محمدیان خبر داد؛

بزرگترین پروژه كتابخانه فضای مجازی خاورمیانه افتتاح می شود

بزرگترین پروژه كتابخانه فضای مجازی خاورمیانه افتتاح می شود به گزارش کادو دونی رئیس دفتر پژوهش وآموزش نهاد کتابخانه های عمومی اظهار داشت: بزودی در تهران بزرگترین پروژه کتابخانه ای خاورمیانه با کتابخانه ای بدون کتاب که در فضای مجازی پشتیباتی می شود افتتاح می گردد.


به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، سجاد محمدیان (رئیس دفتر پژوهش وآموزش نهاد کتابخانه های عمومی) در برنامه رادیویی گفت وگوی فرهنگی در ارتباط با اینکه جامعه کتابخوانی داریم اظهار داشت: به جهت اینکه بدانیم جامعه ما کتابخوان است یا خیر اول باید ببینیم منظور ما از کتابخوان چیست؟ اینکه ما سرانه کتابخوانی کشور را با دیگر کشورها مقایسه نماییم اشتباه است. در کشور ما زبان رسمی فارسی است وکتابی که چاپ می شود ومی خوانندبه زبان فارسی خواهد بود. مثلا کسی که در انگلیس به دنیا می آید کتاب هفت ویا هشت کشور دنیا را می تواند بخواند اما سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان کتاب هایی با زبان فارسی منتشر می کنند با این محدودیت در حوزه نشر با عنایت به آمار خرید کتاب و رفتن به کتابخانه ها ایرانی ها مردمی کتابخوان هستند.

محمدیان در ارتباط با فعالیت دفتر پژوهش وآموزش نهادکتابخانه های عمومی توضیح داد: اداره کل دفتر پژوهش و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در چندین جهت گام های مفیدی برای کاربران کتابخوانی عمومی ایران برداشته است، کتابخانه هارا به سمت نیاز کاربران برده و برای همین پروژه های تحقیقاتی را با دانشگاه های کشور آغاز کرده ایم برای مثال ما یک پروژه د انشگاهی برای شناسایی اجتماعی ۴ استان آذری نشین غربی، شرقی، اردبیل و زنجان با دانشگاه تبریز داشتیم که ۲۰بهمن ماه با حضور نمایندگان ولی فقیه، استاندار ودبیر کل محترم نهاد اختتامیه آن برگزار میشود. همینطور مناطق کردنشین را در ۴ استان مورد بررسی قرار می دهیم آن هم همان روز اختتامیه اش برگزار میشود.

وی اضافه کرد: برای گروه های خاص چون معلولین ما پروژه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را انجام دادیم ۱۵ تا خدمت ماحصل این پروژه بود که در هفته های آتی ابلاغ میشود همینطور سالمندان وزنان خانه دار و گروه های خاص دیگر مد نظر بوده است، بخش دیگر بحث انتقال فناوری به کتابخانه ها وکمک به این که ما نسل های جدیدی کتابخانه را داشته باشیم و اخیرا تفاهم نامه ای را با معاونت علمی ریاست جمهوری وامضای دبیر کل نهادها معاون نوآوری معاونت علمی ریاست جمهوری (دکتر صالحی) در دو محور اصلی داشتیم که یکی توسعه فضای نوآوری در کتابخانه های عمومی نکته دوم پشتیبانی از آن است که ما بتوانیم نسل های جدیدکتابخانه عمومی را درایران گسترش دهیم.

رئیس دفتر پژوهش وآموزش نهادکتابخانه های عمومی اضافه کرد: پروژه کتابخانه بدون کتاب در شهر تهران در ماههای آتی در تهران افتتاح می شود که نخستین کتابخانه بدون کتاب خاورمیانه است و از فضای مجازی پشتیبان کتابخانه عمومی استفاده میکنیم.

