مختارپور مطرح كرد؛

ترویج كتابخوانی با كمك كتابداران

ترویج كتابخوانی با كمك كتابداران به گزارش كادو دونی دبیركل نهاد كتابخانه ها اظهار داشت سعادت ما آن زمانی می باشد كه كتابدار بتواند در حلقه هایی كه با اعضای كتابخانه ها دارد، با ایجاد فضایی برای به اشتراك گذاری اطلاعات، به ترویج كتابخوانی كمك نماید.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزشی طرح «با هم بخوانیم» عصر یكشنبه ۱۹ شهریور با حضور علیرضا مختارپور دبیركل نهاد كتابخانه های عمومی كشور و جمعی از كتابداران در مجتمع رفاهی آموزشی آدینه تهران برگزار شد.
مختارپور در این مراسم با حضور در جمع ۱۰۲ كتابدار كتابخانه های عمومی منتخب در این طرح، درباره ضرورت مجهز شدن كتابداران به مهارت های حرفه كتابداری، گفت: صرف نظر از تمامی مباحث علمی مطرح درباره وظایف مختلف كتابداران و كتابخانه ها، وجدان حرفه ای در همه جای دنیا حكم می كند هر فردی كه در یك مكان فرهنگی مانند كتابخانه فعالیت می كند، باید نسبت به حرفه خود و روش های ارتباطی با مخاطبان خود آگاهی داشته باشد.
وی با اشاره به سفرهای استانی خود و دیدار با كتابداران نقاط مختلف كشور گفت: همواره در تمام این دیدارها گفته ام كه یك كتابدار موفق در مسیر رسیدن به آرمان ترویج كتابخوانی در كشور، باید به چند نوع آگاهی مجهز باشد؛ آگاهی به مسائل دینی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سازمانی از جمله این آگاهی ها است.
دبیركل نهاد كتابخانه ها با تأكید بر لزوم فعالیت خودجوش و خلاقانه كتابداران در كسب مهارت و فعالیت های ترویجی در حوزه كتابخوانی گفت: از سال های دور تاكنون در نهاد كتابخانه های عمومی كشور طرح های مختلفی برای نزدیك شدن به اهداف پیش بینی شده به اجرا درآمده ؛ از طرح مادران قصه گو تا طرح هایی چون مشاوره كتابدار، مدرسه تابستانی خواندن و غیره كه یا مانند این طرح با آموزش گروه منتخبی از كتابداران سراسر كشور برگزار می شده و یا با استفاده از فضای مجازی و برگزاری دوره های مجازی و از راه دور به انجام می رسیده است.
وی ادامه داد: اما فارغ از این روش ها، سعادت ما آن زمانی است كه كتابدار ما بتواند در گروه ها و حلقه هایی كه با اعضای كتابخانه ها دارد، با ایجاد فضایی برای به اشتراك گذاری اطلاعات، به ترویج كتابخوانی در منطقه خود كمك كند.
ادامه این مراسم به گپ و گفت كتابداران با دبیركل نهاد اختصاص داشت كه طی آن كتابداران به بیان اهم فعالیت های خلاقانه خود در حوزه ترویج كتابخوانی در منطقه خود پرداختند و برخی مشكلات و محدودیت ها و خواسته های خود را با دبیركل نهاد مطرح كردند.
مختارپور در پاسخ به سوال یكی از كتابداران حاضر درباره محاسبه نشدن میزان امانت كتاب در برخی فعالیت های ترویجی گفت: یكی از مسائلی كه امروز در كتابخانه های عمومی با آن روبه رو هستیم، این است كه آیا میزان امانت در كتابخانه ها بالا رفته یا پایین آمده است؟ از ابتدای حضورم در نهاد همواره تأكید داشته ام كه به شدت از آمارسازی پرهیز شود. اگر طرح های خلاقانه ای برای ترویج كتابخوانی داریم كه منجر به علاقه مردم به كتابخوانی می شود اما در میزان امانت كتاب از كتابخانه محاسبه نمی شود، به هیج وجه اشكالی ندارد، چراكه هدف ما خوانده شدن كتاب و انتقال تجربیات برای رسیدن به زندگی بهتر فردی و اجتماعی است.
 

1396/06/20
15:41:54
5.0 / 5
6393
تگهای خبر: كتاب , شادی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است