پاسخ در رابطه با مسائل و حاشیه های کتابخانه ملی

پاسخ در رابطه با مسائل و حاشیه های کتابخانه ملی به گزارش کادو دونی، رئیس کتابخانه ملی و معاونانش در رابطه با عملکردشان در دو سال گذشته گفتند؛ افزایش بودجه و خرید تجهیزات، شیفت شب، وضعیت بایگانی راکد، آبگرفتگی اسناد و دیجیتال سازی اسناد از موضوع هایی بود که در این جلسه عنوان شد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست خبری که امروز، سه شنبه هفتم شهریورماه در محل اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد در سخنانی اظهار نمود: از دو سالی که از دولت سیزدهم می گذرد، چند هدف عمده را در کتابخانه دنبال کردیم؛ در هر دوره ای کاستی و کمبودهایی وجود دارد که طبیعی است، یکی از فعالیتهای ما در سازمان تکمیل نقصان ها و کمبودهای دوره قبل بود.
او اضافه کرد: اقدام دیگر ما حرکت به سمت تحول و بهبود شرایط جهت استفاده بهتر و بیشتر از منابع سازمان بود که سازماندهی منابع دیجیتال، ساماندهی اسناد و کمک به دستگاههای مختلف برای جمع آوری اسناد همچون محورهای انجام شده است.
عصمت مومنی، معاون کتابخانه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم در این جلسه در سخنانی از بازبینی سند فراهم آوری منابع اطلاعاتی در سازمان اطلاع داد و اظهار داشت: همچون فعالیت ها ما در واحد فراهم آوری، ریل گذاری یا تبیین نحوه اهدای کتاب به مجموعه ها و مبادله اطلاعات است که خط مشی مان را تعیین کردیم، در واقع ما موظف به اهدای منابع به کتابخانه های عمومی هستیم که معیارهای این کار هم به لحاظ سهمیه و هم به لحاظ محتوایی ضابطه مند شدند. همینطور اساسنامه مبادله اطلاعات کتابخانه ای هم احیا شد.
همینطور فاطمه صدر معاون پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این جلسه خبری به عرضه گزارش آماری از روند فعالیت ها پرداخت و اظهار داشت: برای تکمیل پروژه های تحول دیجیتال با سه پروژه هوش مصنوعی به فعالیت خود ادامه دادیم که بخشی از آنها دارند روی سامانه های سازمان آماده سازی می شوند. در بخش اسکن و دیجیتال سازی منابع ۹۱۹۰ پرونده بر مبنای درخواست رجوع کنندگان دیجیتالی شد، همینطور ۱۵ هزار و ۱۰۱۰۶ پرونده هم بر مبنای تعیین اولویت ها از جانب سارمان دیجیتالی شده است. همینطور ۴۸۷ لوح فشرده که بخش عمده آن در ارتباط با نسخ خطی گردآوری شده، بازنگری شدند.
محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم اظهار داشت: پارسال بیشتر از یک میلیارد برگ از اسناد راکد دستگاه ها تعیین تکلیف شد و ۲۵ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۱۷ برگ اسناد دارای ارزش به سازمان اسناد متصل شد. در صورت اجرای دقیق ابن قانون، فایده بزرگی به دستگاه ها برمی گردد و آن آزادسازی فضای اداری اشغال شده در این حوزه است. در این خصوص ۵۱ هزار و ۸۴۸ متر مربع فضای اداری حاصل از نگهداری این اسناد برای دستگاههای اداری آزاد شده است.
