جوادی در كنفرانس مجازی وزرای فرهنگ كشورهای آیسسكو مطرح كرد

تولید آثارهنری برای روایت مقابله كشورهای اسلامی در مقابل كرونا

تولید آثارهنری برای روایت مقابله كشورهای اسلامی در مقابل كرونا كنفرانس وزرای فرهنگ كشورهای عضو آیسسكو با مبحث پایداری اقدامات فرهنگی در مواجهه با بحران ها (كووید ۱۹) به صورت مجازی برگزار گردید.به گزارش کادو دونی به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کنفرانس وزاری فرهنگ کشورهای عضو آیسسکو (سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) با مبحث «پایداری اقدامات فرهنگی» در مواجهه با بحران ها (کووید ۱۹) به صورت مجازی و با حضور وزرای فرهنگ و نمایندگان آنها از ۵۰ کشور عضو و همینطور رؤسا یا نمایندگان ۲۲ سازمان بین المللی با هدف بررسی آینده فرهنگ و همینطور ارتباط با صنعت گردشگری و ورزش در دوران بحران برگزار گردید.
محسن جوادی در این نشست با تشکر از جامعه جهانی پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی برای مقابله با این بیماری همه‎گیر اظهار داشت: آنها با فدا کردن زندگی، سلامتی و شادی شان برای مصون ماندن جهانی از این همه گیری تاوان سنگینی پرداخت کردند.
وی افزود: در بین ما کشورهایی هستند که نیاز مبرم به مهارت، حمایت مالی، فنی و زیرساختی دارند. در این شرایط اسفبار، آیسیسکو با تاکید بر اصول همبستگی و اتحاد نقش محوری در تقویت همکاری و مشارکت اعضایش دارد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخورد فرهنگی با بیماری کرونا را مهم دانست و عنوان کرد: ایران با تاکید بر غنای فرهنگی، توانسته است اقدامات بسزایی برای کنترل کرونا انجام دهد؛ هرچند هنوز از آثار منفی آن رنج می بریم.
جوادی با اشاره به بعضی از این اقدامات فرهنگی مؤثر در کنترل این پاندمی اظهار داشت: همه رهبران مذهبی به ویژه رهبر معظم انقلاب، صراحتاً بیان نمودند که مردم باید دستورالعمل های پزشکی را رعایت نمایند و در صورت سرپیچی، گناه به حساب می آید. بنابراین برای مصون سازی مردم از این ویروس، اجتماعات مذهبی مثل نمازجمعه ممنوع گردید.
وی با اشاره به استفاده ایرانی ها از ظرفیت های دنیای مجازی در برگزاری مراسم های مذهبی اظهار داشت: از آنجائیکه مراسم مذهبی جز لاینفک از هویت فرهنگی ایرانی ها است، این مراسم با استفاده از ظرفیت اینترنت برگزار گردید که شکل جدیدی از عبادت آنلاین محسوب می شد، مثل زیارت اماکن مذهبی و حتی مراسم خاکسپاری آنلاین.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: لزوم حفظ فعالیتهای فرهنگی تحت هر شرایطی، منجر به تغییر در شکل و محتوای آنها می شود. برای نمونه در این ایام فیلم و نمایش به جای سالن سینما و تئاتر به صورت آنلاین پخش گردید. تورهای آنلاین نمایشگاه های فرهنگی، بازدید مجازی از آثار تاریخی در موزه ها و برگزاری آنلاین کنسرت ها انجام شد.
محسن جوادی با اشاره به گسترش استفاده از ابزار الکترونیک در دیدارها و ملاقات های شخصی و خانوادگی اظهار داشت: ملاقات با اقوام و دوستان در این روزها دشوار شده است ولی افراد تلاش کرده‎اند تا گزینه های آنلاین را جایگزین ملاقات ها و اجتماعات حضوری کنند. البته استفاده از این ابزار نوعی نگرانی به همراه دارد چونکه نرمال سازی ارتباطات مجازی می تواند تهدیدی بر روابط حضوری در آینده باشد که باید توسط روانشناسان و جامعه شناسان بررسی شود.
وی همینطور با تشکر از دستاوردهای آیسسکو برای ارتباطات میان کشورها پیشنهاد داد: تأسیس «مؤسسه آنلاین اخلاق پزشکی» می تواند اقدام مناسبی برای تصمیم گیری در شرایط بحرانی مثل اولویت بندی تخصیص منابع به پزشکان و همینطور به افراد در زمینه اجتناب از رفتارهای سطحی ناشی از بیماری هایی مثل کرونا باشد.
معاون امور فرهنگی افزود: در روزهای این بیماری همه گیر، مصرف اینترنت بخصوص در بین نوجوانان و کودکان افزایش داشت. در نتیجه تولید سرگرمی های جذاب و مناسب در چارچوب سریال های تلویزیونی، فیلم های سینمایی و محتوای پلت فرم های شبکه های اجتماعی لزوم دارد.
محسن جوادی در انتها با اشاره به آمادگی ایران برای همکاری با اعضای سازمان در مورد مقابله با همه گیری در زمینه های مختلف بخصوص حوزه فرهنگی تصریح کرد: همه گیری ویروس کرونا یک نقطه تاریخی است و پیشنهاد می کنم آثار هنری در چارچوب فعالیت مشترک به منظور روایت شیوه مواجهه کشورهای اسلامی این همه گیری تولید شود.
بر اساس این گزارش، در این کنفرانس مجازی سخنرانی هایی با موضوعات چالش های فرهنگی به هنگام بحران ها (کووید ۱۹)، آینده‌ی فرهنگ بعد از ویروس کرونا، مسیرهای جدید برای گردشگری فرهنگی و پروژه راهبردی -فرهنگی دیجیتال آیسسکو توسط وزرای فرهنگ برخی کشورها همچون مصر، ازبکستان، مراکش، عمان، عربستان و … ایراد شد.
در این سخنرانی ها بر استقرار پلت فرم عرضه خدمات فرهنگی در فضای مجازی، دیجیتالی کردن فرآیندها و فعالیتهای فرهنگی همچون موزه‎گردی مجازی، گردشگری مجازی، برگزاری کنسرتهای آنلاین، دسترسی برابر کشورها به فناوری های نوین برای پیشگیری از ایجاد شکاف دیجیتالی تاکید شد.
همچنین در جلسه کنفرانس مجازی وزاری فرهنگ کشورهای عضو آیسسکو فیلم کوتاهی با عنوان «پورتال آیسسکو برای میراث جهانی اسلام» پخش گردید. در این فیلم تاکید شد که ۸۰ درصد میراث فرهنگی در جهان اسلام در معرض خطر قرار دارد.
آیسسکو یا ISESCO (Islamic Educational Scientific and Cultural Organization) یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است که در مه ۱۹۷۹ تأسیس شد. مقر آن در در رباط در مراکش قرار دارد و ۵۷ کشور اسلامی همچون ایران عضو این سازمان هستند.منبع:

1399/04/02
22:45:45
5.0 / 5
2678
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است