اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما

اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما به گزارش کادو دونی، افزایش ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما همزمان با اجرای طرح «تحریک تقاضا برای سفر»، اعتراض متولی گردشگری و سفر در کشور را برانگیخت. مدیرکل گردشگری داخلی اظهار داشت: این تصمیم بدون دریافت نظر وزارت گردشگری و بدون توجه به شرایط سفر در کشور، گرفته شده است.


مصطفی فاطمی در اعتراض به اینکه افزایش ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما دقیقاً همزمان با اجرای طرح «تحریک تقاضا برای سفر» از جانب معاونت گردشگری اتفاق افتاده است، با طرح این پرسش که چرا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عضو شورایعالی هواپیمایی کشور نیست؟ و در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در شورایعالی هواپیمایی کشوری، وزارت اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور خارجه عضو هستند، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که متولی اصلی سفر و گردشگری در کل کشور است، عضو این شورا نیست! عضویت نداشتن ما سبب شده بدون دریافت نظرات این وزارت خانه و بدون توجه به نیاز سفر در کشور، چنین سیاست هایی اعمال شود.
مدیرکل گردشگری داخلی تصریح کرد: سیاستگذاری گردشگری بدون درنظر گرفتن شاخص و شرایط حمل و نقل بخصوص هواپیما، امکان پذیر نیست و قابلیت اجرا هم ندارد.
او با تکیه بر اینکه عضویت نداشتن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شورایعالی هواپیمایی کشور نقص است، اضافه کرد: گردشگری در وضعیت موجود و بعد از رکودهای طولانی به تحریک تقاضا نیاز دارد، درحالی که افزایش ناگهانی ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما، همزمان با اجرای طرح تحریک تقاضا، نه تنها اجرای این طرح و مدیریت سفر را مختل می کند که تقاضای سفر را هم می کاهد.
فاطمی خاطرنشان کرد: تطابق صندلی و تخت جزو پنج راهبرد اصلی توسعه گردشگری در دنیا است، ولی ما نمی توانیم چنین راهبردی را در کشورمان اعمال نماییم، چون در اجرا با مشکل مواجه می شویم.
مدیرکل گردشگری اظهار نمود: ساده ترین شکل ماجرا اینست که وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در شورایعالی هواپیمایی کشور عضو شود و نماینده آگاه این بخش هم حضور داشته باشد، تا نظرات آن در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های در ارتباط با قیمت گذاری بلیت هواپیما مورد توجه قرار گیرد. با این رویه نمی توان که یک روز بلیت را دو نرخی می کنند و روز دیگر ناگهان ۳۰ درصد قیمتها را می افزایند چطور می توان تقاضا برای سفر ایجاد کرد.
فاطمی در عین حال خاطرنشان کرد: وزارت راه و مشخصا سازمان هواپیمایی کشوری مطابق با احکام سند استراتژیک توسعه گردشگری مصوب هیأت وزیران، موظف است «سیاست های حمایتی را در حوزه قیمت گذاری حمل و نقل هوایی در جهت توسعه مقاصد گردشگری تنظیم کند.» درحالی که با چنین تصمیم گیری هایی خلاف این سند و احکام صادر شده، رفتار شده است.
شرکتهای هواپیمایی در هفته گذشته با افزایش قیمت بلیت هواپیما، بار دیگر بازار سفرهای هوایی را ملتهب کردند. از همین رو، دادستان تهران به شرکتهای هواپیمایی دستور داد در اسرع وقت قیمت های تعیین شده بلیت هواپیما به حالت پیش از دیماه سالجاری اعاده شود. بعد از آن، دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی ایران اظهار داشت که شرکتهای هواپیمایی بر مبنای قانون نرخ بلیت را ۳۰ درصد بالا بردند.
منبع:

1401/11/05
12:39:04
5.0 / 5
234
تگهای خبر: رمان , سفر , شركت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است