توسط انتشارات ققنوس انجام شد؛

چاپ ترجمه كتاب ظهور داعش

چاپ ترجمه كتاب ظهور داعش كادو دونی: كتاب ظهور داعش نوشته كارولین كِنون با ترجمه پریسا صیادی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «ظهور داعش» نوشته کارولین کِنون اخیرا با ترجمه پریسا صیادی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال ۲۰۱۷ انتشار یافته و ترجمه آن، هفتادوششمین عنوان از «مجموعه تاریخ جهان» است که ققنوس چاپ می کند.
کتاب های «مجموعه تاریخ جهان» برای عرضه چشم اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ منتشر می شوند. این مجموعه زمینه های فرهنگی رخدادهای تاریخی، اندیشه های سیاسی، فرهنگی و فلسفه های موثر را در گذر تمدن بین النهرین، مصر باستان، یونان، روم، اروپای قرون وسطی و... معرفی می کند.
ریشه تشکیل داعش را باید در گروه تروریستی القاعده عراق و سال ۲۰۰۴ میلادی جستجو کرد؛ زمانی که ابومصعب زرقاوی به خاطر سلسله عملیات های انتحاری این گروه جهادی را پایه گذاری کرد و نام القاعده عراق را روی آن گذاشت. این گروه چندسال بعد با نام دولت اسلامی عراق و شام یا همان داعش شناخته شد. اما به این گروه در کشورهای غربی با لفظ دولت اسلامی عراق و سوریه اشاره می شد. باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا هم اغلب برای یادکردن از این گروه تروریستی از نام دولت اسلامی عراق و شام استفاده می کرد. بسیاری هم هستند که از این گروه، فقط با لفظ دولت اسلامی یاد می کنند.
مهم ترین اولویت گروه ترویستی داعش، آن گونه که در ظاهر امر به نظر می آید گسترش شریعت موردنظر رهبران این گروه در جهان است؛ به این مفهوم که باید برای برگزاری جامعه ای جهانی شبیه آن چه در خاورمیانه قرون گذشته وجود داشت، کوشش کرد. بدین سان از نظر داعش باید تمام جهان به شرایط صدر اسلام برگردند و همه مردم، پیرو تفسیر آنها از اسلام باشند. ایجاد ترور و وحشت هم ابزار اصلی این گروه برای پیاده کردن سیاست های رهبرانش بوده است. اعدام در ملا عام یا کشتارهای خشونت آمیز و سلاخی انسان ها همچون نمونه های بارز این ابزار مهم بوده است.
نویسنده کتاب «ظهور داعش» ابتدا پیشینه کوتاهی از شکل گیری ریشه های داعش را مطرح کرده و سپس به تعریف تروریسم در جهان پرداخته است. او با پشت سر گذاشتن این مقدمات، فصل اول کتاب خودرا آغاز می کند. بدین سان نخستین فصل کتاب درباره بن لادن، تروریست های عربستان و خاندان آل سعود است چون کارولین کنون معتقد می باشد ماجرای ظهور داعش به سال ها قبل در عربستان برمی گردد؛ سال ۱۹۵۷، زمانی که هفتمین پسر محمدبن عوض بن لادن در عربستان سعودی به دنیا آمد.
عناوین اصلی این کتاب بدین سان هستند:
رویدادهای مهم قبل و پس از ظهور داعش، پیشگفتار: خاستگاه داعش، ۱- بن لادن، زرقاوی، و القاعده عراق، ۲- مصری و تشکیل دولت اسلامی، ۳- ابوبکر بغدادی، ۴- سوریه، موصل، و تشکیل خلافت، ۵- خلافت و آمدن آخرالزمان، ۶- تاثیرات ویرانگر داعش، سخن پایانی: داعش در سراسر جهان.
پس از این بخش ها هم ۳ بخش یادداشت ها، برای مطالعه بیشتر و نمایه درج شده اند.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
کمی بعد از اینکه ابوبکر بغدادی در سال ۲۰۱۰ در دولت اسلامی به قدرت رسید، سوری ها بار دیگر مقابل بشار اسد دست به اعتراض زدند. بعد از اینکه پانزده دانش آموز به جرم شعارنویسی روی دیوار مدرسه دستگیر شدند اعتراض ها آغاز شد. جامعه از نحوه برخورد با این دانش آموزان برآشفت. آنها با تهدید پلیس عقب ننشستند و به خیابان ها آمدند و مقابل بشار اسد تظاهرات کردند. کار به خشونت کشید و خیلی از معترضان در سوریه خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت شدند و فشارهای بین المللی بر او افزایش پیدا کرد.
همان طور که ناآرامی ها به سمت جنگ داخلی پیش می رفت، معترضان از او خواستند که از مقامش کنار برود. بشار اسد در مقابل این تقاضا صدها زندانی را _ که خیلی از آنها جهادی بودند _ آزاد کرد، بدین جهت تظاهرات به خشونت کشیده شد و ورود پلیس برای خاتمه دادن به این قائله ضروری شد. او همیشه ادعا می کرد که تروریست های خارجی پشت جنگ داخلی در این کشور هستند.
با مداخله بشار اسد برای اختتام دادن به اعتراضات، دولت اسلامی گروهی را برای بهره گیری از این آشوب ها به سوریه فرستاد و در آن جا مستقر کرد. بغدادی فردی به نام محمد جولانی را برای نظارت بر امور و تشکیل شاخه دولت اسلامی به سوریه فرستاد. این گروه جدید خودرا جبهة النصره نامیدند.
این کتاب با ۱۱۰ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/05/18
16:00:52
5.0 / 5
2335
تگهای خبر: انتشار , فرهنگ , كتاب , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است