توسط نشر چشمه؛

کتاب بادهای افسون به چاپ پنجم رسید

کتاب بادهای افسون به چاپ پنجم رسید به گزارش کادو دونی کتاب بادهای افسون (مقدمه ای بر شناخت علوم غریبه در ایران) نوشته پرویز براتی توسط نشر چشمه به چاپ پنجم رسید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «بادهای افسون» (مقدمه ای بر شناخت علوم غریبه در ایران) نوشته پرویز براتی اخیرا توسط از جانب نشر چشمه به چاپ پنجم رسیده است.
این کتاب، به تاریخچه متون غریبه در ایران می پردازد. ستاره شناسی، طالع بینی، حروف ابجد، راز اعداد، ادبیات خفیه و کیمیاگری از سایر مطالب این کتاب است. درباره هر یک از این علوم غریبه، داستان هایی مستند و تاریخی هم آمده است.
کتاب «بادهای افسون» به بررسی این باورها در نقاط مختلف ایران پرداخته است و هم چنین رد پای جادو را از متون اوستا، روایت های پهلوی و کتیبه های سغدی تا روایات بزرگان دوران اسلامی پی گرفته است.
روزگاری در جهان، طلسم و جادو بر زندگی مردم سیطره داشت، کودکی که بیماری لاعلاجی می گرفت را پیش دعانویس می بردند و یا از ترس آل، شب تا بامداد بر بالین زن زائو می ماندند (هرچند که متأسفانه این تفکرات همچنان در بین بعضی از مردم ایران و جهان رواج دارد) اما از لحاظ علمی و منطقی باید اظهار داشت که عمر این تفکرات به سر رسیده است. نویسنده از ابتدا شروع می کند و در مورد کیمیاگران و ساحران می نویسد، سپس به علوم غریبه وارد می شود و به بررسی آرا رازی، ابن سینا، خواجه نصیر الدین طوسی، ابن عربی، حسین واعظ، شیخ بهایی و … پرداخته و به سرزمین های دیگر کوچ می کند و آرای متفکرین هند و پاکستانی را جمع آوری می کند. سپس آرای فیلسوفان غربی همچون افلاطون و یونگ را مورد بررسی و تحقیق قرار می دهد. خود براتی ادعا می کند که این اثرش نگارش تاریخی علوم غریبه در ایران نبوده و بیشتر تلاشی است برای شناخت متونی که بخش مهم ناخودآگاهی تاریخی ایرانی ها را می سازند. او قضاوت یا داوری درباره ی این علوم نمی کند و صرفا داده هایی جمع آوری کرده است که حاوی ارزش تاریخی فراوان هستند.
چاپ پنجم «بادهای افسون» در ۱۸۶ صفحه از جانب نشر چشمه به قیمت ۶۸ هزار تومان عرضه شده است.

1401/01/16
20:19:49
5.0 / 5
213
تگهای خبر: ادبیات , كتاب , نویسنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است