زرشناس در همایش بین المللی قهرمان در آینه هنر و ارتباطات:

شهید سلیمانی واگرایی میان ایران و اسلام را به همگرایی تبدیل كرد

شهید سلیمانی واگرایی میان ایران و اسلام را به همگرایی تبدیل كرد کادو دونی: معاون پژوهشی کتابخانه مجلس اظهار داشت: در طول تاریخ شاهد تلاشهای بسیار برای شکاف میان ایران و اسلام بودیم اما شخصیت و خصوصیت های شهیدسلیمانی با هوشمندی این شکاف و واگرایی را به همگرایی بدل کرد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، همایش بین المللی قهرمان در آینه هنر و ارتباطات به منظور گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و هم رزمان شهیدش با حضور سخنرانانی از کشور های لبنان، عراق و پاکستان به همت دانشگاه سوره، چهارشنبه ۱۷ دیماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار گردید.
در بخش افتتاحیه همایش، محمد حسین ساعی رئیس دانشگاه سوره و دبیر این همایش با اشاره به اینکه شهادت سردار سلیمانی اتفاق کم نظیری در تاریخ چندساله محسوب می شودگفت: شخصیت حاج قاسم از محبوب ترین شخصیت ها بودند نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها و به این محبوبیت پس از شهادت ایشان هم افزوده شد؛ و البته به جهت اینکه از ظرفیت شخصیت های محبوب برای ایجاد همبستگی استفاده نماییم هنوز جای کار دارد.
ساعی اضافه کرد: انسان ها با عنایت به مدنی بودنشان، برای جمعی زندگی کردن احتیاج به یک ملات و حلقه اجتماعی دارند که سردارسلیمانی نمونه این حلقه است؛ حتی در دوره مدرن هم که ادعاها گونه ای تقدس زدایی است، نتوانسته خویش را از انسانهایی که این نقش را بر عهده دارد برین کند.
وی از همکاران صدا سیما و برخی دست اندرکارانی که برای برگزاری این همایش کمک کردند هم تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: تلاش بر این بود که همایشی برگزارشود که امید می رود این همایش منشا خیروبرکت باشد.
در ادامه، ابن الدین حمیدی قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور در ابتدای سخنرانی پیش از پرداختن به شهید سلیمانی، در بخشی از صحبت هایش را به شهید ابومهدی المهندس که در ایران کمتردیده شد اختصاص داد و خلاصه ای از زندگی این شهید را بازگو کرد و اضافه کرد: مردم عراق از اینکه به این شهید کمتر از شهید سلیمانی می پردازیم ابرازنگرانی می کنند.
وی در ارتباط با شهید سلیمانی اظهار داشت: ایشان یک پاسدار و افتخار پاسداران بودند و در هر سه جهاد اصغر، جهاد کبیر و جهاد اکبر موفق عمل می کردند. شهید حاج قاسم سلیمانی هیچ گاه در جای ریاست نمی نشست و این سیطره را که بر جمعیتی سلطه وارد کند برای خود قائل نمی شد.
بازشناسی و اهمیت آن در شخصیت پردازی قهرمان سینمای دفاع مقدس
سید علی روحانی دانشیار دانشگاه هنر تهران، با اشاره به اینکه مفهوم دراماتیک بر اثر سینمایی موثراست اظهار داشت: پرداختن به این مورد هم اثر صدمه شناسانه و هم اثر ایجابی دارد و با عنایت به این که ما در جامعه خود قهرمان کم نداریم ولی نمیتوانیم از آنها در سینما استفاده نماییم در صورتی که در کشورهای اروپایی از شخصیت های عادی مثل کشاورز و... قهرمان سینمایی می سازند.
وی اضافه کرد: قهرمان در تمام درام یک فرد عادی است، در جایی بالاتر می رود که در مرحله اوج قرار بگیرد که این حرکت مستلزم تامل در نفس است.
سلیمانی تصویر قهرمان ماندگار
مهدی فخر الدین بازیگر و مستند ساز لبنانی، با اشاره به اینکه فرماندهی شهید سلیمانی هنری بوده و ایشان هنرمندانه زندگی می کردند، اظهار داشت: شهید سلیمانی یک دفعه ظاهر شدند و به شهادت رسیدند پس از شهادت ایشان دنیا هم یک دفعه گرفتار دگرگونی و بلا شد.
