یادداشتی از علی الله سلیمی

مجازات با كتاب یك تصمیم با تبعات نامعلوم

مجازات با كتاب یك تصمیم با تبعات نامعلوم كادو دونی: با وجود اینكه آشنایی هر چند الزامی یك محكوم با موضوعات ارزشی در جامعه از اهداف اصلی این حكم است اما این تصمیم می تواند تبعات مغایر با اهداف نیك و اصلی را هم به دنبال داشته باشد.خبرگزاری مهر، انتشار خبری درباره حكم یك دادگاه در خصوص ضرورت رونویسی متهمی از سه كتاب در بین جامعه فرهنگی كشور با واكنش های متعددی روبرو شده است. در این زمینه علی الله سلیمی نویسنده و روزنامه نگار معاصر در یادداشتی كه در اختیار مهر قرار داده است به تبعات این تصمیم پرداخته است. در ادامه یادداشت وی را می خوانیم:
وضعیت كتاب و كتابخوانی در جامعه كنونی ما چندان مناسب نمی باشد و از مدت ها قبل زنگ نگرانی ها از بابت دوری مردم از كتاب و كتابخوانی به صدا در آمده و خیلی از كارشناسان حوزه فرهنگ معتقدند اگر وضعیت به همین منوال پیش برود آینده تیره و تاری برای حوزه فرهنگ قابل تصور است و باید از همین حالا كاری برای مهجوریت كتاب در جامعه كرد و به اشكال مختلف كتاب را وارد سبد خانوارها كرد.
طبعاً برای همین است كه اغلب نهادهای فرهنگی و اجتماعی دست به كار شده اند و از هر فرصتی برای آشتی مردم با كتاب و كتابخوانی استفاده می نمایند و در مناسبت های مختلف برنامه های كتاب محور را هم به مجموع فعالیت های خود اضافه می كنند تا سهمی در رونق كتابخوانی در جامعه داشته باشند.
اكثر این فعالیت ها قابل دفاع و احترام است اما گاهی اتفاق هایی هم در این حوزه می افتد كه از زوایای مختلف قابل توجه و تأمل است. نمونه اخیر آن، حكم صادره از طرف یكی از شعبه های دادگاه انقلاب است كه برمبنای آن، برای محكومیت یك فعال سیاسی، مجازات مطالعه و رونویسی از سه كتاب با محتوای ارزشی در جامعه انتخاب شده است.
شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۹۷ در حكم صادره برای ابوالفضل قدیانی، علاوه بر سه سال زندان تعزیری، او را به مطالعه و رونویسی از سه كتاب «حكایت زمستان» (خاطرات عباس حسین مردی؛ یكی از رزمندگان دوران دفاع مقدس) نوشته سعید عاكف، «داستان سیستان» (سفرنامه رهبرانقلاب به سیستان و بلوچستان) نوشته رضا امیرخانی و «دشمن شناسی» كه گردآوری سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی است، محكوم كرده است.
خبر این اقدام در ایام اخیر با واكنش های متعددی از طرف فعالان مراكز فرهنگی و اهالی كتاب روبه رو شده است. دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای در واكنش به این حكم دادگاه انقلاب در خصوص مطالعه و رونویسی از برخی كتاب های در رابطه با رهبری با صدور اطلاعیه ای تاكید كرده است: این كار بدسلیقگی و مغایر با اثربخشی و روح كار فرهنگی است. رضا امیرخانی، داستان نویس و نویسنده كتاب داستان سیستان هم با انتقاد از این تصمیم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، تاكید كرده با چنین كاری، سیاهه كتاب ها به مشكل سیاهه شهرهای تبعیدی گرفتار خواهند شد. دیگر فعالان حوزه كتاب هم نظرات مشابه دارند و انتخاب كتاب برای مجازات یك محكوم را به هر شكلی نوعی بدسلیقگی می دانند كه می تواند تصویر ناخوشایندی از كتاب در میان بعضی از افراد در جامعه ترسیم كند.
برداشت ساده از این مساله در بین توده های مردم كه می توانند طیفی وسیعی از خوانندگان كتاب در جامعه را تشكیل دهند این است كه اگر كسی كار ناصحیح و اقدام خلاف قوانین جاری كشور در جامعه انجام داد باید مجازات مواجه با كتاب های خاصی را كه در حالت عادی به سراغ آنها نمی رود تحمل كند. به بیان دیگر، در این جا، مطالعه و رونویسی از كتابی خاص كه طبعاً به باور قاضی صادر كننده حكم، كار دشوار و شاقی است، یادآور مجازات تبعید به مناطق دور و بد آب و هوا است.
با آن كه در نیت پاك و هدف مثبت و متعالی قاضی صادر كننده این حكم شكی نیست و آشنایی هر چند الزامی یك محكوم با موضوعات ارزشی در جامعه از اهداف اصلی این حكم است اما این تصمیم می تواند تبعات مغایر با اهداف نیك و اصلی را هم به دنبال داشته باشد و حتی امكان دارد نتایج آن كاملاً معكوس و نامعلوم باشد. بنابر این، لزوم دارد در موارد مشابه به ابعاد مختلف و تبعات احتمالی آن توجه و اقدامات به مراتب موثر با حداقل تبعات احتمالی صورت گیرد.

1397/12/21
23:45:53
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: انتشار , اهدا , تصویر , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است