واكنش غربی ها به پیروزی ایران در عملیات والفجر8

واكنش غربی ها به پیروزی ایران در عملیات والفجر8 كادو دونی: مهم ترین بازتاب عملیات كه با هدف كاهش توان اقتصادی و درآمد ارزی جمهوری اسلامی صورت گرفت، كاهش قیمت نفت بود. این كاهش تا مرز هر بشكه ۶ دلار ادامه یافت.به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، پیروزی نظامی جمهوری اسلامی ایران در فتح فاو، موازنه نظامی و سیاسی جنگ را به میزان قابل ملاحظه ای به نفع ایران تغییر داد و روند جنگ را پیچیده تر كرد. این اقدام ایران سبب عكس العمل وسیعی در محیط بین المللی و منطقه ای شد. همین طور رژیم عراق باز واكنش تندتری در ابعاد مختلف جنگ از خود نشان داد.


ایالات متحده امریكا، پیروزی ایران را كه سبب قرار گرفتن در كنار مرزهای كویت شد، یك تهدید عمده برای منافع خود قلمداد كرد و در سطح منطقه دست به تحركات دیپلماتیك زد.


جرج بوش رئیس جمهور این كشور به كشورهای عربستان، بحرین، عمان و یمن شمالی سفر كرد و با مقامات این كشورها دیدار نمود. مورفی معاون وزیر خارجه امریكا باز با طارق عزیز وزیر امور خارجه عراق ملاقات كرد، مهم ترین محور گفت و گو در این ملاقات ها گسترش جنگ ایران و عراق بود. همین طور امریكایی ها اعلام نمودند در صورت به خطر افتادن تردد كشتی ها در خلیج فارس وارد عمل می شوند و با همین بهانه چهار فروند قایق خودرا به بهانه تضمین امنیت كویت، گشت زنی و محافظت از سواحل كویت وارد شمال خلیج فارس كردند.


علاوه بر این امریكا درصدد برآمد تا با هماهنگی شوروی خط مشی جدیدی را در مقابل جنگ اتخاذ كنند. شولتز وزیر خارجه وقت امریكا اعلام نمود: «میان دو ابرقدرت برای اختتام دادن به جنگ ایران و عراق، ابتكار تازه ای در جریان است.»


او همینطور تصریح كرد: «در جریان این مذاكرات (در استكهلم) واشنگتن و مسكو به این توافق رسیدند كه به انتها رسیدن جنگ به نفع امریكا و شوروی است.»


اقدام دیگر مقامات امریكایی را در ایفای نقش در شورای امنیت نسبت به تصویب قطعنامه جدید مقابل ایران و كاهش قیمت نفت می توان ملاحظه كرد، آنها همین طور به كمك رسانه های غربی، موج جدیدی را در مورد تروریست بودن ایران و جوسازی در مورد خریدهای تسلیحاتی ایران به راه انداختند. رادیو امریكا در این رابطه به نقل از واشنگتن تایمز اعلام نمود: «ایران ۷۷ موشك زمین به زمین و ۶۰ موشك زمین به هوا كه قادر می باشد هواپیماهای میگ ۲۳ و میراژهای اِف ۱ را سرنگون كنند از سوریه و كره شمالی تحویل گرفته است.»


نشریه انگلیسی آبزرور: «ایران اخیراً از انبارهای اروپایی ۱۰ هزار موشك ضدتانك تاو ساخت امریكا را به بهای هر یك ۱۶ هزار دلار خریداری كرد.»


انستیتو مطالعات استراتژیك لندن: «چین در ماه مارس ۱۹۸۵ با فروش معادل ۶/۱ میلیارد دلار تسلیحات همچون ۱۴ فروند جت شناسایی جی ۶۰، دویست دستگاه تانك تی ۵۹، سلاح ضدتانك، موشك انداز و موشك های زمین به هوا، به ایران موافقت كرده است.»


اتحاد جماهیر شوروی باز سپس عملیات به موضع گیری در مقابل جنگ پرداخت. گرومیگو اعلام نمود: «موضع گیری شوروی در جنگ غیرقابل تغییر است چه وقتی كه عراق وارد [خاك] ایران شد و چه حالا كه ایران وارد [خاك] عراق شده است، شوروی جنگ را بی مدلول و غیرضروری می داند كه باید هر چه زودتر قطع شود.»


بعلاوه شواردنازه وزیر خارجه و معاون وزیر خارجه این كشور با مقامات عراقی دیدار و گفت و گو كرد. مقامات رسمی شوروی در یك واكنش جانبدارانه از عراق اظهار كردند: «مسكو از پیشنهادات صلح صدام برای اختتام جنگ پشتیبانی می كند.»