وی اضافه کرد: شهید سلیمانی در زمینه هنر بخصوص سینما که ستون اصلی هر فرهنگی است هم بسیار تأثیر گذار بوده است و شهادت سردار سلیمانی انقلابی در زمینه هنر ایجاد کرد.
فخرالدین در ارتباط با خصوصیت بازیگری که می خواهد نقش سردار سلیمانی را ایفا کند، اظهار داشت: بازیگری که می خواهد نقش شهید سلیمانی را ایفا کند باید مسلمان مسلمان باشد و شخصیت شهید سلیمانی را هم درکند چون که سردار سلیمانی انباری از احساسات بودند و بازیگر هم باید این گونه باشد.
وی در ارتباط با نویسندگی کارهای هنری با محوریت شهید سلمانی تصریح کرد: نویسندگان باید از نور خدایی شهید سلیمانی بنویسند چون که مردم به قهرمانان اثر وابسته می شود؛ شهید سلیمانی مکتب هنری که ایجاد کرد از مکتب کربلا و حضرت عباس(ع) سرچشمه می گیرد و نویسنده باید هدف را نشان دهد تا قهرمان ماندگار تر شود.
انطباق توانش دراماتیک شخصیت سردار سلیمانی با الگوهای کهن قهرمان در فرهنگ ایرانی
رضا آزاد کارشناس هنر های نمایشی، ضمن اشاره به اینکه سردار سلیمانی قهرمانی جهانی است، اظهار داشت: جهان دراماتیک به ما کمک کرد تا به یک شناخت دراماتیک دست پیدا نماییم و دراماتیک به ما می گوید قهرمان جزء شخصیت های ماندگار است و به جهت اینکه سینمای خوبی داشته باشیم باید به قهرمانان ارزشمندی همچون شهید سلیمانی بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه قهرمان در ایران به معنای پهلوان است اضافه کرد: قهرمان کسی است که پهلوان باشد و بیشترین کنش هارا با تواضع انجام دهد؛ قهرمان باید ناجی، قربانی، بلاگردان، نامیرا، رویین تن، مرشد، راهنما و مربی باشد.
ناجی تصریح کرد: مکتب باید دارای ایدئولوژی باشد و مکتب شهید سلیمانی هم دارای این خصوصیت است و ونظام ارزش ها را در ساخت قهرمان شامل می شود.
وی در ادامه ساختارهای اجتماعی قهرمان را توضیح داد وگفت: قهرمانان از میان مردم بر می خیزند و سردار سلیمانی قهرمانی مردمی، دارای جدیت و عاطفه، قدرت و تسلیم، ابهت و خضوع، خصوصیت های نظامی و فرهنگی هم بودند که کاریزماتیکی شخصیت شهید سلیمانی در بهبود وضعیت سینما هم حائز اهمیت می باشد.
قهرمان سازی در هنر های دراماتیک محور مقاومت: با بررسی نمونه لبنانی
رضا اسکندر استاد دانشگاه هنر های زیبای لبنان، ضمن اشاره به این مورد که تمامی افراد متواضع، مردمی هستند و شخصیت قهرمان در سینمای ایران دارای ایثار و صداقت می باشد اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی همه ابعاد قهرمانی را دارا هستند و قهرمانی ایشان ساخته نشده بلکه خودشان دارای الگوهای قهرمانی بودند.
همچنین افزود در محور مقاومت کسی که می خواهد تصویر برداری کند باید جنبه های انسانی را در نظر بگیرد.
اسکندر افزود: هم اکنون جبهه مقابل بر حسب جنگ نرم برای تزریق اطلاعات غلط و مشکلات اخلاقی جلو می رود و مجبور به ساختن قهرمان هست اما شخصیت هایی مانند سردار سلیمانی و مقام معظم رهبری را که صادق و خالصانه کار میکنند را نمی توانند حذف و یا تحریف کنند.
وی اضافه کرد: باید اعتراف کرد که سینمای ایران یکی از سینماهای موفق است چون که کارگردان های ایرانی با کمترین بودجه به ساختن فیلم می پردازند و هم افزود: ما برای الگوسازی به پرداختن این شخصیت و اسطوره ها نیازمند هستیم تا بر مبنای آنها فرهنگمان مطرح و شناخته شود و باید از خودباختگی در مقابل سینمای بیگانه جلوگیری نماییم تا متضرر نشویم.
