درخواست از مستندسازان برای توجه به دیرینه شناسی

درخواست از مستندسازان برای توجه به دیرینه شناسی به گزارش کادو دونی رئیس کل موزه ملی از مستندسازان خواست دیرینه شناسی را در دستور کار قرار دهند. مدیر مرکز گسترش سینمای مستند هم اظهار داشت: اگر بودجه و مشارکت تخصصی نباشد، مستندسازان انگیزه ورود به این فیلمها را پیدا نمی کنند.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، جبرییل نوکنده ـ رئیس کل موزه ملی ایران ـ در دیدار با مدیران مرکز گسترش سینمای مستند، توجه خاص مستندسازان به حوزه فعالیتهای دیرینه شناسی کشور را مایه مباهات و صیانت از فرهنگ و هنر کهن این سرزمین دانست و اظهار داشت: با عنایت به تجارب مثبت اما اندک سالهای گذشته در حوزه سینمای مستند با محوریت باستان شناسی، لزوم حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث فرهنگی بیشتر حس می شود. تنوع مضامین، موضوعات بکر و توان علمی در حوزه دیرینه شناسی ایران تاحدی از چشم خلاق و تیزبین هنرمندان فیلمساز مستند دور مانده و بدون شک با نزدیک شدن فعالان این دو عرصه به یکدیگر، بازتاب و معرفی اثربخشی از میراث فرهنگی غنی ایران را شاهد خواهیم بود.
او بیان نمود: این موزه بعنوان تخصصی ترین مرجع یافته های دیرینه شناسی کشور برای تحقق این مسئله آماده هر نوع همکاری و مشارکت است.
نوکنده با تکیه بر نگاه خلاق و علاقه مند مدیران مرکز سینمای مستند، اضافه کرد: وقتی ساخت فیلم از جاذبه های میراث فرهنگی و انعکاس مقوله گسترده دیرینه شناسی جزو مأموریت، دغدغه و در دستور کار مسؤولان مرکز سینمای مستند قرار گیرد، چتر حمایتی قوی و انگیزه بخشی برای فیلمسازان فعال و علاقه مند این رشته خواهد بود و نویدبخش تولیداتی همسنگ فرهنگ و هنر ایران خواهد بود.
محمد حمیدی مقدم، مدیرعامل مرکز سینمای مستند ـ هم ضمن اشاره به اهمیت مشارکت سازمان های تخصصی در تولید مستندهای علمی، اظهار داشت: در مستندهای دیرینه شناسی که در مورد نتایج جستجوهای علمی ساخته می شوند، مشارکت باستان شناسان یکی از پایه های اصلی موفقیت این فیلمها است. مبحث این فیلمها در واقع ما به ازای تصویری ندارد و برای به تصویر کشیدنِ قابل فهم و علمی آن، مشارکت دیرینه شناس بسیار ضروری می باشد. نبود بودجه کافی در کنار ماهیت پیچیده این گونه مستندها بگونه ای است که اگر مشارکت تخصصی در ساخت آنها صورت نگیرد، فیلم ساز انگیزه ای برای ورود به این مورد را پیچیده نخواهد داشت و به سمت موضوعات دیگر سوق داده می شود.
در این جلسه که مرتضی رزاق کریمی ـ قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستندـ، محمد شکیبانیا ـ معاونت مستند این مرکز ـ، مریم حق پناه ـ مستندساز ـ، پژمان مظاهری پور ـ مستندساز و عضو هیات مدیره خانه سینما ـ و یوسف حسن زاده ـ رئیس گروه پژوهش های موزه ملی ایران ـ حضور داشتند، قرار شد تفاهم نامه ای میان موزه ملی ایران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بسته شود تا همکارهای مشترک و تعاملات بیشتری در دو حوزه تحقق یابد.
منبع:

1399/11/08
23:23:16
0.0 / 5
746
تگهای خبر: تخصص , تصویر , تولید , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است