كتاب بازنمایی هویت از نگاه دیگری منتشر گردید

كتاب بازنمایی هویت از نگاه دیگری منتشر گردید به گزارش کادو دونی کتاب بازنمایی هویت از نگاه دیگری؛ نحوه برساخته شدن اسلام هراسی و ایران هراسی تألیف علی اشرف نظری به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «بازنمایی هویت از نگاه دیگری؛ نحوه برساخته شدن اسلام هراسی و ایران هراسی» تألیف علی اشرف نظری دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخیرا به بهای ۶۸ هزار تومان منتشر گردید.
در پشت جلد این اثر در معرفی آن آمده است: الگوهای هویتی ظهور یافته در ارتباط با اسلام در غرب، مبین نوعی دو پاره گی معرفت شناختی و شکاف میان دو جهان هویتی با اندیشه ها، عادت واره ها و نهادها و ساختارهای سیاسی – اجتماعی متفاوت می باشد که با روند کژتابی یا تقلیل گرایی همراه می باشد.
ضعف سیاست چند فرهنگ گرایی و گسترش اسلام هراسی و ایران هراسی در جوامع غربی در ارتباط با دیاسپورای مسلمانان و فعال شدن گروه های هویت گرا منجر به ظهور جنبش های جدید اجتماعی هویت خواه، به چالش طلبیدن سیاستهای همگون سازی و کوشش برای بازیابی هویت در بین مسلمانان مهاجر شده است.
فهم دستگاه فکری اسلام هراسی و ایران هراسی و توجه به هنجارها و ادراکات موجود در ارتباط با چگونگی برساخته شدت هویت مسلمانان و بازنمایی روایتهای هویتی آنها در بین متفکران غربی در قالب سیاست اسلام هراسی و ایران هراسی محور اصلی بحث در کتاب حاضر است.
فهرست این اثر عبارت است از:
مقدمه
فصل نخست: بازشناسی مختصات مفهومی اسلام هراسی و ایران هراسی
فصل دوم: سیاست اسلام هراسی و ایران هراسی در غرب: درک بنیان های نظری
فصل سوم: حضور مسلمانان در اروپا و مساله اسلام هراسی: بازنمایی غیریت سازانه
فصل چهارم: هویت، دیاسپورا و تحلیل مساله اسلام هراسی در فرانسه، مطالعه موردی شارلی ابدو
فصل پنجم: دیاسپورای مسلمانان و مساله اسلام گرایی در بریتانیا
در بخشی از مقدمه اثر به قلم دکتر نظری آمده است: پژوهش حاضر با هدف اتخاذ نگرشی چند بعدی به بحث اسلام گرایی و ایران هراسی، نگاهی تلفیقی دارد. نگاهی که تلاش می کند ضمن عرضه زمینه های تاریخی و اندیشه ای و جامعه شناختی، سیاست اسلام هراسی و ایران هراسی را درک و تحلیل کند.
متأثر از ظهور مؤلفه هایی نظیر ایده برخورد تمدن ها، رخداد ۱۱ سپتامبر، افزایش نرخ رشد جمعیت مسلمانان، شکل گیری الگوها و روندهای هویت خود در میان مسلمانان، گسترش اسلام هراسی در غرب، تبعیض نژادی و گسترش مطالبات مسلمانان اروپا برای سهیم شدن در فرآیندهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، پرسش های بنیادینی درباره نقش اسلام در اروپا و نتایج حضور مسلمانان در این کشورها مطرح گردیده است.
شکل گیری قتل هفت نفر در سال ۲۰۱۲ در شهر تولوز توسط محمد مراح که متأثر از سلفیسم جهادی و القاعده بود، مجروح کردن یک سرباز فرانسوی در منطقه لادفانس پاریس در سال ۲۰۱۳، زخمی شدن سه پلیس در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ و حمله ژانویه ۲۰۱۵ دو فرد مسلح به نشریه شارلی ابدو و کشته شدن ۱۲ نفر و حملات دیگر نمونه هایی از خشونت های پراکنده فرقه گرایانه در دهه های اخیر در فرانسه هستند که در این میان حمله به نشریه شارلی ابدو در پاریس بازتاب جهانی یافت.
تحولات فوق مساله اسلام گرایی را به مبحث مجادلات وسیعی در محافل آکادمیک و حوزه عمومی فرانسه و کشورهای اروپایی تبدیل نموده استو. این حملات و افزایش گروه های اسلام گرای مختلف در فرانسه می تواند گویای نضج گرفتن اسلام گرایی افراطی میان دیاسپورای مسلمانان این کشور باشد.
اسلام هراسی در غرب به شکل جدی یکی از معضلات امروز است که به ایجاد فضای بی اعتمادی میان جهان اسلام و غرب منجر شده و حیات جوامع مسلمان ساکن غرب را دشوار ساخته است. فهم دستگاه فکری اسلام هراسی و ایران هراسی و توجه به هنجارها و ادراکات بازتولید شده در متن آن نه به یک اولویت، بلکه یک لزوم است.
کتاب حاضر ضمن بحث درباره مفهوم دیاسپورا و ابعاد نظری آن، با استفاده از نگاهی تحلیلی – انتقادی به واکاوی ریشه های اسلام هراسی و ایران هراسی و نحوه مواجهه با آن به صورت ایجابی می پردازد. از این منظر، تلاش خواهد شد تا با عرضه سفارش های سیاستی و راهکارهای ضمنی، چگونگی برآمده از آن عرضه شود.

1400/04/28
19:40:28
5.0 / 5
389
تگهای خبر: تولید , فرهنگ , كتاب , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است