر جان: گفتگو با دکتر فریدون علاء بنیان گذار سازمان انتقال خون ایران» با مصاحبه، تدوین و پژوهش محمدحسین یزدانی راد و پیمانه صالحی اخیرا در ۳۵۳ صفحه و بهای ۲۰۷ هزار تومان توسط انتشارات اختران منتشر و راهی بازار نشر شده است.
فریدون علاء فرزند حسین علاست. حسین علا (درگذشته به سال ۱۳۴۱) یکی از سیاستمداران مشهور ایران در عصر پهلوی است. حسین علا دو دوره نخست وزیری ایران را برعهده داشت و در دوره پنجم مجلس شورای ملی نماینده مردم تهران بود. وی در کابینه های حسن مستوفی و صمصام السلطنه وزیر تجارت بود و همینطور از سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۴۱ وزارت دربار را برعهده داشت و یکسال هم وزیر امور خارجه بود. وی همینطور در دوره های مختلف سفیر ایران در کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه را برعهده داشت.
علا از ۱۳۰۶ تا ۱۳۰۹ شمسی سفیر ایران در فرانسه بود. فرزند او فریدون علا هم به سال ۱۳۰۹ شمسی در پاریس به دنیا آمد. فریدون علا متخصص برجسته خونشناسی است. او بنیانگذار سازمان ملی انتقال خون ایران است و پدر جامعه هموفیلی ایران و عضو افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران.
همه اعتقاد دارند که فریدون علا سال هاست برای توسعه و ارتقای آن از هیچ کوششی فروگذار نمی نماید. بدین ترتیب همه آنچه که در پس از انقلاب از او می دانیم در ارتباط با آموزه هایی است که او از علوم پزشکی تجربه کرده است. اما در همه این سال ها، این مانع از آن نشد که او از تحقیق و پژوهش پیرامون تاریخ معاصر ایران باز بماند. مخصوصاً بخشی از کنکاش ها و کاوشگری های وی در ارتباط با سالهای دهه ۲۰ الی ۴۰ شمسی است که بخصوص در رابطه با پدرش و سمت های وی تحقیق کرده است.
این کتاب در منابع تاریخ شفاهی معاصر ایران اهمیت دارد. به جز تخصص فریدون علا و نقش مهم و اثرگذار او در حوزه پزشکی و مسائل پیرامون انتقال خون و خدمت های وی در این حوزه به کشور او فرزند یکی از مهم ترین سیاستمداران عصر پهلوی است و اساسا نکات مهمی پیرامون زندگی سیاسی و اجتماعی پدر خود دارد که دانستن آنها در تدوین و بازبینی تواریخ موجود نقشی مهم را ایفا می کند.


منبع:

1401/09/21
15:26:11
5.0 / 5
472
تگهای خبر: انتشار , تخصص , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است