۱۱ اجرا در ۶ سالن

شب نخست جشنواره موسیقی فجر چگونه گذشت؟

شب نخست جشنواره موسیقی فجر چگونه گذشت؟ به گزارش كادو دونی اولین شب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با ۱۱ اجرا در شش سالن تهران پنجشنبه (۲۴ بهمن ماه) برگزار گردید.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، استارت سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۳ بهمن با دو اجرای آرش و مسیح عدل پرور در سالنی با صندلی های نسبتا خالی كلید خورد و در ادامه آغاز رسمی، روز پنجشنبه (۲۴ بهمن ماه) صورت گرفت كه ۱۱ گروه در شش سالن اجرا كردند.
بنا بر اعلام برگزاركنندگان جشنواره، در این دو شب بیشتر از ۷۵۰۰ نفر، مخاطب اجراهای جشنواره بودند.در تالار وحدت چه گذشت؟
در اولین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، اركستر سمفونیك صداوسیما به رهبری امینی آغازگر رسمی مهم ترین رویداد موسیقایی كشور با اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران بود. اركستر سمفونیك صدا و سیما در اجرای شب گذشته خود چند قطعه خارج از رپرتوار اجرایی خود هم بعنوان قطعات آغازین كنسرت اجرا كرد. این قطعات شامل نیایش اثر مرحوم حشمت سنجری، رستم و سهراب اثر لوریس چكناواریان بود.
این اركستر سپس رپرتوار رسمی خویش را كه شامل قطعاتی بود كه به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تولد آهنگساز كلاسیك آلمانی لودویگ فام بتهوون انتخاب شده بود را اجرا كرد.
محمد اله یاری مدیر كل دفتر موسیقی، حسن ریاحی آهنگساز پیشكسوت و سازنده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و محمد سریر و امیر بكان از آهنگسازان ایرانی، نادر مرتضی پور رهبر اركستر در اجرای اركستر سمفونیك صدا و سیما در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر حاضر بودند.
همینطور در دومین اجرای شب نخست اجراهای تالار وحدت در جشنواره موسیقی فجر، گروه خنیاگران مهر به سرپرستی بهزاد عبدی و خوانندگی نوید نوروزی، برای مخاطبان خود عاشقانه هایی از بهزاد عبدی را اجرا كرد.
كنسرت شب گذشته گروه خنیاگران مهر از رپرتواری تشكیل شده بود كه قطعات آن برای سازهایی نظیر قانون، قیچك، كمانچه، تار، نی، عود، تارباس و رباب با همراهی اركستر تصنیف شده بودند.
این گروه سال قبل هم در جشنواره حضور پیدا كرده و قطعاتی همانند سال جاری را اجرا كرده بودند و سال قبل هم رهبر بدون داشتن چوب رهبری گروه را هدایت كرد.
نوازندگانی گروه خنیاگران مهر همگی خانم هستند كه شامگاه گذشته در سالنی كه تعداد قابل توجهی صندلی خالی داشت، به اجرا پرداختند.اجراهای تالار رودكی چه بود؟
زنگ اولین اجرای سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در سالن رودكی هم با پیانونوازی آرپینه ایسرائیلیان نواخته شد.
آرپینه ایسرائیلیان كه این روزها بعنوان استاد مدعو در دانشگاه تهران به تدریس پیانو مشغول می باشد، شامگاه پنجشنبه (۲۴ بهمن ماه) در اولین شب جشنواره موسیقی فجر چهار قطعه را دو بخش برای حاضران در سالن رودكی، نواخت.
باآنكه سالن كاملا پر نشده بود، اما اجرای آرپینه ایسرائیلیان با استقبال خوبی از جانب حاضران همراه شد و همین مساله سبب شد تا او بعد از نواختن آخرین قطعه و تشویق حاضران، قطعه كوتاه دیگری را شاید به نشانه تشكر بنوازد.
اجرای دوم سالن رودكی در اولین شب از سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر را گروه كوارتت نماد به روی صحنه برد. اجرای یك گروه چهار نفره كه با نواختن چهار قطعه، با استقبال نسبتا خوبی همراه شد.
گروه كوارتت نماد به سرپرستی ستاره بهشتی و با همراهی مازیار ظهیرالدینی (ویلون)، بابك كوهستانی (ویلون) و نوید حمیدی (ویلنسل) برنامه اجرا كرد.