در ادامه به بعضی از مشکلاتی که در تولیدات لبنان مطرح است اشاره شد: از قبیل عدم نوشتن خاطرات رزمندگان و در نظر گرفته نشدن جنبه های بصری است.
اهمیت وجود قهرمان در ادبیات مقاومت
علاء حسن مدیر آموزش در مرکز آموزش رسانه اتحادیه رادیو و تلوزیون اسلامی لبنان، از کشور لبنان با اشاره به اینکه انسان موجودی دو بعدی است اظهار داشت: انسان موجودی دو بعدی است که هم مادی و هم معنوی دارد.
وی اضافه کرد: در جهان سکولار احساس شد انسان به یک الگو و قهرمان نیاز دارد به همین خاطر به ساخته شدن قهرمان های فیک مانند سوپر من و... که در تاریخ نوین در درجه نوین قرار دارد پرداخته شد و در جنبه معنوی، سلفیون و غیر سلفیون هستندکه بعد مادی به اشتباه توسط این گروه نادیده گرفته می شود در صورتی که انسان به این مساله نیازمند است.
علاء حسن تصریح کرد: تجسم ارزش ها را نمی گردد همیشه به صورت فکر بیان کرد و نیازمند نشان دادن به مخاطب است که این از علل احتیاج به قهرمان است.
وی اضافه کرد: برای عرضه دادن قهرمان ابتدا باید نظام ارزشی را عرضه کرده شود و در ادبیات، این ارزش سازی ایجاد و پیاده سازی شود و هیچ وقت نمیتوان غیر از معصومین یک شخصیت را برای الگو معرفی نمود که تمام ابعاد را در خود داشته باشد.
سردار سلیمانی تجلی اسطوره مدرن
اصغر فهیمی فر دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، به تعریف اسطوره پرداخت و اظهار داشت: اسطوره ها در جهان مدرنتنها جنبه هستی شناسی ندارند و بلکه با همه ی ساحات هم ارتباط برقرار می کنند؛ ما در پیشینه تاریخی خودمان مملو از اسطوره ها هستیم و امروزه شهید سلیمانی یکی از قهرمانان مدرن دینی- اخلاقی ما محسوب می شوند.
وی در ارتباط با اساطیر مدرن اضافه کرد: اساطیر مدرن معطوف به عمل ماست و مبنای اسطوره های مدرن هستند و ایدئولوژی این فرهنگ روشنگری است؛ شهید سلیمانی یک تنه در مقابل این جهان اسطوره ای ایستاد و سردار سلیمانی اسطوره مدرنی است که خصوصیت اصلی ایشان جانبازی و ازخود گذشتگی است.
فهیمی فر تصریح کرد: اسطوره ها نیازمند فرهنگ های پیشرو هستند و شهید سلیمانی خروجی فرهنگ پیشرو ایرانی اسلامی است.
شهیدسلیمانی: ابرمرد یا جهان پهلوان؟
میثم مهدیار پژوهشگر تاریخ اجتماعی جنگ، با اشاره به اینکه در یکسال گذشته از مفهوم ابر قهرمان در شخصیت شهید سلیمانی استفاده می شود اظهار داشت: ابرمرد قهرمان زمانه ای است که تمام گره ها و بن بست های به دست او باز می شود و در هرنبردی که هستی انسان را به مخاطره می اندازد حضور دارد و هستی خودش را به اراده خود می گیرد.
وی اضافه کرد: ابر مرد به دنبال زندگی طولانی نیست بلکه به دنبال زندگی متعالی هم است.
دو مولفه مکتب شهید سلیمانی
شهریار زرشناس معاون پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه شهید سپبهد قاسم سلیمانی دو خصوصیت برجسته داشتند اظهار داشت: اولین خصوصیت این است که شهیدسلیمانی شخصیتی انقلابی، نظامی، دیپلماتیک بود و این خصوصیت برجسته برگرفته از مکتب سلیمانی است، چون که تابحال هیچ شخصیتی نتوانسته هر سه وجه را دارا باشد.
