در اختتامیه بیستمین جشنواره كتاب و رسانه مطرح شد؛

رشد ۲۴ درصدی آثار جشنواره کتاب و رسانه

رشد ۲۴ درصدی آثار جشنواره کتاب و رسانه به گزارش کادو دونی، سیاوش صلواتیان دبیر بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در اختتامیه بیستمین جشنواره کتاب و رسانه اظهار داشت: رشد 24 درصدی آثار و 21 درصدی تعداد افراد شرکت کننده نشان دهنده مشارکت بالا در این دوره بود.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، اختتامیه بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه دهم بهمن در سالن جلیل شهناز در خانه هنرمندان اجرا شد.
در این مراسم یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسین ظریفیان مدیر اداره توسعه کتاب و کتابخوانی، علی رمضانی مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، محمد خدادی معاون سابق مطبوعاتی و مسئولان و فعالان این حوزه حضور داشتند. در این مراسم یاد و خاطر احد گودرزیانی خبرنگار پیشکسوت گرامی داشته شد.
علی رمضانی با اعلان اینکه رسانه ها وظیفه رساندن کتاب به دست مردم را دارند، اظهار داشت: هر سال حدود ۸۰ هزار عنوان کتاب تازه چاپ داریم و اگر کتاب های درسی و دانشگاهی و بی کیفیت را از این تعداد کم نماییم، حدود ۴۰ هزار عنوان کتاب های قابل تأمل و قابل بررسی کردن باقی می ماند. این رسانه است که می تواند با ملاک هایی که تبیین می کند، مساله انتخاب کتاب خوب را برای مردم ممکن می کند.
مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات با اشاره به بی نظیر بودن چاپ این تعداد کتاب اضافه کرد: اگر یک شبکه تلویزیونی یا رادیویی داشته باشیم که این کتاب ها را در یک ربع ساعت ارائه کند، قادر به معرفی همه عنوان ها نخواهد بود. جشنواره کتاب رسانه اهتمام کرد این اقدام را رقم بزند.
او با اعلان اینکه چهار بخش جایزه در این دوره افزوده شد، جایزه مردمی را می توان مهم ترین بخش این دوره در نظر گرفت، همین طور رویداد ایده پردازی و کارگاه های مفصل آن می توان اشاره نمود.
رشد ۲۴ درصدی آثار جشنواره کتاب و رسانه
سیاوش صلواتیان دبیر بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه با اشاره به تغییر چهار بخش در این دوره جشنواره اظهار داشت: در این دوره بخشنامه جدید جشنواره، تدوین و تصویب گردید.
او در قسمتی از بیانیه به باز طراحی سامانه ارسال آثار اشاره نمود و اضافه کرد: رشد ۲۴ درصدی آثار و ۲۱ درصدی تعداد افراد شرکت کننده نشان دهنده مشارکت بالا در این دوره بود. در بخش مسابقه بیش از ۹۰۰ اثر دریافت شد. در نهایت داوری آثار پالایش شده توسط ۳۷ نفر از کارشناسان رسانه انجام شد.
او با تأکید بر تنوع آثار در بخش های مختلف به محدود بودن آثار کاریکاتور اشاره نمود و اظهار داشت: به سبب محدودیت آثار در بخش عکس و کاریکاتور در این دوره در این بخش کسی به عنوان برگزیده انتخاب نشد. از میان آثار ۱۶ اثر برگزیده در ۱۵ محور در بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه انتخاب شدند.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیامی ویدئویی در اختتامیه بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه به اهمیت این جشنواره تاکید نمود.

اسماعیلی با اعلان اینکه این جشنواره در دو سال اخیر به سبب همه گیری بیماری کرونا امکان برگزاری نداشت، اظهار داشت: حوزه کتاب به عنوان یکی از با اهمیت ترین بخش های فرهنگی نیازمند توجه هرچه بیشتر در مدیریت خبری است. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش برای بسط فرهنگ کتابخوانی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر لزوم پشتیبانی رسانه ها از کتاب افزود: کتابخوانی زمانی می تواند از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد که اصحاب رسانه از آن پشتیبانی کند. برای موضوع کتاب باید در همه حوزه های فرهنگی جایگاه خاصی در نظر بگیریم، خواندن کتاب را به عنوان رفتار مطلوب در کنش های اجتماعی نشان دهیم.
غلبه رویکرد تاریخی در کتاب های حوزه رسانه
فرشاد مهدی پور با اعلان اینکه در دو سال قبل کمتر از ۱۰۰ عنوان کتاب در زمینه رسانه تألیف شده است: در این کتاب ها رویکرد تاریخی غلبه دارد حتی در ترجمه هم این مساله دیده می شود. پس از حوزه تاریخ رسانه، کتاب هایی که رویکرد آموزشی دارند، مورد توجه قرار گرفته و پس از آن روانشناختی و جامعه شناسی و در نهایت کتاب هایی که رویکرد حقوقی دارند، تألیف و ترجمه شده است.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اهمیت اقتصاد رسانه اضافه کرد: دقیقاً سه عنوان کتاب در زمینه اقتصاد رسانه تألیف و ترجمه شده و دو کتاب در زمینه اخلاق رسانه انتشار یافته است.
او با اعلان اینکه چنین جشنواره هایی می تواند سبب توجه به کتاب و رسانه شود، اظهار داشت: در زمینه اخلاق و اقتصاد رسانه لطمه زیادی دیدیم. رسانه نقشی دارد که هیچ نهاد دیگری چنین تأثیری ندارد.
برگزیدگان بخش مطبوعات و خبرگزاری ها
یاسر نوروزی برگزیده محور تیتر
بهنام دورویی برگزیده محور خبر
زهرا جعفری برگزیده محور گزارش
مطهره میرشکاری محور گفت وگو
زهرا سادات ریحانی برگزیده محور یادداشت
علی الله سلیمی برگزیده محور مقاله و نقد کتاب
در محور عکس به سبب کیفیت پایین آثار فردی را به عنوان برگزیده انتخاب نکردند.
برگزیدگان بخش رسانه های اجتماعی
پروانه حیدری برگزیده محور متن
میثم علیزاده برگزیده محور عکس و گرافیک
مناشکری و مصطفی اعلمی برگزیده محور چند رسانه
برگزیدگان بخش رسانه های دیداری و شنیداری
انسیه بحری در بخش گزارش خبری
فریده گودرزی در بخش برنامه ترکیبی
فاطمه محمدیان فر برگزیده محور مستند
فرهاد دهنوی برگزیده محور گفت و گو و میزگرد
محمد دیماسی محور داستانی و نمایش
زهرا بلدی محور مواد تبلیغی
برگزیدگان بخش ویژه ناشران فعال در زمینه کتاب
انتشارات به نشر شایسته تقدیر
رادیو گفت گو در بخش جایزه ویژه حامی کتاب
اسماعیل آذری نژاد در محور فعال رسانه ای کتاب
محمدرضا نیازمند در محور انتخاب مردمی.
بخش ایده پردازی (منتخبان این بخش در آبان ماه معرفی شده بودند)
مریم کشاورز مسعودیان، شهاب دارابیان، رضا سربخش


منبع:

1401/11/11
08:58:07
5.0 / 5
224
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , انتشار , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است