دبیر كل سازمان ملل متحد از كشورهای امریكا و شوروی خواست كه از نفوذ خود بهره برده و جنگ را اختتام دهند. رئیس شورای امنیت باز با تصریح بر اینكه این جنگ توسط ایران مقابل عراق ادامه یافته است همین درخواست را عنوان نمود. در همین راستا، شورای امنیت قطعنامه جدیدی را در مورد جنگ به تصویب رساند. در بند ۳ پیش نویس قطعنامه آمده است: «دبیر كل از ایران و عراق بخواهد دو كشور بی درنگ در زمین، دریا و هوا آتش بس را رعایت كرده و بلافاصله تمام نیروهای خودرا تا مرزهای بین المللی شناخته شده به عقب بكشند.»


این موضع با عنایت به قطعنامه های قبلی این شورا كه در مقابل تهاجمات زمینی، دریایی و هوایی عراق صرفاً به اظهار تأسف آن هم بدون ذكر نام عراق اكتفا می كرد، به اتفاق آرا تصویب گردید. در حالیكه در تصویب قطعنامه های قبلی این همگونی در بین اعضا وجود نداشت. قطعنامه تصویب شده بلادرنگ مورد موافقت عراق قرار گرفت اما وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن در تاریخ ۱۷/‏۱۲/‏۶۴‬ با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود:


«عدم موضع گیری صریح و قاطع در این زمینه (تعیین متجاوز) نشان گر آن است كه شورا هنوز اراده سیاسی لازم را در این زمینه ندارد. بر این اساس آن قسمت از قطعنامه كه به كل سوژه جنگ و خاتمه مناقشات مربوط می شود ناقص و بی اعتبار و غیرقابل اجرا است. نخستین قدم برای حركت به سمت حل عادلانه جنگ، محكومیت صریح عراق بعنوان متجاوز است.»


كشورها و سازمان های عربی باز نگرانی خودرا در مورد پیروزی ایران بروز دادند. عربستان سعودی در یك اقدام جانبدارانه از عراق به تركیه پیشنهاد نمود در صورتیكه این كشور روابط تجاری خودرا با ایران قطع كند، ضرر و زیان مالی آنرا به عهده می گیرد. شاه اردن در همین راستا دست به میانجیگری میان عراق و سوریه و آشتی دادن دو كشور پرداخت و شورای همكاری خلیج فارس باز در تاریخ ۱۳/‏۱۲/‏۶۴‬ تشكیل جلسه داد و به موضع گیری مقابل ایران پرداخت.


جنبش عدم تعهد بعنوان یك سازمان بین المللی در هفتمین اجلاس خود به تاریخ ۲۷/‏۰۱/‏۶۵‬ جنگ را مورد بررسی قرار داد اما هیچ گونه موضع مشخصی اتخاذ نكرد. اما پنج ماه بعد رئیس دوره ای این جنبش در كنفرانس حراره، عراق را متجاوز اعلام نمود.


مهم ترین بازتاب عملیات كه با هدف كاهش توان اقتصادی و درآمد ارزی جمهوری اسلامی صورت گرفت، كاهش قیمت نفت بود. این كاهش تا مرز هر بشكه ۶ دلار ادامه یافت. عربستان به همراه كشورهای دیگر تولیدكننده نفت با افزایش تولید و اشباع بازار از عرضه نفت، نقش بسزایی در احداث این وضعیت داشت. این عمل عربستان كه با پوشش «استراتژی سهم بازار» توجیه می شد تا یكی دو سال قیمت نفت را پایین نگه داشت.


مزید بر این از دست دادن فاو، فشار مضاعفی را در سطوح داخلی، منطقه ای و بین المللی بر عراق وارد ساخت. از این رو رژیم عراق دست به اقدامات وسیع سیاسی نظامی زد. مهم ترین اقدامات عراق كه در واكنش نسبت به شكست فاو صورت گرفت، حمله به هواپیمای مسافربری ایران كه حامل تنی چند از نمایندگان مجلس همچون آیت الله شهید محلاتی نماینده حضرت امام خمینی در سپاه بود و حمله به قطار مسافربری در ایستگاه هفت تپه خوزستان، حمله به مراكز اقتصادی و صنعتی با تاكید بر منابع نفتی (پایانه خارك، پالایشگاه ها و …) بود. همین طور انجام عملیات های محدود تهاجمی تحت عنوان استراتژی دفاع متحرك اقدام دیگر عراق بود كه توانست برخی مواضع مرزی ایران و شهر مهران را تصرف كند، با انجام عملیات كربلای ۱ و بیرون راندن ارتش عراق از شهر مهران، این استراتژی باز با شكست مواجه گردید و رژیم عراق بار دیگر در لاك دفاعی فرو رفت.
1397/11/20
19:48:58
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: رسانه , سفر , عكس , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است