وی ادامه داد: شهید سپهبد سلیمانی، ترکیبی اعجاب انگیز و بدیع از یک انقلابی نظامی دیپلماتیک بود؛ اولین بار در جهان بود که یک نظامی ضمن تبعیت از رفتارهای دیپلماتیک همچنان یک انقلابی بماند و ثمره این ترکیب بدیع از شهید را همواره در جنگ سوریه شاهد بودیم و خصوصیت دوم شهید سلیمانی این است که بعنوان دوعنصر نماد اسلام و ایران ارائه شد و این اتفاق بسیار غرور آفرین بعنوان یکی از حوادث اعجاب انگیز تاریخ معاصر همچنان ماندگار خواهد بود.
وی تصریح کرد: در طول تاریخ شاهد تلاشهای بسیار برای شکاف میان ایران و اسلام بودیم اما شخصیت و خصوصیت های شهیدسلیمانی با هوشمندی این شکاف و واگرایی را به همگرایی بدل کرد؛ تا جایی که این همگرایی بعد از شهادت هم منجر به مشارکت ۷۰ میلیونی مردم در عزاداری و تشیع شهید سلیمانی شد، این مشارکت تنها متعلق به انقلابیون نبود بلکه حضور میلیونی ناشی از مشارکت تمامی طیف های سیاسی-عقیدتی حاضر بود.
وی افزود: مردمی که از هر دیدگاه و خاستگاهی درخواست انتقام دارند؛ این ها نشان از تبدیل شدن سپهبد سلیمانی بعنوان غرور ملی نه در پرتو روایت ناسیونالیستی شبه مدرن از هویت ایرانی بلکه در پرتو روایت مبتنی بر انقلاب اسلامی و ولایت فقیه از هویت ایرانی است. به نظر می آید بیشتر باید بر این دو نکته مهم کار شود.
ضرورت قهرمان در ادب و هنر
محسن مومنی شریف رئیس سابق حوزه هنری انقلاب اسلامی، با اشاره به اینکه هر مکتب ادبی و هنری برآمده از مسائل فرهنگی و اجتماعی آن زمان بوده است اظهار داشت: ادبیات و هنری که در کشور ما تدریس می شود برای ساخت قهرمان اساسی کافی نیست.
وی اضافه کرد: پس از انقلاب اسلامی باتوجه به رویکرد های انقلاب اسلامی شاهد رویکرد هایی هستیم که نخستین رویکرد نگاه به عالم رئال است که در مکتب انقلاب اسلامی نگاهی دینی به حساب می آید و وسعتی به اندازه شهادت دارد.
وی تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس شاهد قهرمانانی هستیم که از میان مردم برخاسته اند و یکی از این قهرمانان شهید قاسم سلیمانی است.
اندیشه مقاومت و تصویر مرد مومن در شعر اقبال لاهوری
راشد نقوی کارشناس سیاسی پاکستانی، با اشاره به اینکه پیام اشعار لاهوری استقامت و مقاومت است، اظهار داشت: اقبال لاهوری در ظاهر تنها در مخالفت با استعمارگران انگلیسی شعر می گفت ولی در باطن و در حقیقت خواهان آزادی تمامی ملت های مسلمان از دست تمامی دولت های استعمارگر بود و وی در اشعار خود بارها ملت های مسلمان را به مبارزه ضد استکبار و استعمار گران فراخوانده بود.
وی اضافه کرد: تصور انسان ایده آل و اسطوره ای در اشعار اقبال لاهوری هم همچون نیچه ارسطو، برگسان و دیگران موجود است و اقبال لاهوری از آن به نام "مرد مومن" یاد می کند. حال باید دید که مرد مومن چه خصوصیت هایی دارد اگر بخواهیم خصوصیت های مرد مومن را با خصوصیت های انسانهای ایده آل عصر حاضر تطبیق بدهیم.
وی تصریح کرد: می توانیم به وضوح و آشکارا بگوییم که حاج قاسم سلیمانی دارای همان خصوصیت های مرد مومن که در اشعار علامه اقبال لاهوری ذکر شده است، می باشد. خصوصیت هایی که در اشعار علامه اقبال لاهوری برای مرد مومن ذکر شده است، همان خصوصیت های مجاهد فی سبیل الله است که در سوره مبارکه مائده، آیه شماره ۵۴ هم ذکر شده است.
