رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات با رئیس جمهور باشقیرستان دیدار نمود

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات با رئیس جمهور باشقیرستان دیدار نمود كادو دونی: ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه برای افتتاح هفته فرهنگی ایران در روسیه به این كشور سفر كرده، با رستم حمیدوف رییس جمهوری باشقیرستان، دیدار و گفتگو نمود.به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه به منظور افتتاح هفته فرهنگی ایران در روسیه (شهرهای مسكو و اوفا) به این كشور سفر كرده است، ضمن حضور در برنامه های این هفته فرهنگی در شهر اوفا، مركز جمهوری خودمختار باشقیرستان، با رستم حمیدوف، رییس جمهور باشقیرستان، دیدار و گفت وگو كرد.
ابراهیمی تركمان در سخنان خود در این دیدار كه ظهر امروز (چهارشنبه ۱۴ شهریور) صورت گرفت، با تاكید بر اینكه توسعه روابط فرهنگی ایران و باشقیرستان به سود دو طرف است، اظهار داشت: مشتركات فرهنگی ایران و باشقیرستان زیاد است؛ به نحوی كه حتی آداب و رسوم فرهنگی ما یكی است. اگر می خواستیم این مشتركات را با برخی دیگر از كشورها برقرار نماییم، به چندصد سال زمان احتیاج داشتیم.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش در این دیدار با اشاره به اینكه در كشور باشقیرستان تصوف حضور فعال دارد، تاكید كرد: آموزه های صوفیانه در لطیف شدن روحیه مردم باشقیرستان بسیار مؤثر بوده است. البته این نكته را هم می دانیم كه عمده آثار صوفیانه به زبان فارسی نگاشته شده اند.
وی اضافه كرد: می توانیم در این باب گفت وگوها و نشست هایی را در قالب كنفرانس و اجلاس علمی برگزار كنیم؛ چونكه معتقدیم كه یكی از طریق های جلوگیری از افراط گرایی، توجه به صوفیسم است؛ چون مبنای آن بر محبت استوار است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه درد جهان حاضر را درك نادرست از دین دانست و اظهار داشت: امروز برخی تحت عناوین مختلف به ترویج خشونت می پردازند. ازاین رو با عنایت به تصوف می توانیم از گسترش جریان های افراطی و خشونت طلب جلوگیری نماییم.

ابراهیمی تركمان، همینطور توسعه روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه و تاكید بر حسن همجواری و گسترش تفاهم میان ملت ها را مورد تاكید قرار داد و در این باره به تبادل گروه های هنری همچون موسیقی، تئاتر و هنرمندان دو كشور جهت شركت در جشنواره ها و سایر برنامه های فرهنگی و هنری اشاره نمود.
همكاری میان كتابخانه ها، موزه ها و انستیتوهای فرهنگی و هنری، چاپ و انتشار كتاب، برگزاری همایش های علمی مشترك و جشنواره های فرهنگی و هنری و فیلم، از پیشنهادات ارائه شده از جانب رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این دیدار بود.
در ادامه این دیدار رستم حمیدوف، رییس جمهور باشقیرستان به جایگاه و اهمیت مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران و بخصوص روابط فرهنگی دو كشور اشاره نمود و اظهار داشت: فرهنگ به انسان شخصیت می بخشد و در جامعه بشری، اقتصاد پس از فرهنگ در جایگاه بعد قرار دارد.
وی همینطور بخشی از تشابهات دینی و زبانی بین باشقیرستان و ایران را برشمرد و اظهار داشت: اسلام با استفاده از مبلغین ایرانی وارد باشقیرستان شده است. بنابراین واژگان فارسی زیادی در زبان باشقیری وجود دارد.
حمیدوف از انتشار ترجمه «رباعیات خیام» به زبان باشقیری توسط ربیع اف، شاعر مطرح باشقیرستان در اوایل سال میلادی جاری اطلاع داد و از سطح روابط خوب بین دانشگاهی باشقیرستان و ایران، به نیكی یاد كرد.
رییس جمهور باشقیرستان ضمن دعوت از هنرمندان ایرانی جهت شركت در دو جشنواره بین المللی گرافیك و چاپ و نشر، برگزاری جشنواره بین المللی فولكوریك در سال ۲۰۲۰ با حضور اقوام و سنت های بیش از ۸۰ كشور جهان در باشقیرستان را خاطرنشان كرد و ابراز امیداوری كرد كه جمهوری اسلامی ایران یكی از شركت كنندگان در این جشنواره باشد.
رستم حمیدوف در انتها سخنانش سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری باشقیرستان و هم برگزاری بخشی از برنامه های هفته فرهنگی ایران در مركز این جمهوری (شهر اوفا) را با اهمیت و عاملی برای توسعه روابط دوجانبه فرهنگی دانست.

1397/06/15
13:02:58
5.0 / 5
4797
تگهای خبر: انتشار , تئاتر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است