به قول ناصری، ۲۰ مجموعه سند به معاونت اهدا شده و ۶۴ مجموعه شامل ۷۲۹ ردیف هم خریداری شده است. بیشتر از یک میلیون برگ از اسناد ملی و ۶۶۰۰ سند دیداری و شنیداری تنظیم شده است
هوتن والی نژاد، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، در قسمت دیگری از این نشست ضمن اشاره به افزایش ۷۸ درصدی بودجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اظهار داشت: سازمان از نبود تجهیزات رنج می برد و ما با این بودجه تجهیزات لازم را خریداری کردیم؛ ۱۸۵ دستگاه دوربین که برایمان ۵ میلیارد هزینه داشت، مبحث دیگر مساله ارتقای آی تی بود که ۱۴۰ دستگاه کامپیوتر خریدیم و هزینه اش ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان شد. پژوهشگران کتابخانه ملی درخواست داشتند به خاطر امنیت از سمت غرب وارد سازمان شوند که برای درست کردن ورودی غربی، حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم. ۱۰ دستگاه اسکنر برای دیجیتال سازی اسناد خریداری کردیم. همینطور مبلمان و صندلی های کتابخانه ملی را تجهیز کردیم که حدود ۶ میلیارد تومان هزینه برایمان داشت. ۴ میلیارد هم هزینه قفسه ها کردیم. ۸۰۰ هزار متر موکت خریداری کردیم که برای نصب آنها و راه اندازی این تجهیزات چند روزی کتابخانه تعطیل می شود. از هم اکنون می گویم اما زمان تعطیلی را اعلام می نماییم. همینطور ۵ میلیارد هزینه دستگاههای شست وشوی موکت شده است.
البته مختارپور با یادآوری اینکه میان تخصیص بودجه و تأمین بودجه تفاوت زمانی وجود دارد اظهار داشت: امکان دارد بهره برداری از تجهزیات تا یک ماه و نیم آینده امکان پذیر باشد

چرا شیفت شب تعطیل شد؟
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در رابطه با مساله شیفت که مبحث برخی از اعضای سازمان بوده، اظهار داشت: در مجموع ۲۵۰ هزار عضو داریم و ظرفیت سالن های ما محدود است. کتابخانه ملی از ابتدا نوبت شب نداشت و این مورد از سال ۹۲ امکان پذیر شد و اعضا از ساعت ۹ و نیم شب تا ۶ بامداد از این امکان می توانستند استفاده نمایند. طبق گزارش های دوره قبل و گزارش های جدید تعداد کسانی که در این ساعت از کتابخانه استفاده می نمایند، حداکثر ۵۰ نفر است که از این تعداد افراد زیادی فقط تا ۱۲ شب، در کتابخانه بودند. از میان کسانی که از ۱۲ تا ۶ بامداد از کتابخانه استفاده می کردند هم ۴۰ تا ۶۰ درصد یا در نمازخانه و یا پشت میز به استراحت مشغول بودند. با این شرایط و امکانات باید بودجه و انرژی هزینه می کردیم. کما اینکه در هیچ کجای اساسنامه و قانون شیفت شب جزو تکالیف سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیست. تصمیم گرفتیم از ساعت ۹: ۳۰ تا ۱۲ شب شیفت شب را نگه داریم و از ۱۲ شب تا ۶ بامداد برای کاهش هزینه ها آنرا تعطیل کردیم.

سرنوشت ساختمان کتابخانه ۳۰ تیر
مختارپور همینطور در رابطه با ساختمان کتابخانه در خیابان ۳۰ تیر هم توضیح داد: زمانیکه وارد کتابخانه ملی شدیم، متوجه شدیم طبقه اول این ساختمان به کتابخانه مجلس برای موزه چاپ و طبقه دوم برای موزه علوم داده شده است و هرچند قرارداد بهره برداری از آنها چندسالی بود تمام شده، هیچ کدام تخلیه نکرده بودند. همزمان متوجه اتفاق دیگری شدیم که اواخر دوره سابق، بهره بردای ساختمان ۳۰ تیر برای ۲۰ سال به دستگاه دیگری داده شده بود که چون مغایر مقررات بود توانستیم حکم قانونی بگیریم تا آن قرارداد واگذاری را منتفی نماییم. همینطور با دو موزه مورد اشاره که ساختمان را در تصرف داشتند، مذاکره کردیم تا آنجا را تخلیه کنند. خوشبختانه در مراجع قانونی موفق شدیم، هر دو دستگاه هم تمکین کردند اما علیرغم پیگیری ها هنوز ساختمان را تخلیه نکرده اند. ما همچنان منتظر هستیم ساختمان تخلیه شود. آن ساختمان هویت ملی کتابخانه ملی است و باید محفوظ بماند و از آن جا متناسب با شرایط لازم استفاده خواهیم کرد.

