توسط نشر ققنوس؛

ترجمه موسی چاپ شد

ترجمه موسی چاپ شد به گزارش كادو دونی كتاب موسی نوشته گرهارت فون راد با ترجمه فاطمه صبائی و محمد صبائی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «موسی» نوشته گرهارت فون راد اخیرا با ترجمه فاطمه صبائی و محمد صبائی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۲ توسط انتشارات جیمز کلارک انتشار یافته است.
این کتاب نما و طرح مختصری از الهیات عهد عتیق است که باآنکه عنوان «موسی» را بر خود دارد، اما به صورت تمام به زندگی حضرت موسی (ع) نمی پردازد و نویسنده اش، زندگی موسی (ع) را جزئی از سنت و تاریخ دین قوم بنی اسرائیل می داند. بدین سان نویسنده کتاب می گوید سنت ها و داستان های مربوط به حضرت موسی (ع) با وجود اهمیت فراوانِ شخصیت و حیات او، در اصل و اساس، قالبی برای طرح و روایتِ اعمال نجات بخش عظیمی است که خدا برای قوم خویش انجام داد.
گرهارت فون راد در فصل اول کتاب خود به معرفی کوتاه شخصیت حضرت موسی (ع) می پردازد و سپس طرح کلی کتاب مقدس را تشریح کرده و به مبحث انکشاف نفس خدا پرداخته است. انکشاف نفس خدا، بدین سان است که وی در افعالش خویش را می شناساند و افعال خدا برآمده از اراده او هستند. نویسنده کتاب پیش رو، در فصل اول و هنگام بررسی شخصیت حضرت موسی (ع)، با تاکید بر تاریخ سنت های مربوط به او، دو خصوصیت بشری و مقام پیامبری و شفاعت این پیامبر را بررسی نموده است.
مترجمان این کتاب می گویند بدون هیچ انگیزه و هدفی برای تبلیغ دینی دیگر، و صرفاً به خاطر کمبود منابع علمی معتبر فارسی در حوزه الهیات یهودی، دست به ترجمه این کتاب زده اند. دو مترجم این اثر می گویند، صاحب کتاب «موسی» یکی از دانشمندان معتبر و نامدار است که برخی مطالب کتابش، مخالف تصویر و تصوری هستند که قرآن از خدا، موسی (ع)، هارون (ع) و دین یهودیت عرضه کرده است. بدین سان قبل از شروع متن کتاب، این تذکر توسط مترجمان داده شده که مطالب این کتاب، صرفاً مبین دیدگاه های یک عالم الهیات مسیحی است و در بعضی موارد، با تعالیم اسلامی همخوانی ندارد.
کتاب «موسی» ۵ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از: «موسای انسان»، «دعوت از موسی»، «فرامین اول و دوم»، «اراده الهیِ متجلی در شریعت» و «از وعده تا تحقق وعده».
در فصل اول کتاب، ۳ بخش «خشم موسی»، «موسی بنده خدا» و «مرگ موسی» آمده اند و دومین فصل کتاب هم دربرگیرنده این عناوین است: تجلی نام الهی، مانوح و فرشته خداوند، یعقوب در رود یَبّوق، به فصل نام خویش، قداست نام یهوه، افشای راز.
سومین فصل کتاب دو بخش «فرمان اول» و «فرمان دوم» را شامل می شود و در چهارمین فصل کتاب هم مخاطب با ۶ بخش «وضع قضاوت»، «دعوت به تقدس»، «سَبَّت»، «اراده خدا و قلب انسان»، «فرامین چونان نمود اراده فیض بخشِ خدا» و «رابطه جدید». ۵ بخش «از کتاب پیدایش تا کتاب یوشع»، «آوارگی در بیابان»، «شناسایی سرزمین [کنعان]»، «بالاق و بلعام» و «نتیجه» هم در پنجمین فصل کتاب آمده اند.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
گاهی چنین به نظر می آید که سنت به عمد از مسیر خود خارج می شود تا بر خصوصیت های انسانیِ سیمای این مرد بزرگ تاکید کند. یک خصوصیت به صورت خاص مشخصه موسی است. گاه خشمی شدید و لجام گسیخته در وجودش زبانه می کشد. تحت تأثیر همین خشم ناگهانی هم مردی مصری را به قتل می رساند که یکی از هموطنانش را کتک زده بود. این فوران مهارنشدنی خشم جرقه جریانِ خروج قوم اسرائیل از مصر نشد؛ بلکه فقط عمل خشونت آمیز کسی بود که هنوز ندای دعوت خدا را نشنیده بود. تنها نتیجه این عمل هم آن بود که موسی مجبور شد جلای وطن کند. اما حتی پس از آن، هنگامی که خدا به او مرجعیت بخشید، این خشم شدید همچنان گهگاه درون او فوران می کرد. وقتی موسی از کوه پایین آمد و شناعت پرستش گوساله زرین را دید خشمگین شد و لوحه هایی را که به سرانگشت خدا نوشته شده بود بر زمین انداخت و خرد کرد. او نمی خواست برای قومی که چنین عمیق غرق در بت پرستی شده است وحیِ فرامین دهگانه را به ارمغان بیاورد.
یک بار موسی چنان با خدا سخن اظهار داشت که بی حرمتی آشکار به مقام الهی بود. موسی به تنگ آمده بود. این مرد بزرگ زیر بار مسئولیت خویش فروشکسته بود؛ با خدا به جدال برخاست و آشکارا از او خواست که بار سنگینِ این مسئولیت را از دوش او بردارد.
این کتاب با ۱۱۱ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۸ هزار تومان انتشار یافته است.

1399/06/28
20:18:35
5.0 / 5
1766
تگهای خبر: انتشار , تصویر , رمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است