موزه ای كه مردم عادی حق ورود به آن را ندارند!

موزه ای كه مردم عادی حق ورود به آن را ندارند! كادو دونی: موزه ی فوتبال آذربایجان یكی از مكان های دیدنی شهر تبریز بوده كه در سطح كشور بی نظیر است؛ این موزه دارای آثار فوتبالی از سال ۱۳۰۰ تا سال ۱۳۹۳ است. این روزها درهای این موزه صرفا بر روی افراد خاصی باز بوده و با هماهنگی فرآیند بازدید از آن برای ارگان ها و دانشجویان ممكن می شود، اما در این میان ˮمردم عادیˮ حق بازدید از این مكان را ندارند.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، موزه فوتبال آذربایجان اولین موزه تخصصی فوتبال در ایران بوده كه دارای تصاویری قدیمی از فوتبال تبریز و آذربایجان به همراه كاپ ها، مدال ها، پیراهن و لباس ورزشی قهرمانان آذربایجان در بازه زمانی ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۳ است.
ایوب نیكنام لاله، محقق و پژوهشگر تاریخ آذربایجان یكی از عوامل راه اندازی این موزه است؛ نیكنام لاله به مدت ۲۰ سال در مورد تاریخ فوتبال تبریز تحقیق كرده و اسناد، تصاویر و وسایل ورزشی موزه فوتبال آذربایجان توسط این محقق جمع آوری و به این موزه اهدا شده است.
ایوب نیكنام لاله در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تعطیلی موزه به روی مردم اظهار داشت: موزه فوتبال آذربایجان دارای آثار ارزشمندی بوده و بعنوان مكانی برای جذب گردشگری هم ظرفیت های فراوانی دارد، اما در این روزها شاهدیم كه متاسفانه درهای این موزه به روی مردم بسته است.
او با تاكید بر این كه چند روز پیش هم "میهمانی" جهت بازدید به موزه فوتبال به همراه خود بردم اما درهای موزه بسته بود و كسی حضور نداشت! اضافه كرد: این آثار در سطح كشور بی نظیر هستند و ما به صورت مجانی در اختیار این موزه قرار داده ایم، از این رو انتظار داریم حداقل درهای آن بر روی مردم باز باشد.
وی با تاكید بر این كه بنده حتی قرارداد دارم اگرموزه تعطیل شد آثار و اسناد آن را به جای دیگری منتقل كنم، تصریح كرد: با وجود میل باطنی ام اگر مقرر است موزه تعطیل شود، می خواهم كه شهرداری اجازه دهد تا مجموعه آثار اهدایی ام، به فدراسیون فوتبال ایران تحویل داده شود تا حداقل در تاسیس موزه فوتبال ایران كمكی به فدراسیون كرده باشیم و هم چنین آثار بزرگان فوتبال آذربایجان هم از نابودی نجات یابد.
نیكنام لاله اضافه كرد: فدراسیون فوتبال علاقه بسیاری به این آثار دارد و مشتاق اند كه چنین موزه ای را تولید كنند، اما بنده تابحال از اهدای آن امتناع كرده ام چون كه این آثار متعلق به شهرمان است و می خواهم كه این موزه به مركز شهر تبریز منتقل شده و درهای آن همواره به روی مردم باز باشد.
او با تاكید بر این كه سه سال از بازگشایی این موزه می گذرد، اضافه كرد: درست نیست كه هر وقت میهمان داشتیم، تماس بگیریم و در را باز كنند! ما سرمایه یك ملت را در این مكان جمع آوری كرده ایم و حتی مقداری از آثار را هم با هزینه ی شخصی خریده ام.