محمدیان افزود: شاید اصلی ترین چیزی که بتواند افراد را به کتاب خانه های عمومی جذب نماید توجه به نیازهای مطالعاتی آنها است، بعد ۲۰ سالگی امکان ذائقه ساختن دربین افراد امکان پذیر نیست و نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای کودکان ونوجوان برنامه ریزی داشته و در پژوهش وقسمتهای دیگر تک محصول نیستیم و کتابخانه کارکرد اجتماعی پیدا می کرده است و برپایه نیاز مردم آموزش واطلاع رسانی و فراغت فرهنگی خدمات عرضه میدهد و فضای مجازی وسیله برای کتاب خانه های عمومی است.

وی درارتباط با این که کتابخانه ها ما از حالت تک محوری خارج شدند خاطرنشان کرد: این اتفاق در کل دنیا بوده و کتابخانه ها از نقش سنتی خارج شدند به مراکز اجتماعی تبدیل گشته و برای عرضه خدمات اجتماعی به مردم فعالیت دارند همین الگو به شکل بومی در ایران اجرا میشود، کتابخانه های ما فقط سرویس امانت کتاب نیستندو فقط سالن مطالعه ندارند ما کلاس های آموزشی برگزار می نماییم و در همین راستا آموزش کاربران کتابخانه های عمومی ایران برقرار است که ماحصل آن ۲۰خدمت است همینطور بحث های مشاوره ای، معرفی بازی ها و اسباب بازی هارا هم داریم به صورتی که هفتصد کتابخانه عمومی کشور مجهز به اسباب بازی اند.

رئیس دفتر پژوهش وآموزش نهادکتابخانه های عمومی در توضیح پروژه کتابخانه بدون کتاب اظهار داشت: این کتابخانه در شهر تهران افتتاح می گردد و ازشهریور سال جاری کار اجرایی آن شروع شده است و ۵مقوله خدمت عرضه می دهد، بحث منابع الکترونیک است منابع الکترونیک ۴ بخش است که یک بخش آن بازی های کامپیوتری وغیر کامپیوتری است. قسمتی دیگر منابع دانش عمومی خواهد بود بخش منابع الکترولیک از قبیل کتاب های صوتی الکترونیکی در نظر گرفته شده و بخش فیلم وسریال وموسیقی منابع الکترولیک تو این حوزه خواهد بود. کتابخانه امانت تجهیزات خواهد داشت نخستین بارما لب تاپ و تبلت امانت خواهیم داد.

وی با عنایت به شرایط کرونا در کشورمان جهت استفاده از کتابخانه ها اذعان کرد: در کتابخانه های عمومی چالش تبدیل به فرصت شد و ۵۰۰۰ نفر از پرسنل وهمکاران کتابدار در فضای مجازی ورود پیدا کردند و حدودا کتاب خانه ای نداریم که صفحه مجازی نداشته باشد. بعد بحث خارج از کتابخانه پیش امد که حدودا نیمی از استان های ما به صورت خودکار بحث پیک کتاب راه انداختند.

محمدیان درادامه اشاره کرد: کتاب داران عناصر بسیار مهمی در جامعه هستند. هم در بخش فرهنگ وهم در مسایل اجتماعی اداره آموزش نهاددر سال قبل دوره های آموزشی گوناگونی را تولید محتوا شد سواد مالی برای کتابداران داشتیم بحث سوادرسانه ای داشتیم بحث مهارت های ارتباطی داشتیم بحث تعامل با اعضای معلول کتابخانه های عمومی کارگاه داشتیم و در روز کتابخوانی مراسمی برگزار گردید. همینطور ۳۰دی ماه سامانه رتبه بندی کتابخانه های عمومی را که توسط دانشگاه فردوسی مشهد طراحی شده واساس کتاب ارزیابی کتاب خانه های عمومی است رونمایی کردیم.

رئیس دفتر پژوهش وآموزش نهادکتابخانه های عمومی در انتها تصریح کرد: کتابخانه عمومی شناخته شده نیست و مظلوم است ورسانه هابایدکمک کنندتا این نهاد و به دنبال آن کتابخانه های عمومی کشور شناخته شده و خدماتش شناخته شود.


منبع:

1399/11/09
15:54:32
0.0 / 5
842
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است