در مراسمی با حضور مختارپور؛

سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی رونمایی می گردد

سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی رونمایی می گردد كادو دونی: سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی فردا دوشنبه ۲۱ آبان با حضور دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور رونمایی می گردد.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، در ادامه برنامه های پیش بینی شده در روزهای هفته كتاب و بزرگداشت روز كتاب، كتابخوانی و كتابدار، فردا دوشنبه ۲۱ آبان ماه طی مراسمی با حضور دبیركل نهاد، مشاوران، معاونان و مدیران كل نهاد كتابخانه های عمومی كشور از «سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی» رونمایی می گردد.
زینب برخورداری مجری طرح «سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی» با اشاره به لزوم تدوین سند اخلاقی در حرفه های مختلف، اظهار داشت: ارزیابی اخلاقی عملكرد حرفه ها، یك بحث جهانی است و این ارزیابی و انتقاد اخلاقی به حرفه ها تنها زمانی محقق می گردد كه آن حرفه دارای سند اخلاقی باشد. به عبارت دیگر سند اخلاقی شامل مجموعه ای از خط مشی هایی است كه به واسطه آن می توان ضمن عملیاتی كردن اخلاق در حرفه های مختلف، اخلاقی بودن این فعالیت ها را هم سنجید.
وی با ابراز خرسندی از احساس نیاز مدیران نهاد كتابخانه های عمومی كشور نسبت به لزوم تدوین سند اخلاق حرفه ای برای كتابخانه های عمومی، اظهار داشت: خوشبختانه وجود درك مناسب از این لزوم مهم در كتابخانه های عمومی كشور، با برگزاری جلسات مختلفی میان نهاد و معاونت پژوهشی دانشكده الهیات دانشگاه تهران همراه شد كه در نهایت به انعقاد قراردادی مشترك در بیست بند انجامید.
عضو هیئت علمی گروه فلسفه و كلام اسلامی دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت: یكی از بندهای بیست گانه این قرارداد به پژوهش و طراحی الگوی مطلوب اخلاق حرفه ای با تدوین سند اختصاص داشت كه این بند منجر به شكل گیری همكاری میان نهاد و پژوهشكده اخلاق حرفه ای دانشگاه تهران بعنوان طراح اسناد اخلاق برای حرفه های مختلف شد. این قرارداد در اسفندماه سال ۱۳۹۵ منعقد شد و سند مورد نظر در شهریور ماه سال جاری تحویل كارفرما شد و ان شاءالله در ۲۱ آبان از آن رونمایی خواهد شد.
برخورداری درباره اقدامات صورت گرفته برای تدوین سند اخلاقی كتابخانه های عمومی اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته بر مبنای مشاهدات مستقیم و غیر مستقیم پژوهشگران ما از گذران وقت كتابداران در كتابخانه ها، تحلیل اسناد بالادستی، سنجش فرآیندها و نظام های سازمانی، بررسی بخشنامه ها و دستورالعمل های مدیریت كتابخانه ها، مصاحبه با افراد مطلع، عرضه پرسشنامه برای مقیاس فرافكنی و نظرسنجی از كتابداران با استفاده از اتوماسیون انجام شد كه بر مبنای اطلاعات به دست آمده، انگاره سنجی مناسبی از كتابداران به عمل آمد.
وی با اشاره به برگزاری كارگاه های «یاوران اخلاق» و تهیه پیش نویس این سند از این كارگاه ها اظهار داشت: سال قبل ۱۵ كارگاه «یاوران اخلاق» در ۱۵ استان كشور برگزار گردید كه طی آن ۴۰ نفر از كتابداران طی آموزش ویژه ای ۴۰ ساعته، مهارت های لازم را برای مرتفع ساختن مشكلات و چالش های اخلاقی نهاد پس از اتمام قرارداد با دانشگاه تهران، كسب كردند؛ بعنوان مثال «تعارض های اخلاقی» یكی از سرفصل های این آموزش ها بوده است.
مجری طرح «سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی» در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: طی برگزاری این كارگاه، بخشی از زمان هر كارگاه به نظرخواهی از كتابداران و استادان حاضر برای تدوین نكاتی اخلاقی در حرفه كتابداری اختصاص داشت كه در نهایت پیش نویس سند اخلاق حرفه ای كتابخانه های عمومی از دل این كارگاه ها تهیه شد و بعد از تدوین آن توسط اعضای هیأت علمی پروژه، كه از استادان دانشگاه تهران تشكیل شده اند، نزد معاونت های مختلف و دست اندركاران مورد قرارداد نهاد و یاوران اخلاق به همه پرسی گذاشته شد. بر این اساس باید عنوان نمود كه این سند از نظرات كتابداران شكل گرفته و در واقع از درون نهاد برخاسته و به صورت یك ابلاغ از بالا به پایین نبوده است و كتابداران در تهیه محتوای آن مشاركت داشته اند.
وی درباره محتوای این سند اظهار داشت: این سند دارای سه قسمت «اصول اخلاقی»، «منشور اخلاقی» و «عهدنامه اخلاقی كاركنان» است كه ضمن آن پیشنهاداتی و راهكارهای حذف موانع و بهبود شرایط و زمینه سازی برای تحقق سند به دو شكل كوتاه مدت و دراز مدت عرضه شده است.
برخورداری در انتها درباره ثمرات تدوین سند اخلاقی كتابخانه های عمومی برای نهاد كتابخانه ها، اظهار داشت: رونمایی و اجرایی شدن این سند در كتابخانه های عمومی، ضمن ارتقاء وضعیت اخلاقی در نهاد كتابخانه ها، این وضعیت را برای نهاد قابل رصد و اندازه گیری می كند. همینطور این سند با بررسی موانع اخلاقی نهاد از جنبه های مختلف، راهكارهای كوتاه مدت و بلند مدتی برای عبور از این موانع عرضه می دهد.

1397/08/20
15:08:14
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: آموزش , اهدا , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است