كتاب جنگ و صلح رونمایی گردید

كتاب جنگ و صلح رونمایی گردید کادو دونی: مراسم رونمایی از کتاب «جنگ و صلح»؛نوشته سید محمد مهدی دزفولی، روایتی از سالهای قبل و پس از پذیرش قطعنامه 598 رونمایی گردید.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، در این مراسم که امروز ۲۶ تیرماه در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، سردار حسین علایی از فرماندهان دوران دفاع مقدس با اشاره به ضرورت اتحاذ تصمیمات راهبردی مهم در زمان های حساس، برخی علل اختتام جنگ ها را تبیین کرد و اظهار داشت: با اهمیت ترین مسئله این است که جنگ را به چه صورت و با چه راهبردی به انتها برسانیم.
سردار علایی همین طور اظهار نمود: حضرت امام (ره) تا زمان آزادسازی خرمشهر اعتقاد داشتند که نتیجه جنگ تحمیلی باید به ساقط شدن حزب بعث و رژیم صدام منجر شود؛آن هم به دست خود مردم عراق. امام راحل با عبور نیروهای ایران از مرز ایران و عراق مخالف بودن و در این زمینه هیچ شکی وجود ندارد. مسئولان امام (ره) را راضی کردند که از مرز عبور نماییم و خود بنده در این زمینه بسیار تحقیق کرده ام و به نتیجه رسیده ام.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در طول جنگ طراحی های مناسبی برای بهره بردن از از فرصت هایی که عملیات ها برای ما فراهم می کردند، نداشتیم و در هیچ یک از عملیات ها پیوست دیپلماسی نداشتیم. بطورمثال عملیات انجام می دادیم اما برای اختتام جنگ طرحی نداشتیم. تنها آقای هاشمی رفسنجانی بود که می گفت یک عملیات بزرگ انجام بدهیم و پس از با مذاکره جنگ را به انتها ببریم اما هیچ کسی از او حمایت نکرد.
سردار علایی افزود: شورای امنیت با ابتکار آمریکا و شوروی برنامه اختتام جنگ بین ایران و عراق را طراحی کردند. قطعنامه 598 هم ابتکار ما نبود و مشارکتی در نوشتن اولیه آن نداشتیم به همین خاطر این قطعنامه ابتدا به نفع عراق بود و در صورتیکه ما در خاک عراق حضور داشتیم این قطعنامه ما را ملزم می کرد از خاک عراق عقب نشینی نماییم. از طرف دیگر آمریکا به این نتیجه رسیده بود که عراق و صدام در این جنگ پیروز نخواهد شد و اگر قدرت های بزرگ از عراق حمایت نکنند از ایران شکست می خورد، به همین خاطر راهبردی اتخاذ کردند که این جنگ برنده نداشته باشد.
او در آخر اظهار داشت: اگر کشور ما در مسائل حساس ابتکار عمل به دست نگیرد، حاصل کار مانند قطعنامه ۵۹۸ می شود و دیگران برای ما تصمیم می گیرند.
علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در این مراسم اظهار داشت: معتقدیم که دوران دفاع مقدس یکی از نقاط عطف و فرصت های استثنایی است که ملت خلق کرد و با ایستادگی و مقاومت و رهبری امام خمینی (ره) اجازه نداد که حتی یک وجب خاک در اختیار دشمن قرار گیرد؛ امام خامنه ای در این خصوص فرمودند که پذیرش قطعنامه هم کاری عقلانی بود و اگر عقلانی نبود، امام بزرگوار این مساله را نمی پذیرفت. پس از ۴۰ سال از آن حادثه عظیم هر زمان یاد آن دلاوری ها به ذهن ما می رسد، ملت به آن حماسه و جهاد احترام می گذارند و وقتی مسئولان دیگر کشورها به موزه دفاع مقدس می آیند به ایستادگی ملت ایران احترام می گذارند.
جعفری افزود: جنگ ما معادل جنگ جهانی بود و خیلی از کشورها با ما جنگیدند و به عراق کمک کردند، دشمنان نظام ما را تقویت کردند و امروز اسنادی را می بینیم که در هیچ صحنه ای نیست که حمایت کشورهای دیگر از صدام نبوده باشد و وقتی جنگ به اتمام رسید، صدام تجهیزات نو و جدید در اختیار داشت.
وی اظهار نمود: این افتخار باید بصورت دقیق به نسل جوان منتقل شود و این فرصت را غنیمت می شماریم که این اثر باارزش را رونمایی نماییم و این کتاب تنها بخشی از دید ها و واقعیت ها را بیان می کند، ناگفته های زیادی از دوران دفاع مقدس وجود دارد و پژوهشگران دیگر باید در این خصوص تحقیق کنند.
جعفری اظهار داشت: امروز پس از گذشت سال ها از دفاع مقدس شاهد افتخارآفرینی کشورمان هستم و اگر قرار باشد همه آنچه که از معارف دینی سراغ داریم را بیان نماییم، درباره دوران دفاع مقدس است. امیدوارم با لطف الهی و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی شاهد توفیق و اقتدار عزت بیش از پیش باشیم که این امر نیز ریشه در دوران دفاع مقدس دارد.
تکمیل می شودمنبع:

1400/04/26
21:29:48
5.0 / 5
280
تگهای خبر: رمان , طراحی , كتاب , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است