امام علی(علیه السلام) میان عقل و شجاعت مطالعه تحلیلی
ماجد مرهج رباط رئیس گروه زبان فارس دانشگاه واسط عراق، با اشاره به اینکه حضرت علی ضد السلام در شجاعت و تعقل ابعاد بزرگی را به جهانیان عرضه دادند، اظهار داشت: تا اینکه در صورت به مثالی جهانی برای شجاعت، تعقل و خرد تبدیل شدند. حضرت علی ضد السلام، میان شجاعت و بردباری یک رابطه ایجاد کردند و این دو ترکیب شدند که این خصوصیت ها برای مردان ناآشنا است.
وی ادامه داد: امام علی (ع) شجاعت خویش را برتر از تعقل قرار نداد، بلکه در خیلی از جنگ ها این تعقل بود که حاکمیت داشت و با عزت نفس و گذشت از دیگران در جبهه های جنگ برخورد می کردند و در شخصیت ایشان بردباری و شجاعت متجلی شد، و همچون بزرگ مردی صبور بودکهو خویش را از هوس و تکبر باز می داشت، سخاوتمند و بخشش گر بود، همانگونه که خود میفرمایند (شجاع ترین مردم سخاوتمندترین آنهاست.
وی با اشاره به اینکه شجاعت و جرأت هدیه ای است که خداوند به بزرگ مردان بخشیده و امام علی (علیه السلام) یکی از آنهاست اظهار داشت: اعراب از دوران پیش از اسلام شجاعت را به ارث برده اند به علت اینکه، شرایط زندگی آنان تا حد زیادی دشوار بوده و زندگی اقتصادی آنها مبتنی بر غارت، راه زنی و جدل بوده در آن زمان این نحوه زندگی را مخل اجتماع نمی دانستند بلکه آنرا افتخاری برای مردان بیان می کردند، که نان را با تیغ شمشیر به دست می آوردند
رسانه و بازنمایی اندیشه مقاومت
محمد اخگری استاد یار دانشگاه صدا و سیما، به تعریف بازنمایی اندیشه های مقاومت در رسانه ها با عنایت به مطالعاتشان پرداخت و اظهار داشت: نتایج نشان داده است که برخی رسانه ها در حوزه مطبوعات بر مبنای تحقیقات کیفی، اسرائیل را مظلوم و فلسطین را مقصر نشان می دهند و یک نمونه تحقیقی گونه های برخورد رسانه های اصلی، بحث بایکوت خبری است که در رسانه های غربی به خصوص رسانه های در جریان، مورد بایکوت خبری قرار گرفتند.
وی اذعان کرد: تمام مباحثی که غربی ها و سردمدارانشان میگویند، شعاری بیش نیست واولین گمان و ظنی که پس از یک اتفاق تروریستی می افتد این است که آنرا به سمت مسلمانان هدایت می کنند.
اخگری تصریح کرد: کلیت و وحدت اسلامی، مد نظر اندیشه مقاومت است و همانطور که دیدیم که شهید سلیمانی به فکر نجات شیعه و سنی و همه مسلمین بود.
شیوه های ارتباطی سردار سلیمانی
امیدعلی مسعودی دانشیار و مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره، به تعریف معنای ارتباطات پرداخت و اظهار داشت: ارتباطات به دو شیوه کلامی و غیر کلامی صورت میگیرد.
وی همینطور در مورد مکتب شهید سلیمانی توضیح داد و عدم ارتباط گیری شهید حاج قاسم سلیمانی با دشمنان را عنوان نمود و راجع به ارتباطات غیر کلامی همچون فاصله فیزیکی، زبان بدن و ارتباط چشمی ایشان توضیح داد و مساله دیگری که بیان شد، مساله ظاهر و پوشش افراد است که بر مبنای آن به دیگران شناخته می شود.
وی تصاویر شهید سلیمانی را تحلیل کرد و اظهار داشت: شهید سلیمانی از ارتباطات زبان شناسانه فوق العاده و صمیمانه ای برخوردار بودند و آنرا به خوبی مدیریت می کردند.
همینطور حالات چهره شهیدسلیمانی را مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: در تمامی تصاویر شهید سلیمانی صلابت ایشان به چشم می خورد.
