شرح دعای روز اول ماه رمضان

با دلی پاك و طلب بخشش وارد ماه خدا می شویم

با دلی پاك و طلب بخشش وارد ماه خدا می شویم به گزارش كادو دونی قم بهترین روزه روزه دار آن است كه روزه اش مخصوص خدا باشد، پس در ابتدای مهمانی از خدا می خواهیم كه روزه ما را روزه اخص قرار دهد، آخرین خواسته انسان هم در نخستین روز ماه مبارك عفو و بخشش است تا با دلی پاك و روحی مطهر وارد مهمانی شود.


حجت الاسلام والمسلمین هادی عباسی، استاد سطح عالی حوزه در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آغاز ماه رمضان، اظهار داشت: درهای آسمان به تمام وسعتش گشوده شده و مشتاقانه منتظر ورود عاشقان است؛ در ۳۰ روز این مهمانی چشمه چشمه نور می روید و آسمان اجابت گسترده می شود؛ فوج فوج فرشته از آسمان به زمین می آیند تا انسان زمین را تا آسمان بدرقه کنند؛ انسانی که بعد از سی روز بال پرواز می یابد.
وی ادامه داد: رمضان که می آید فرشته ها با تمام وجود گوش می سپارند به زمزمه های عاشقانه بندگانی که خواسته های خود را از معبودشان می طلبند و نگاهشان به دست هایی است که از سر احتیاج به آسمان بلند می شود تا اجابت را به دستانشان هدیه کنند و چه خوب است که در این ماه مهربانی که خواسته ها به اندک زمانی مهر اجابت می خورد، برترین و بزرگ ترین خواسته هایمان را برزبان آوریم و برترین خواسته ها، همان ها است که بر زبان برترین بندگان جاری شده و در میراث اسلامی ما هم ثبت گشته است. همچون این نیایش ها دعاهای روزانه این ماه است.
این استاد حوزه عنوان کرد: برای سیر از زمین به آسمان باید از سی منزل گذشت؛ سی روز ماه رمضان، سی منزل سیر از خلق به حق است و نیایش های روزانه هر ماه، مرکبی است برای گذر سریع تر از این منزل ها.
عباسی اظهار داشت: دعا و زمزمه نورانی نخستین روز ماه مبارک رمضان در کلماتی چون «الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین، و قیامی فیه قِیامَ القائمین، وَ نبّهنی فیه عَن نومةِ الغافلین، وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین» خلاصه شده است.
وی در شرح این دعا بیان نمود: در این دعا می‎گوییم که خداوندا! روزه مرا در این ماه، روزه روزه داران قرار بده و قیام و سحرخیزی ام را قیام سحرخیزان و نمازگزاران حقیقی قرار ده و در این ماه مرا از خواب غافلان بیدارکن و از جرم من درگذر، ای پروردگار جهانیان و مرا ببخشای ای بخشاینده گناهکاران.
عباسی با اشاره به فراز «الّلهم اجعَل صِیامی فیه صِیامَ الصّائمین»، اظهار داشت: ماه رمضان، ماه مهمانی خداست و انسان در نخستین روز مهمانی خواسته های زیاد و گوناگونی دارد و این خواسته ها متناسب با سعه وجودی او است؛ نخستین درخواست انسان روزه دار این است که روزه او روزه روزه داران باشد؛ روزه مراحل گوناگونی دارد، از روزه عام که نخوردن و نیاشامیدن است تا روزه خاص که روزه اعضا و جوارح است و نهایت روزه اخص یا خاص الخاص که توجه تام به خداست.
وی ادامه داد: بهترین روزه روزه دار آن است که روزه اش مخصوص خدا باشد و غیر از خدا هیچ چیز در دلش جای نگیرد؛ پس در ابتدای مهمانی از خدا می خواهیم که روزه ما را روزه اخص قرار دهد؛ روزه ای که نه تنها نخوریم و نیاشامیم و گناه نکنیم، بلکه از هر آن چه غیر او است روزه باشیم.
این استاد سطح عالی حوزه با اشاره به حدیت «صوم القلب خیر من صیام اللسان و صوم اللسان خیر من صیام البطن» از امام علی(ع) اظهار داشت: امام علی(ع) فرمود روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شکم است؛ و روزه قلب همان است که جز خدا در آن راهی نباشد.
عباسی در تشریح «و قیامی فیه قِیامَ القائمین» هم خاطرنشان کرد: چون در ماه مبارک رمضان سحرخیزی رواج می‎یابد، از خدا می خواهیم که این قیام و سحرخیزی ما را چون سحرخیزی قائمان قرار بدهد؛ کسانی که با تمام وجود در مقابل خداوند آماده اند (برای انجام هر کار خیری برمی خیزند) و نماز عاشقانه می خوانند.
وی ادامه داد: در فراز «وَ نبّهنی فیه عَن نومةِ الغافلین» هم از خدا می‎خواهیم که و ما را از خواب غافلان بیدار کن! انسان آگاهی می خواهد؛ توجه و تنبیه می خواهد؛ اگر آگاهی نباشد انسان در خواب غفلت فرو می رود و گرفتار خسرانی بزرگ می شود؛ «النّاس نیام اذا ماتوا انتهبوا؛ مردم خوابند و زمانی که از دنیا بروند بیدار می ‏شوند».
عباسی عنوان کرد: امام صادق(ع) می فرماید: قرآن، عهد و پیمان خداوند با بندگانش است، پس برای شخص مسلمان شایسته است که با دقت در عهد و پیمان او[ خدا] نظر کند و هر روز پنجاه آیه از آنرا بخواند؛ هرکس روزانه ۵۰ آیه از قرآن بخواند گرفتار غفلت نمی شود؛ ازاین رو قرائت قرآن انسان را از خواب غفلت بیدار می کند.
وی در شرح «وَ هب لی جُرمی فیه یا إله العالَمین» هم اظهار داشت: جُرم از جِرمی آغاز می شود تا به کوهی می رسد؛ از پروردگار جهانیان می خواهیم که از جرم ما بگذرد تا به کوهی نرسد؛ کوه های با این عظمت از سنگ ریزه تشکیل شده اند و گناهان کوچک هم هم چون سنگ ریزه گناهان بزرگ را سبب می شوند.
این استاد حوزه عنوان کرد: «وَ اعفُ عنّی یا عافیاً عَن المُجرِمین» هم یعنی آنکه آخرین خواسته انسان در نخستین روز ماه مبارک عفو و بخشش است تا با دلی پاک و روحی مطهر وارد مهمانی شود.
وی تاکید کرد: در این ماه باید از خداوند سبحان بخواهیم که روزه ما را روزه روزه داران واقعی و روزه ولی الله الأعظم قرار بدهد؛ باید همواره به خداوند عرضه بداریم که ای پروردگار شب زنده داران! شب زنده داری ما را شب زنده داری اولیای الهی بخصوص حضرت حجت قرار ده.1399/02/06
14:08:23
5.0 / 5
3055
تگهای خبر: هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است