روش یك متخصص رادیولوژی برای شعر فارسی

روش یك متخصص رادیولوژی برای شعر فارسی به گزارش كادو دونی بهمن محتشمی از روش هجایی خود برای دسته بندی شعرهای فارسی و كتاب هایی كه در حوزه تاریخ تالیف كرده است می گوید.


این متخصص رادیولوژی که تا کنون کتاب های «بررسی هجایی وزن های شعر فارسی»، «دستور کامل زبان فارسی»، «تاریخ ایران قبل از اسلام» و کتاب ها و مقاله هایی را در حوزه رادیولوژی به چاپ رسانده است درباره ارتباط تحقیقات خود در حوزه ادبیات و زبان فارسی با تحصیلات دانشگاهی اش اظهار داشت: هر کس امکان دارد به رشته هایی علاقه داشته باشد و در آنها کار کند. من هم چون قدری از شعر می دانستم و به آن علاقه مند بودم، در شعر تحقیقاتی انجام دادم و به این نتیجه رسیدم که وزن های شعر فارسی اگر به این روش هجایی تنظیم شوند، خیلی آسان تر است.
او ضمن اشاره به کتابش با عنوان «بررسی هجایی وزن های شعر فارسی» اضافه کرد: من تحقیقاتی انجام دادم و حاصل آن شد کتابی که انتشار یافته است. از راه هجاها می شود وزن های شعر را تعیین کرد. در واقع در متون سنتی وزن های شعر را با افاعیل عربی تعیین می کردند اما این کار خیلی مشکلی بود چون تعدادشان زیاد بود و اسامی عجیب و غریبی داشت و مسلما در کمتر کسی این علاقه ایجاد می شد تا این ها را خوب یاد بگیرد.
محتشمی در مورد روش خود توضیح داد: چون شعر از هجاها درست شده، و در تحلیل نهایی به این نتیجه می رسیم که در زبان فارسی دو نوع هجا داریم؛ هجای کوتاه و بلند (یا کشیده)، از راه ترکیب این هجاها وزن های مختلف شعر به دست می آید. در بعضی کتاب ها این مساله نوشته شده اما مثلا به هجای کوتاه گفته اند «تُ» و به هجای بلند «تون». من دیدم که این ها خیلی قشنگ نیست، این است که به جای هجای کوتاه «دِ» و به جای هجای بلند هم «لا» گذاشتیم که مثلا به جای مفاعیلن بشود «دلالالا». و از این طریق وزن های مختلف ایجاد می شود و به این روش شعرهای مختلف را دسته بندی کرده ام.
او ضمن اشاره به علاقه اش به ادبیات و شعر که منجر به تالیف کتاب هایی شده است، درباره نام کتابش، «دستور کامل زبان فارسی» اظهار داشت: من خیلی به ادبیات علاقه داشتم، به خصوص به دستور زبان فارسی و در حدود ۳۰ سال پیش کتابی در حوزه دستور زبان هم نوشتم. البته «کامل» را ناشر بعنوان آن اضافه کرده، چون به نظر من هیچ چیزی نمی تواند کامل باشد. من چون به تاریخ هم علاقه دارم، تلاش کردم در این رشته هم مطالعه کنم و چند سال پیش کتاب تاریخی نوشتم با عنوان «تاریخ ایران پیش از اسلام». کسانی که آنرا خواندند خوش شان آمده بود و من تشویق شدم که کتاب «تاریخ ایران بعد از اسلام» را هم بنویسم که نوشته شد و در دست گرفتن مجوز است و ان شاءالله که چاپ شود.
بهمن محتشمی همینطور از کار خود در ایام کرونایی گفت و بیان نمود: کار من این روزها در بیمارستان است و به این واسطه تا حدودی با این بیماری تماس دارم ولی چون در حوزه رادیولوژی است امکان دارد فقط گاهی با این بیماران تماس داشته باشیم. البته به خاطر کرونا میزان بیمارانی که برای رادیولوژی رجوع می کردند این روزها کمتر شده است اما من مطابق معمول به کارم ادامه می دهم و کارهای محافظتی معمول مثل زدن ماسک را هم انجام می دهم.
نویسنده کتاب «آن سوی ماده» همینطور اظهار داشت که هم اکنون منتظر چاپ کتاب «تاریخ ایران بعد از اسلام» است و اثر جدیدی در دست تالیف ندارد.

1399/09/04
11:56:00
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تخصص , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است