زبان حماسه سروده ها، زبان آن سترد مرد
محمد حسن مقیسه مولف کتاب در زمینه دفاع مقدس، با اشاره به اینکه شعر می تواند رنگ و بوی انقلاب اسلامی را داشته باشد اظهار داشت: شعر می تواند رنگ و بوی انقلاب اسلامی را داشته باشد و همان شور و حماسه رزمندگان و مدافعان حریم نبوی و علوی را در خواننده زنده کند، شعر حماسی است.
وی اضافه کرد: البته شاعر آزاد است که در هر قالبی و مضمونی که می خواهد، شعر بگوید و شعر سرایی دستوری نیست، اما من بر این باورم که آنچه گرمتر و گویاتر می تواند نام و یاد قهرمانان اسلام را در میانه میدان های سیاسی و اجتماعی زنده نگه دارد و به تهییج مردم و شور اجتماعی آنها منجر شود، شعر حماسی است.
بازتاب قهرمان در کتاب های مصور، انیمیشن و بازی های کامپیوتر ای
حجت السلام محمدرضا زائری مدیر مجله نور، صدا، دوربین، حرکت نو جوانان، با اشاره به اینکه تصویرسازی و نگاره به انتقال مفاهیم برای تمام سنین کمک بسیاری می کند، اظهار داشت: در ایران انگاره قهرمانان به صورت پی نما یا کمیک استریپ همچنان با آنچه در دیگر نقاط جهان همچون غرب فراوانی یافته تفاوت های بسیاری دارد اما می توان گفت با استفاده از خلاقیت و علم موجود در داخل کشور می شود از پتانسیل های موجود نهایت بهره وری را برد.
زائری همینطور اضافه کرد: قهرمان و اسطوره و روند ساخت آنها ظرفیت زیادی برای انتقال مفاهیم و پیام به مخاطبین دارد مخاطبینی که می توانند از کودک و نوجوان تا جوانان و میانسالان را در بر بگیرد و هیچگونه محدودیت سنی برای خود قائل نباشد.
وی تصریح کرد: یکی از معضلات این حوزه کمیک استریپ و موانع جدی آن عدم حمایت های مالی سازمان های مربوطه و مناسب برای این امر است که منجر می شود ساخت پروژه های این چنینی با موانع و دردسرهای زیادی مواجه شوند و در نتیجه ساخت و پرداخت این ماجراها به زمان دیگری موکول شوند و یا این پروژه ها به صورت کامل لغو شوند البته هیچ وقت پیدا کردن یک منبع مالی موفق همراه ناممکن نخواهد بود.
تبیین آموزه های مفهومی در اندیشه شهداء با بیان بصری
محسن سلیمانی عضو هیات مدیره طراحان گرافیک ایران، با اشاره به اینکه شمایل نگاری در شیعه مهم می باشد، اظهار داشت: شمایل نگاری در شیعه مهم و برجسته به حساب می آید و هنر خودآموخته مهمترین نقش را بعنوان مکمل در کنار هنرهایی که به صورت آکادمیک اجرا می شوند را ایفا می کند.
وی اضافه کرد: یکی از برجسته ترین ظرفیت های انگاره و تصاویر در، درآمیخته شدن آن با خیال سازی هنری است که در کنار سایر عوامل کمک زیادی به انتقال مفاهیم می کند.
سلیمانی ضمن اشاره به نمونه های متفاوت در ادیان و نگارش ها تصریح کرد: حماسی ترین نمونه تجسمی، سیاه مشق ها هستند که ابتدا به صورت تمرین رواج داشتند اما امروزه بعنوان یک سبک و هنر تفکیک شده و کاملاً به نام و شهره مورد و استفاده قرار می گیرند.
نقاشی و اسطوره
احمد خلیلی فرد عضو هیات علمی دانشگاه سوره، با اشاره به اینکه هر شخص با عنایت به خصوصیت های برجسته ای که دارد تبدیل به سمبل، اسطوره و قهرمان می شود اظهار داشت: افراد قهرمانان و اسطوره ها را الگوی خویش قرار می دهند چونکه چشمان آنها را رو به حقایق باز و روحیه نبرد حق با باطل در قهرمانان نمود پیدا می کند و در این جامعه که جامعه مملو از قهرمان اسطوره است خوبی ها و روحانیت هم نمود پیدا می کند.