وی با بیان این كه موزه فوتبال آذربایجان نخستین موزه فوتبال رسمی و تخصصی در ایران است، اضافه كرد: سال قبل خبری شنیدم كه می خواهند این موزه را انتقال دهند از این رو ماجرا را پیگیری كرده و دیدم جلسه ای در این راستا در شهرداری برگزار شده و آقای اسحقی (سرپرست وقت شهرداری) دستور داده اند تا این موزه به ساختمان گردشگری شهرداری منطقه دو واقع در زعفرانیه كه در مركز شهر قرار دارد، منتقل شود. در این راستا مقداری از كارها پیش برده شد و بنده هم نظرات خویش را عرضه دادم اما پس از تغییر سمت آقای موسایی (شهردار وقت منطقه دو) این كار متوقف گردید و به تازگی هم شاهدیم كه تعطیل شده است.
او تصریح كرد: در تلاشیم كه موزه به مركز شهر منتقل شده و درهای آن همواره به روی مردم باز باشد! این موزه بسیار پرارزش است و برای بازدید كنندگان دلچسبی و شیرینی خاصی دارد.
وی با اشاره به ظرفیت این موزه در جهت جذب توریست در تبریز ۲۰۱۸، خاطرنشان كرد: باید مراقب این ظرفیت باشیم؛ از شهرهای بسیاری درخواست طرح داده اند تا چنین موزه ای را در شهرشان تولید كنند، اما این موزه با این ظرفیت چرا باید در حاشیه بماند و تعطیل شود!
نیكنام لاله با اشاره به سابقه ی تاریخی آثار موجود در این موزه و با تاكید بر این كه قدیمی ترین توپ موجود در موزه فوتبال آذربایجان مربوط به ۱۲۸۰ است اما به صورت رسمی اسناد از سال ۱۳۰۰ ثبت شده اند، تصریح كرد: در سال ۱۳۹۳ هنگام تاسیس موزه فوتبال، مسئولان شهرداری برنامه ریزی كردند تا ابتدا موزه در این محل تاسیس شده و سپس با تملك مدرسه تاریخی مموریال به این محل منتقل شود، اما متاسفانه این كار عملی نشد!

نیكنام لاله با اشاره به این كه ساختمان فعلی موزه آذربایجان صرفا فاز اول مجموعه موزه فوتبال آذربایجان است، اظهار داشت: چهار فاز آن هم در سال های آینده تكمیل خواهد شد.

وی افزود: طبق اسناد و مدارك موجود، فوتبال برای نخستین بار در تاریخ ۱۳۶۵ توسط مدرسان خارجی مدرسه مموریال تبریز به این شهر وارد شده و نخستین های فوتبال ایران همچون (اولین میدان فوتبال ایران - نخستین لژیونر و نخستین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران (حسین صدقیانی)، نخستین بلیت بازی های فوتبال ایران، اولین مدرسه فوتبال ایران و.... از شهر تبریز بوده و بر این اساس، تبریز پیشگام و مهد فوتبال ایران است.
طبق صحبت های ایوب نیكنام لاله كه در راه اندازی این موزه نقش موثری داشته است، راهی بازدید از موزه فوتبال آذربایجان شدیم تا از نزدیك موارد را مشاهده نماییم.
مسیر دسترسی به پارك رضوان كه طبق نوشته ی روی تابلوی آن "ویژه بانوان" است، اصلا مناسب مسافران و گردشگران نبوده و حدودا در حاشیه قرار دارد.
در بدو ورود به محوطه ی موزه شاهد آن بودیم كه هیچ تابلویی در در ورودی پارك برای موزه نصب نشده و "نخستین موزه ی تخصصی و رسمی فوتبال در ایران" در داخل پارك بانوان مستقر شده و شاید رفت و آمد در چنین فضایی برای آقایان مناسب نبوده و حتی بانوان هم نتوانند به راحتی ورزش كنند.
مسیر را طی كرده و به مقابل موزه ی آذربایجان كه تنها در دیوار روبه روی آن بنری بزرگ با عنوان "موزه فوتبال آذربایجان" نصب شده بود، رسیدیم. پیش تر رفتیم تا با عوامل داخل موزه جویای اوضاع شویم، وی پرسید: از كجا تشریف آورده اید؟ اینجا باید باهماهنگی قبلی وارد شوید. پس از سماجت و اصرار با حفاظت فیزیكی شهرداری منطقه تماس گرفته و موارد را اطلاع داده و درنهایت پاسخ داد كه از پذیرش مردم عادی معذوریم و باید به ساختمان شهرداری منطقه رفته و هماهنگی های لازم را به عمل آورید!
