نگاهی به آثار قاجار ایرانی در نمایشگاه فرانسه

آثاری از امپراطوری گل سرخ كه تاكنون ندیده اید

آثاری از امپراطوری گل سرخ كه تاكنون ندیده اید كادو دونی: امپراطوری گل سرخ عنوان نمایشگاهی از آثار دوره قاجار است كه چند ماه پیش در فرانسه راه اندازی شد در این نمایشگاه آثاری غیر از آنچه كه از ایران رفته هم وجود دارد كه در اختیار بخش خصوصی خارجی است.


به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، هفتم فروردین ماه امسال با حضور مقامات و متولیان میراث فرهنگی در ایران و فرانسه نمایشگاهی از آثار دوره قاجار در شهر لانس فرانس راه اندازی شد.
به بازدیدكنندگان از موزه یك بروشور ۱۱ صفحه ای با عكس و اطلاعات داده می شود و یك راهنمای صوتی كه بازدیدكنندگان آن را به قیمت دو یورو در اختیار می گیرند. تبلیغات این نمایشگاه در مترو و ایستگاههای ترن و سطح شهر لانس دیده می گردد.
گردشگران از شهر پاریس برای دیدن این نمایشگاه می توانند در مدت سه ساعت با قطار سریع السیر از ایستگاه GARE DU NORD به شهر لانس در شمال فرانسه بروند.
بلیت ورودی به این نمایشگاه ده یورو و برای افراد از سن ۱۸ تا ۲۵ سال ۵ یورو در نظر گرفته شده است.
در این نمایشگاه شاهكارهای هنری و ایرانی قرن ۱۹ در شعبه ای از موزه لوور كه در شهر لانس بوده به نمایش گذاشته شد ۱۹ اثر مربوط به دوره قاجاریه از كاخ گلستان مانند نقاشی های قاجاری كاخ گلستان همچون تابلوی بزرگ «صف سلام فتحعلی شاه» و دو اثر نفیس از موزه ملی ایران به نمایش درآمده و تا اول مرداد ادامه دارد. سه تابلوی روی بوم كوچك تر از آثار كمال الملك و مصورالممالك و دو تابلوی طراحی های ناصرالدین شاه هم ازجمله این آثار هستند.
در بین این آثار تعدادی از اشیا و آثار هنری دیگر و صنایع دستی مانند فرش هم وجود دارد كه از ایران به این نمایشگاه نرفته است بلكه این اشیا در اختیار موزه داران، مجموعه داران و بخش خصوصی ساكن در كشورهای دیگر و یا فرانسه بوده كه در این نمایشگاه به نمایش در آمده است. این آثار هم در نوع خود بسیار جذاب به نظر می آید و شاید بعضی از آنها نمونه ای هم در ایران نداشته باشند.

یكی از آثار قابل توجه لباس شهرزاد است. یك خیاط و طراح لباس معروف فرانسوی این طرح لباس را با عنایت به فرهنگ و تاریخ ایران در دوره صفوی به اسم لباس باله شهرزاد طراحی نموده و به نمایش گذاشته است.
هزینه برپایی این نمایشگاه و بیمه آثار تماما به عهده موزه لوور بوده است و آثار ایرانی از لحظه جابه جایی از ویترین ها در ایران تا آخر زمان نمایشگاه و برگشت اشیا به ایران تحت بیمه شركت های فرانسوی است.
به عقیده بعضی از كارشناسان و موزه داران؛ اكنون كه این آثار در نمایشگاه شعبه لوور شهر لانس به نمایش در آمده و تعدادی از آثار ایرانی دوره قاجار هم در معرض دید قرار گرفته است فرصتی است تا ایران بتواند لیستی از اشیا و آثاری كه حتی بخش خصوصی در كشورهای دیگر دارد را تهیه نماید. عكس ها از شیدا علمی

1397/04/08
15:47:59
5.0 / 5
5459
تگهای خبر: بیمه , عكس , فرهنگ , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است