توسط كتاب نیستان صورت گرفت

انتشار اثری تازه از سیدعلی شجاعی

انتشار اثری تازه از سیدعلی شجاعی به گزارش كادو دونی سیدعلی شجاعی تازه ترین اثر خویش را در چارچوب فیلم نامه سینمایی و با عنوان یك استكان چای تلخ روانه بازار كرد.


به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، «یك استكان چای تلخ» تازه ترین تجربه نوشتاری سید علی شجاعی است كه در چارچوب یك فیلم نامه سینمایی نوشته شده و از جانب انتشارات كتاب نیستان روانه بازار شده است.
این فیلم نامه با مرگ صاحب یكی از بزرگترین كارخانه ها و دفاتر صادرات و واردات چای در ایران آغاز می شود. پیرمردی كه فرزندانش سال ها چشم در طمع مال او داشتند و حالا بعد از مرگ او درست زمانی كه حس می كنند صاحب اموال وی شده اند با این واقعیت روبرو می شوند كه پدر قبل از مرگ خود و سال ها قبل، تمامی اموالش را در چارچوب صلح نامه ای به فرد دیگری بخشیده است. این اتفاق شوكی بزرگ به خانواده وارد می نماید و در ادامه داستان به سراغ ماجرایی در ۱۸ سال قبل می رود كه راز این اتفاق را باز می كند.
سیدعلی شجاعی تجربیاتش در داستان نویسی را قبل از این در چارچوب داستان كوتاه و بلند اجتماعی و مذهبی به ثبت رسانده است و تجربیات جسته و گریخته ای هم در شعر دارد. گرچه او را در نگارش وام دار پدرش می دانند، ولی خود او هم گاه در گفتگوهایی از این انتساب ابراز ناخوشایندی نكرده و می گوید به چنین اتفاقی در صورت وجود افتخار می كند. فیلم نامه «یك استكان چای تلخ» هم در ادامه همین مسیر و با بازخوانی بعضی از مهم ترین دغدغه های شجاعی در چارچوب یك داستان نویس اجتماعی نوشته شده است.

نگاه خاص او به رویدادهای اجتماعی كه نشأت گرفته از سازمان و سامان زندگی پاك در ساختار عموما ناپاك زیست اجتماعی معاصر است، در او دغدغه هایی را خلق كرده است كه در نگارش این فیلم نامه به خوبی هویداست. شخصیت سازی از افراد مختلف كه به صورت عمده در نقش خانواده و نزدیكان خانواده سررودی (متوفی) خویش را نشان می دهند و نوع نگاه خاص آنها به زندگی و مناسباتش و هم ایجاد برخی چهره های سفید و خاكستری درست در مقابل آنها در داستان، برای نوعی تلنگر زدن به مخاطب و هم تكیه بر قصه سازی و قصه گویی و دوری از اطناب های بیانی در زمره شگردهای وی در داستان نویسی است. در عین حال شجاعی در این فیلم نامه تلاش كرده است با ایجاد میزانسن های دقیق و مختلف در فیلم نامه و تغییر مدام زاویه دید در اثر آنرا به متنی پركشش و تعلیق مبدل كند.
تعبیه دو داستان در دل هم و هم استفاده از زبان نزدیك به شخصیت كاراكترها و هم طنزی نهفته در بیان آنها كه نویسنده تلاش كرده آنرا با توصیف حالات مختلف از شخصیت آنها همراه كند هم از دیگر موضوعاتی است كه در ایجاد جذابیت در این اثر مؤثر بوده است.
كتاب نیستان فیلم نامه سینمایی «یك استكان چای تلخ» را در ۱۰۰ صفحه با قیمت ۲۰۰۰۰ تومان انتشار یافته است.

1398/08/14
23:09:57
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: انتشار , سینما , شعر , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است