در نهایت به حفاظت فیزیكی شهرداری منطقه مراجعه نموده و آن جا هم این پاسخ را دریافت كردیم كه "مردم عادی حق ورود به موزه را ندارند!"
این در حالی است كه شهردار منطقه ۶ تبریز در گفت وگوی تلفنی با خبرنگار ایسنا، تعطیلی این موزه را تكذیب كرده و اظهار نمود: موزه تكمیل بوده و در سطح مناسبی قرار دارد و دارای آثار و مستندات خاصی است؛ ما هم در خدمت مردم، همشهریان و مسافران بوده و اكیپ ما هم آنجا مستقر است!
سامان احمدزاده با بیان این كه موزه تعطیل نیست و هركس بخواهد بازدید می كند، اضافه كرد: افراد ما در آنجا مستقر بوده و امروز اگر تشریف بیاورید موزه باز است.
او بیان كرد: مرتبط با ماجرای انتقال موزه به ساختمان گردشگری شهرداری منطقه دو هم اطلاعی نداشته و پس از كسب اطلاعات در این راستا پیگیر خواهم بود.
اكنون جای سوال است كه این موزه با این ظرفیت چرا باید در چنین شرایطی قرار گیرد كه حتی مردم عادی هم حق ورود به آن را نداشته باشند!
گفتنی است، موزه فوتبال آذربایجان از پنج بخش تشكیل یافته است، كه قسمت اول بخش تصاویر آن شامل تصاویر مربوط به زنده یاد حسین صدقیانی است كه در پاگرد پله نصب شده است، قسمت دوم شامل تصاویر برگزیده تیم فوتبال باشگاه های مختلف از تاریخ ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۲ را تشكیل داده است، قسمت سوم شامل تصاویر تیم منتخب تبریز از سال ۱۳۴۶- ۱۳۱۸ مسابقات فوتبال منتخب شهرهاست و تصاویر تیم منتخب تبریز از سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۴۶ در این مجموعه قرار گرفته است و قسمت چهارم هم شامل تصاویر مختلف از فوتبال تبریز همچون داوران، اولین مدرسه فوتبال ایران، انواع آگهی بازی های مهم و... است.
در بخش اسناد بیش از ۲۰۰ سند وجود دارد و اسنادی از برنامه بازی های فوتبال، سند انتقال بازیكن قرضی و اسناد داوری و... در ویترین های افقی قرار داده شده اند؛ در این بخش كارت های باشگاه شاهین و سهند هم در معرض نمایش قرار داده شده اند.
در بخش اشیاء و لوازم ورزش فوتبال این موزه هم كه در ویترین های عمودی چیده شده اند، نمونه ای از نخستین بلیط ها، كاپ و جام ها، لوازم داوری، انواع البسه و انواع توپ ها و بخصوص توپ منتسب به زنده یاد حسین صدقیانی و توپ فوتبال مربوط به كلاس دیتمار كرامر در این بخش در معرض نمایش قرار داده شده است.
تنها مجسمه موجود در این موزه مربوط به زنده یاد حسین صدقیانی نخستین لژیونر، نخستین سرمربی تیم ملی و نخستین رییس كمیته داوران ایران است كه در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
در بخش جام (كاپ) قهرمانی رزمندگان اسلام هم دو عدد از ویترین های ایستاده مربوط به رزمندگان و شهدای جنگ تحمیلی است؛ در این ویترین ها جام قهرمانی گردان امام حسین و تصاویری از تیم فوتبال رزمندگان ایلام در جبهه ها به نمایش گذاشته شده است.
گزارش از خبرنگار ایسنا، مهری هاشم زاده1397/02/16
12:26:37
5.0 / 5
5449
تگهای خبر: اهدا , رمان , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است