عاقبت خیری برای كوزه كنانی

عاقبت خیری برای كوزه كنانی به گزارش كادو دونی مدیرعامل انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان از توافق مالكان خانه تاریخی كوزه كنانی مشهد با معاون میراث فرهنگی كشور برای حفظ و احیای این خانه از ثبت ملی خارج شده، اطلاع داد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، با تصویب طرح تفصیلی مشهد مقدس، قرار بر ایجاد كاربری های فرهنگی - تاریخی در بافت مركزی اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) عنوان شد و شاید به سبب درآمد كم كاربری های فرهنگی، مالكان نخست عزم شان را جزم كرده بودند تا با گرفتن حكم خروج از ثبت بناهای تاریخی، به آرزویشان برسند، و عمارت «كوزه كنانی» در قطاع یك حرم امام رضا (ع) یكی از بناهای تاریخی بود كه تهدیدهای گاه و بیگاه برای خروج از ثبت آن مطرح می شد، اما سرانجام مالك توانست این بنای تاریخی را سال ۸۸ از لیست آثار ملی خارج كند.
پس از خروج از ثبت این بنا اما، مسؤولان وقت پایگاه میراث فرهنگی ثامن با پیگیری های خود از تخریب بنا جلوگیری كردند، ولی با تغییر هیأت مدیره جدید عمارت «كوزه كنانی» چانه زنی ها برای تخریب بنا شروع شده بود، اما با تلاش های دوستداران میراث فرهنگی استان سرانجام مالك این خانه ی تاریخی با امضای تفاهم نامه ای برای حفاظت از این بنای تاریخی و یك كاربری متفاوت موافقت نمود.
هر چند در طول سال های گذشته حریم این بنای تاریخی در سمت با ساخت هتلی ۱۸ متری و مدرسه ی سلیمانیه در ۶ طبقه نقض شد، اما تا كنون فقط توافق مالك برای حفظ ساختمان اصلی است.


اكنون محمدجواد دهقانی - مدیرعامل انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان - با اشاره به این كه مصوب شد تا عبدالله جبل عاملی - معمار و پژوهشگر - طرحی جدید برای كاربری این بنای تاریخی عرضه نماید كه مورد قبول دو طرف قرار گیرد، اضافه كرد: بر طبق این توافق طرحی كه عرضه می شود باید حفظ و ترمیم بنای اصلی خانه كوزه كنانی و سر در تاریخی آنرا مدنظر قرار دهد، تا نیازهای مالكان فعلی بنا را تأمین كند.
به نقل از وی، برپایه این صحبت، معمار و مرمت گر مشخص شده در مدت زمان پیش رو تا ماه رمضان به مشهد سفر می كند و بعد از بازدید كامل از بنا و بررسی شرایط تلاش می كند تا آخر ماه مبارك رمضان این مورد تعیین تكلیف شود.
او با بیان این كه در این نشست علاوه بر مبحث خانه تاریخی از ثبت ملی خارج شده كوزه كنانی، مسائلی مانند جانمایی جدید «گورجای میلی مشهدی» شاعر قرن نهم هجری، ثبت ملی كانون «نشر حقایق اسلامی استاد محمد تقی شریعتی»، ثبت ملی سه اثر تاریخی مدفون شهر مشهد و ثبت كامل تمامی ۱۰ بنای باقی مانده از مرحوم «عابدزاده» مورد بررسی قرار گرفت و معاون میراث كشور قول تسریع در روند نهایی كردن ثبت ملی این آثار را داد.


در جلسه ی امضای تفاهم نامه محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی -، حیدرعلی پیمانی - رئیس هیئت امنای حسینیه فروشانی های خمینی شهر مالك كنونی خانه كوزه كنانی -، ترابی - معاون گردشگری و زیارت استانداری خراسان رضوی -، ابوالفضل مكرمی فر - مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی -، زمانی - رئیس اداره میراث فرهنگی مشهد - و نمایندگان انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان برگزار گردید.
خانه قاجاری كوزه كنانی ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۲۵۲ در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسید، اما سال ۱۳۸۸ با شكایت مالكان و حكم دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد. این خانه محل اقامت آیت الله بروجردی و زمانی هم كنسولگری آمریكا در مشهد بوده است.1398/02/08
22:30:30
5.0 / 5
4619
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است