شناسایی كریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا

شناسایی كریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا برنامه بررسی و شناسایی دیرینه شناسی شهرستان «كوهبنان» استان كرمان علاوه بر شناسایی ۲۰۵ اثر و محوطه تاریخی نشان داد كه این منطقه یكی از كانون های اجتماعات در دوره پارینه سنگی و كریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا بوده است.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این بررسی ها به سرپرستی مشترک علیرضا سرداری - عضو هیئت علمی پژوهشکده دیرینه شناسی - و مرتضی خانی پور - دانش آموخته دکتری دیرینه شناسی از دانشگاه تهران-، در جهت تهیه نقشه باستان-شناسی کشور در حال اجراست.
او با اشاره به اینکه سه محوطه و یک پناهگاه از دوره پارینه سنگی تابحال شناسایی شده، توضیح داد: پیش از این در سال ۱۹۶۲ میلادی، شواهدی از این دوره توسط «رینهولد هوکراید» - زمین شناس آلمانی - در کوهبنان معرفی شده بود. با این حال، بررسی های اخیر نشان داده است که این منطقه یکی از کانون های اجتماعات این دوران و کریدور عبور انسان به سمت شرق ایران و داخل آسیا بوده است.
سرپرست برنامه بررسی و شناسایی دیرینه شناسی شهرستان کوهبنان با اشاره به اینکه در دوران بعدی قبل از تاریخ، دو محوطه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد شناسایی شده که تشابه زیادی با فرهنگ های عصر مفرغ کرمان بخصوص شهداد داشته، اضافه کرد: وجود این آثار، دلالت بر ارتباطات فرهنگی و تعاملات بازرگانی حوزه های جنوبی کرمان با استقرارهای فلات مرکزی ایران دارد که کوهبنان مسیر اصلی این ارتباطات بوده است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان کوهبنان در شمال استان کرمان، از نظر جغرافیای فرهنگی، در طول تاریخ جزو یکی از بلوک های مهم منطقه کرمان بوده و حتی در برخی از دوران اسلامی، دامنه نفوذ آن تا بخش هایی از بهاباد و بافق در استان یزد هم گسترش داشته، اضافه کرد: بخش زیادی از این شهرستان کوهستانی است و از نظر منابع معدنی، غنی. که در طول تاریخ نقش مهمی در زندگی مردمان این حوزه داشته است.
سرداری اظهار داشت: آثار شناسایی شده شامل تپه، محوطه، بنا، آسیاب، آب انبار، بافت روستا، خانه های تاریخی، برج، قنات، معدن و کارگاه شدادی، گورهای سنگی، پناهگاه و محوطه های روباز می شود که متعلق به دوره های مختلف است.
مرتضی خانی پور – سرپرست دیگر برنامه بررسی و شناسایی دیرینه شناسی شهرستان کوهبنان – هم با بیان این که در دوران تاریخی، آثار دوران اشکانی و ساسانی شامل تپه ها، بناها، قلعه ها و گورهای پشته سنگی در شهرهای کوهبنان و طغرلجرد شناسایی شده که خیلی از این گورهای پشته سنگی در ارتفاعات و ستیغ کوه های منطقه پراکنده است، اظهار داشت: غالب استقرارها و آثار شناسایی کوهبنان متعلق به دوره اسلامی است که بخصوص با توسعه قنات ها، روستاهای زیادی شکل گرفته است.
وی با اشاره به این که منابع تاریخی و حضور جهانگردان کوهبنان در این دوران با جمعیت زیاد و توسعه شهری، دارای مساجد، خانقاه، برج ها، خانه های اعیانی و بازار بوده است که در این برنامه ثبت و مستندنگاری شده اند، افزود: با عنایت به منابع غنی معدنی، تابحال ۱۲ معدن مس، سرب، روی و گلِ رخت شوی شناسایی و بقایایی از آثار شدادی و فلزکاری باستان هم به دست آمده است.
او با اشاره به اینکه بیشتر این معادن از نوع کانی های سرب و روی هستند که در منابع تاریخی، اشاره زیادی به آنها شده است، اضافه کرد: کوهبنان یکی از مهم ترین مراکز تولید و فرآوری سرب و روی و معروف به "توتیا" بوده است.
منبع:

1399/04/15
17:43:20
5.0 / 5
2796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است