سرانجام ماجرای آبگرفتگی
او در رابطه با اسنادی که در دوره پیشین و در آبگرفتگی از میان رفتند و فرجام این ماجرا توضیح داد: بر اساس گزارش مکتوب ریاست محترم سازمان در دوره قبل اعلام شده ساختمان آرشیو ملی در جایی بنا شده که آب های زیرزمینی دارد، با این وجود چند طبقه زیر زمین رفته با وجود زه کشی به دلیل بارندگی شدید و بستن مترو آبگرفتگی صورت گرفت و مقداری اسناد گرفتار صدمه شدند. تا اینجا قضیه مورد وفاق همه مسئولین سابق و فعلی است. بعضی از خبرنگاران و مسئولین معتقد بودند اسنادی که صدمه دیده اسناد مهمی بوده اند اما برخی مسئولین سازمان معتقد بودند اسناد داری اهمیت و ارزش نبوده و یا امحایی بوده اند. به هر حال این اتفاق اقتاده و تعداد قابل توجهی سند صدمه دیده بود. زمانیکه آمدیم با توجه اینکه دستگاه نظارتی از ما گزارش خواست، ما تمامی مستندات و تحقیقات را که آماده بود، جمع بندی کردیم و همراه اسناد و مشاهدات و تصاویر عرضه دادیم. چون قضاوت در این مورد برعهده دستگاه نظارتی است من از بیان جزئیات دیگر خودداری می کنم.
مختارپور خاطرنشان کرد: در ایام پایانی ۱۴۰۰ باران شدید صورت گرفت اما با عنایت به پیشبینی ها و عبرت گرفتن از آن حادثه، تربیتی دادیم که در تمام مدت مدیران آرشیو ملی سر کار باشند و حتی یک قطره نم به داخل ساختمان آرشیو نفوذ نکرد، پمپ ها را درست و لایروبی کردیم. البته وظیفه ذاتی ما بود و امروز مطمئن هستیم هر بارندگی با هر شدتی ساختمان کتابخانه ملی را تهدید نمی کند.
او در رابطه با مبحث پارکینگ و صدمه به خودرو ها در محوطه کتابخانه ملی اظهار داشت: اتفاقی که اعضا بیان می کنند، اصلا حوزه کتابخانه ملی نیست بلکه فضای مشترک محوطه اراضی عباس آباد و در ارتباط با فضای عمومی است. در رابطه با اینکه آیا اراضی عباس آباد امنیت منطقه را حفظ کند یا با همکاری نیروی انتظامی باشد، از مسائلی بود که در سالهای قبل هم مطرح بوده و اقداماتی در این حوزه شده بود. مهم ترین چیزی که از آن غفلت شده اینست که ۲۰ سال پیش در ضلع شمالی این جا قرار بود پارکینگ طبقاتی برای اعضا ساخته شود. در آن سال قراردادی با شهرداری تهران بسته شده که شهرداری پارکینگی اینجا بسازد اما با وجود گودبرداری متوقف می ماند. نه تنها پارکینگ ساخته نمی شود بلکه در اثر گودبرداری دیواره مخازن ترک برمی دارد. از زمانیکه به کتابخانه ملی آمدم این مورد را شدیداً پیگیری کردم. خوشبختانه سال قبل موفق شدیم باردیگر این کارگاه را راه اندازی نماییم و شهرداری و شورای شهر تقبل کردند که پارکینگ را بسازند و چند ماهی است که این کار شروع شده است. چاره مشکلات اینست که پارکینگ ساخته شود و محوطه از خودرو تخلیه شود.
والی نژاد در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با سرنوشت بایگانی راکد هم اظهار داشت: بودجه ساخت بایگانی راکد تخصیص داده نشده بود اما بودجه مطالعاتی را به ما دادند و مطالعات را انجام دادیم و آماده است. اگر بودجه تملک که بودجه سنگینی برای ساخت ۳۰ هزار مترمربع است اختصاص پیدا کند، می توانیم کار را شروع نماییم.1402/06/08
08:01:21
5.0 / 5
209
تگهای خبر: اهدا , خرید , دوربین , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است