پیمانكاران اعتراض منتشر می شود

چگونه سرمایه داری از كنش گری مدنی كسب وكاری سودآور می سازد؟

چگونه سرمایه داری از كنش گری مدنی كسب وكاری سودآور می سازد؟ كادو دونی: كتاب پیمانكاران اعتراض پیتر دووِرن و جانِویو لابرن با ترجمه نیكزاد زنگنه توسط نشر افكار منتشر می شود. عنوان فرعی این كتاب چگونه سرمایه داری از كنش گری مدنی كسب وكاری سودآور می سازد؟  است.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، «پیمانکاران اعتراض: چگونه سرمایه داری از کنش گری مدنی کسب وکاری سودآور می سازد» در نشر افکار منتشر می شود. این کتاب که با عنوان Protest Inc: The Corporatization of Activism در سال ۲۰۱۴ توسط پالیتی پرس پخش شده، اثر پیتر دووِرن و جانِویو لابرن است.
زنگنه در پیش گفتاری بر ترجمه، درباره مشکله (پروبلماتیک) کتاب چنین آورده است: «امروزه جنبش های اجتماعی جدید - بعنوان یکی از برجسته ترین شیوه ها برای تغییر وضع موجود در نیم قرن گذشته - به صدها خرده جنبش، کارزار و حرکت مختلف تقسیم شده است. سوژه زدایی از عامل انسانی مبارزه و فروکاستن آن به یک هویت خُرد مجازی سبب شده که کنش گری به «فعالیت از زیر لحاف» و «کلیک گری» تبدیل گردد. بنظر می رسد تغییرات ِ این عصر مقرر است از دامنِ بازنشر مطالب، هشتگ ها و توفان های شبکه های اجتماعی پا بگیرد. کارمندان سازمان ملل، کنش گران حقوق بشر، سلبریتی های دنیای مُد، ورزش یا سینما از پشت همه تریبون های موجود درباره امکان ایجاد دنیای بهتر صحبت می کنند و جنبش ها و کارزارهای رنگارنگ مجموعه ای از کنش های مختلف را تدارک می بینند و به مشتریان خود عرضه می کنند.»
بنا بگفته مترجم، این کتاب، «نقد نظریِ مختصر اما مستدل ایده مسلط «تغییر» و بازوهای اصلی آن - با تمرکز بر اَبرشرکت ها - در دنیای امروز است. این نقد با نگاهی تاریخی و مستند به وصلت تحمیلی ایده نوع دوستی (یعنی چیزی که نولیبرالیسم اصرار دارد بعنوان رانه ی تغییر به ما تحمیل کند) با بنگاه اقتصادی ( بعنوان یکی از قوی ترین و متمرکزترین اهرم های دستگاهیِ موجود) می پردازد؛ پیوندی که با هدف پوشاندن نقش مستقیم دستگاه در احیا و تعمیق نابرابری های افسارگسیخته کنونی انجام شده است و به زعم نویسندگان طی فرآیندی بلندمدت اتفاق افتاده که شامل هزینه تراشی برای مخالفت، خصوصی سازی زندگی اجتماعی، نهادینه سازی کنش گری و در نهایت اَبرشرکتی سازی کامل نظم جهانی می شود.»
نیکزاد زنگنه که دانش آموخته کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی در دانشگاه علامه است، قبل از این کتاب «تاریخ سیاسی زنان: مبارزات طبقاتی و جنبش آزادی خواهی» از تونی کلیف را ترجمه کرده و همین طور زندگی نامه این متفکر و پژوهشگر چپ گرای ضداستالینیست و یهودی ضدصهیونیست در دست ترجمه دارد. هر سه این کتاب ها در نشر افکار منتشر خواهند شد.


منبع:

1399/06/24
13:52:39
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: سینما , شركت , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است