وی ادامه داد: سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی یکی از شخصیت های برجسته و اساطیری در تاریخ معاصر به حساب می آید و سردارسلیمانی به واسطه معرفت دیداری تصاویر مجسمه نگارگری و سایر رشته های هنری و تجسمی به تمامی دوستدارانش شناسانده شد و همین مساله گواه این مدعاست که هیچ گاه نباید اهمیت رشته های این چنینی کم بشود.
تاثیر ایمان در باور قهرمان
احمد عباس المنصوری سر دبیر مجله دانش ذهنی عراق، با اشاره به اینکه بحث ایمان در باور قهرمان با هدف کلی به کمال رسیدن انسان و سعادت دنیوی و اخروی او تهیه و تنظیم شده است اظهار داشت: برای رسیدن به کمال و سعادت دنیوی و اخروی و لازم است تا با استفاده از پیامبران و کتب آسمانی که از جانب خداوند به ما اعطا شده به ایمان کامل دست پیدا نماییم و این دقیقا همان معنایی است که در قرآن با عنوان جن و انس را نیافریدیم مرتبط می باشد.
وی اضافه کرد: ما در مرحله ای از زندگی تصمیم میگیریم که در راه حق باشیم یا در راه باطل اما پیروان در این ورطه دو قسمت می شود پیروان رهنمود پیغمبران و گروه دوم آنان که از این رهنمودها سرپیچی کردند. یکی از بزرگترین حادثه های رسانه ای و مشروع الهی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابو مهندس بود.
وی تصریح کرد: نقش رسانه در زندگی مردم روز به روز عمیق تر و مهم تر می شود حکومت هایی به واسطه حضور رسانه از سال ۲۰۰۳ میلادی به واسطه همین مساله دگرگون شدند؛ رسانه ها را می بایست زینبی نماییم و این دقیقا مبحث و تعبیری است که برای قرب ناآشنا و غریب است اما ما می توانیم بعنوان شیعه از زینبی شدن رسانه ها بهره ببریم چون که حوادثی چون کربلا هنوز در دلها زنده هستند.
مضامین انسانی و تصویر قهرمان در تصاویر جنگ تحمیلی
فرشاد عسگری کیا عضو هیئت علمی گروه سینمای دانشگاه سوره، با اشاره به اینکه تقابل متن مکتوب و متن مصور در ترسیم مفهوم قهرمان جنگ تحمیلی عراق بر ایران سردار سلیمانی در تاریخ ما در زمره ستارگان قرار می گیرد اظهار داشت: سردار سلیمانی بعنوان کسی شناخته می شود که نظرات متفاوت و گاه متناقضی از جانب هواداران و گاه مخالفین شد از او بیان می شود از تمامیت این خاک و مملکت به قیمت جان خود گذشته آن هم در روزهایی که این حوادث پایانی ندارند و شهادت سردار نخستین نبوده و آخرین هم نخواهد بود.
وی ضمن اشاره به اینکه اسناد و تصاویر انتشار یافته و به جا مانده از نیروهای مردمی چون سپاه و بسیج بسیار بیشتر از ارتش جمهوری اسلامی ایران است تصریح کرد: اسناد و تصاویر آرشیوی کمک زیادی به نزدیکی مردم و آشنایی آنها با نیروهای مردمی می کند و خیلی از عملیات و اسناد های آرشیوی از ارتش جمهوری اسلامی ایران و هویتی محرمانه دارند به همین خاطر اسناد زیادی از آنها به صورت عمومی منتشر نشده و وجود اسناد و آرشیو های بسیار زیاد نیروهای مردمی چون بسیج و سپاه به شناخت بیشتر این نیروها توسط مردم کمک می نماید و به محبوبیت آنها نزد مردم عامه منجر می شود.
در انتهای این همایش هم یوسف خجیر معاون پژوهشی دانشگاه سوره از زحمات تمامی همکاران و دست اندرکاران برگزار کننده تقدیر و تشکر به عمل آورد و یاد و خاطره شهید فهیمی یکی استادان گرانقدر دانشگاه سوره را که سالیان سال مشق عشق آموخت و از هیچ تلاشی فروگذاری نکرد را گرامی داشت.

1399/10/19
22:59:00
0.0 / 5
765
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , انتشار , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است