در سمپوزیوم یكصدسال گردشگری ایران مطرح شد

مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است

مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است به گزارش کادو دونی محمدحسین ایمانی خوشخو اظهار داشت: صدای طیف مخالف با گردشگری که در دهه 80 بلند بود، فروکش کرده و نگرش ها در حال تغییر است.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، «سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران» با حضور عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر کل این سمپوزیوم و رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ و سیدسعید هاشمی ـ رئیس دانشگاه علم و فرهنگ سه شنبه بیست و هفتم مهر ماه در دانشگاه علم و فرهنگ انجام شد.
محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر سمپوزیم یکصدسال گردشگری ایران و رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ اظهار داشت: ما برای آینده گردشگری حتما باید گذشته را مد نظر قرار می دادیم بنا بر این در سمپوزیوم گردشگری باید تحقیق خوبی در ۱۰۰ سال قبل انجام می شد. باید بدانیم چه کارهایی نشده و چه کارهایی انجام شده است. بنا بر این با سلوک گردشگری برنامه ریزی کردیم.
وی ادامه داد: همه ما می گوییم گردشگری فرابخشی است، اما کمتر به آن عمل می نماییم، خاطره ای از ماهاتیر محمد می خواندم، می دانید که مالزی منابع نفت ندارد، برای همین هم ذهن ها در این کشور به سمت گردشگری رفت و مسؤولیت در حد معاون اول برای گردشگری به وجود آمد و با این دیدگاه، مالزی گردشگری را می چرخاند.


دبیر سمپوزیوم یکصدسال گردشگری با اشاره به اینکه ۹۰ درصد از کارهای گردشگری به عهده بخش خصوصی و نظارت بر فعالیت ها به عهده دولت ها باید باشد، اظهار نمود: بخش های گردشگری با هم پیوستگی لازم را ندارند. بعنوان مثال گردشگری مذهبی از مدار گردشگری خارج است. شاید وقت مطرح کردن الحاق اوقاف همین حالا باشد. در گردشگری همه سازمان ها و دستگاهها باید به کمک هم بیایند. بطورمثال ما گردشگری پزشکی نداریم، بلکه بیمار بین المللی داریم. فعالان گردشگری پزشکی ما در حقیقت رانندگان تاکسی فرودگاه امام هستند.
او مدیریت گردشگری در دوران پساکرونا را مشکل تر دانست و با اشاره به شلوغی جاده ها در آخر هر هفته، اظهار داشت: ما تقاضای نهفته داریم، اگر برنامه نداشته باشیم، این تقاضا به سونامی تبدیل می شود.
ایمانی خوشخو افزود: فرصت طلایی در زمینه گردشگری وجود دارد. زمانی که آقای ضرغامی وزیر گردشگری شد احساس کردم فرصت طلایی در زمینه گردشگری به وجود آمده است. تاریخچه کارهای او را بررسی کنید. برنامه های پربیننده صدا و سیما در دوره او ساخته شد. چه زمانی سراغ داشتید که سه وزیر بهداشت، خارجه و میراث فرهنگی در کنار یکدیگر درباره گردشگری تصمیم بگیرند؟ با این تخصص و ارتباط، حتما اتفاقات خوبی برای صنعت گردشگری می افتد. دولت سیزدهم عزم دارد که از ظرفیت های مغفول استفاده نماید و زمینه های آن نیز برقرار است. سال ۸۳ که کار می کردیم طیفی مخالف گردشگری بودند که الان فروکش کرده است و برای نخستین بار رئیس حوزه های علمیه کشور در روز جهانی گردشگری پیام داد، یعنی نگرش ها در حال تغییر است. یقین دارم اگر دست به دست بدهیم روزهای طلایی رقم می خورد


سعید هاشمی ـ رئیس دانشگاه علم و فرهنگ ـ نیز اظهار داشت: شاید پاندمی کرونا کرونا سبب شده باشد صنعت گردشگری لطمه جدی ببیند، اما بطور قطع صنعت گردشگری جای خودرا حفظ نموده است. از آن جایی که خیلی از کشورها عملاً توسعه اجتماعی و اقتصادی خودرا مدیون گردشگری هستند، امیدواریم این سمپوزیوم و رویدادهای مشابه در آینده بتواند راه حل جدی برای دولت جدید عرضه نماید.
او اضافه کرد: در این راه صدساله، کشور ما شاید مشکلات مختلفی در صنعت گردشگری داشته است که آن به هماهنگی و همکاری بین نهادهای علمی و سیاستگذاری برمی گردد. در حقیقت بنا بر این بوده است که نتوانستیم از آن بهره لازم را با وجود پتانسیل های خوب ببریم. در این هم افزایی می خواهیم به این پتانسیل ها رنگ واقعیت ببخشیم. ناگفته نماند که بخش خصوصی در این حین بسیار عالی عمل کرده است.
هاشمی افزود: یکی از مؤلفه های مهم در توسعه صنعت گردشگری سیاست ملی در نظام گردشگریست که باید با تدوین اسناد معتبر فضای بهبوددهنده ای را ایجاد نماییم. در حقیقت شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است که صنعت گردشگری پایه مهمی برای رسیدن به این هدف است، امیدواریم که گردشگری بتواند در زندگی مردم اثر خوشایندی پس از این بیماری منحوس بگذارد.
در این مراسم سیداحمد محیط طباطبایی ـ رئیس کمیته ملی ایکوم ایران ـ، محمد بهرام زاده ـ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی ـ و ابراهیم پورفرج ـ رئیس جامعه تورگردانان ایران ـ به سخنرانی پرداختند. همین طور عباس بیدگلی ـ مدیر اجرائی جامعه هتلداران ایران و مدیر کارگروه هتل، مراکز اقامتی و تجهیزات و دکتر فرید جواهرزاده ـ رئیس انجمن علمی طبیعتگردی ایران و مدیر کارگروه گردشگری فرهنگی، زیارتی، تاریخی، طبیعتگردی و ورزشی ـ به ارائه مقاله پژوهشی خود پرداختند، درحالی که بعد از اختتام سخنرانی ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، خیلی از شرکت کنندگان سالن همایش را ترک کردند که موجب گله سخنران ها شد.
در جریان این سمپوزیوم، از کتاب «سیر تاریخ و نقش کلان شهرها در یکصد سال گردشگری ایران» رونمایی گردید.


این سمپوزیوم تا روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در دانشگاه علم و فرهنگ ادامه دارد. برای حضور در این گردهمایی شرکت کنندگان با کد ملی استعلام کرونا می شوند.
منبع:

1400/07/28
10:05:49
5.0 / 5
248
تگهای خبر: تخصص , شركت , صنایع دستی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است