چه خبر از حوزه هنری و اجرای نواحی؟
در اولین روز از جشنواره موسیقی فجر كنسرت گروه آوای تبری در سالن سوره حوزه هنری اجرا شد.
در جریان سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، ساعت ۱۸: ۳۰ پنجشنبه، ۲۴ بهمن ماه در سالن سوره حوزه هنری گروه آوای تبری به روی صحنه رفت.
اعضای گروه موسیقی تبری، لباس های محلی بر تن داشتند. نوازندگان مرد تصویر دماوند را بعنوان نمادی از استان مازندران بر سینه نصب كرده بودند. همینطور لباس های رنگی و زری دوزی شده نوازندگان زن، از نكات جذاب گروه آوای تبری بود.
گروه آوای تبری شب گذشته كنسرت خویش را با اجرای قطعه نوروزخوانی شروع كرد كه به شكلی استقبال از فرا رسیدن بهار بود. اجرای این قطعه با آوردن سینی های بزرگی كه در آن هفت سین و آینه و قرآن چیده شده بود، همراه بود.
در بخش دوم، تعدادی قطعه كه بیشتر آنها شاد بودند، اجرا شد كه بنا به قول سرپرست گروه برخی از این قطعات در تیرماه سال جاری در تالار وحدت اجرا شده بود و در جشنواره با اعمال تغییراتی به اجرای جدید گذاشته شد.
در بخش پایانی نوازنده های زن و دختران خردسال با ضرب گرفتن روی تشت های مسی و روحی با نقاره نوازان و سرنانوازان همراهی كردند كه شاید جذاب ترین بخش این كنسرت بود.
در سالن سوره همینطور از ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه پنجشنبه شب دختران هنرستان موسیقی قطعاتی را از رضا محجوبی، ابوالحسن صبا، بهزاد عبدی، حسین بهزوزنیا، فرامرز پایور، ركن الدین مختاری، موتسارت، یوزف هایدن، فلیكس مندلسن و گاسپر كاسادو اجرا كردند كه تا صبح جمعه طول كشید.
در انتها این اجرا، سمفونی ۲۵ موتسارت، سمفونی ۴۴ هایدن و سمفونی ۱۰ فلیكس مندلسون از موسیقدانان مشهور جهان توسط اركستر كلاسیك به رهبری سهراب كاشف به اجرا درآمد.
كاشف در توضیحات اجراها اظهار داشت: اركستر هنرستان بیشتر از ۸۰ نفر نوازنده دارد و به علت ظرفیت محدود سالن برخی از هنرجوها در این اجراها حضور دارند كه این تعداد، قطعات امشب را با عنایت به امتحانات شان ظرف دو هفته تمرین و آماده كرده اند.
او سپس از حاضران سالن به علت اینكه تا دیر وقت صبر كردند تا اجرای اركستر كلاسیك را ببینند قدردانی كرد.
برج آزادی و موسیقی تلفیقی
برج آزادی تهران در نخستین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر میزبان چهار نوازنده جوان از سبك «جز» بود كه با عنوان بندهش در حوزه موسیقی تلفیقی كشور فعالند.
بندهش به سرپرستی سهند بهادری (نوازنده گیتار الكتریك) با تأثیر از سبك های جز، بلوز، فانك، پراگرسیو و موسیقی شرق در شب پنجشنبه( ۲۴ بهمن ماه) اجراكننده ۱۳ قطعه بود كه بعضی از این قطعات را خود گروه ساخته بودند.
بهادری پیش از هر اجرا توضیحاتی را درباره حال و هوای هر قطعه عرضه می داد و با این كار به شكلی تماشاگر را بیشتر با حس و حال قطعه همراه می كرد.
در این شب سالن برج آزادی به رغم صندلی های خالی، از جمعیت قابل قبولی برخوردار بود و اغلب تماشاگران را جوانانی در سن و سال نوازندگان تشكیل میدادند.
گروه «بُندَهِش» در ابتدای كنسرت قطعه «كارآگاه» و در ادامه قطعات دلقك، نورهود، پلنگ صورتی، پدر و پسر، شن های زمان، چیكن، كارمن، رد پای انسان، بوسا گیلان، در پایان، والس و قصاب را اجرا كردند.
از نكات جالب توجه این اجرا، تقدیم قطعه «رد پای انسان» به جانباختگان حوادث اخیر در كشور بود كه این قطعه مورد توجه حضار داخل سالن قرار گرفت.اجراهای پاپ
در شب دوم بخش پاپ از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران، امید حاجیلی و علی یاسینی اجرا داشتند كه وضعیت حضور تماشاگران نسبت به روز نخست بهتر شده بود.
قطعات «ربابه»، «تردست»، آهنگ محلی «ای داد بیداد»، «ترك دیار» و «رعنا» (به ترتیب با لهجه های خراسانی و شمالی) و قطعه آذری «بری باخ» و «برزی بارون» (تلفیقی از دو ترانه معروف كردی (برزی) و لری (بارون) ) توسط حاجیلی اجرا شد.

علی یاسینی هم شامگاه گذشته نخستین كنسرتش را در جشنواره موسیقی فجر برگزار كرد. اغلب آهنگ های وی در این شب تم عاشقانه داشتند. علی یاسینی تا كنون هیچ آلبوم رسمی در بازار موسیقی عرضه نكرده است.


مابقی اجراهای روز نخست جشنواره موسیقی فجر
به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، از جریان برنامه های جشنواره موسیقی فجر، گروه موسیقی نقش به سرپرستی امیر شریفی پنجشنبه ۲۴ بهمن ساعت ۱۸: ۳۰ در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت.
این گروه موسیقی در نخستین اجرای خود قطعاتی باعنوان پیشرو درراست قاجاری، چهارمضراب راست پنجگاه، تصنیف دست افشان، نشید كرشمه مخمس ونقش در راست قاجاری را برای علاقمندان به موسقیی كلاسیك اجرا كرد.
امیر شریفی (تار)، محمد عشقی (سنتور)، المیرا مردانه ( كمانچه)، مرجان مهربان( قانون)، سهیل اله دادیان ( تنبك)، و مجتبی عسگری( خواننده )، اعضای این گروه موسیقی بودند.
همینطور گروه موسیقی صبح مشهد به سرپرستی سالار مرتضوی و خوانندگی وحید تاج در این شب به روی صحنه رفت.
این گروه موسیقی آثاری از اردشیر كامكار، رضا شریعتی، یاسر فاطمی، محمد علی كیانی نژاد، پرویز مشكاتیان و علی اكبر خان شیدا را همراه با اشعاری از مولانا، جبار امیری، هوشنگ ابتهاج و حمید تقوی برای علاقمندان به موسیقی اصیل ایرانی نواخت.
منبع:

1398/11/25
14:14:32
5.0 / 5
4171
تگهای خبر: تصویر , تولد , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است