توسط نشر مولی؛

نقشبندیه به چاپ دوم رسید

نقشبندیه به چاپ دوم رسید به گزارش کادو دونی، کتاب نقشبندیه نوشته حامد الگار با ترجمه داود وفایی توسط انتشارات مولی به چاپ دوم رسید.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «نقشبندیه» نوشته حامد الگار با ترجمه داود وفایی اخیرا توسط انتشارات مولی به چاپ دوم رسیده است. این کتاب پژوهشها و تحقیقات جامع حامد الگار محقق آمریکایی و شیعه را در رابطه با طریقت نقشبندیه و جایگاهش در جهان اسلام در بر می گیرد و چاپ اول ترجمه فارسی آن مهرماه سال ۹۸ ارائه شد.
حامد الگار نویسنده کتاب «نقشبندیه» متولد سال ۱۹۴۰ در انگلستان است که در مقطعی از زندگی ابتدا مسلمان و سپس شیعه شد. او دانش آموخته رشته زبان فارسی و عربی بخش زبان شناسی دانشگاه کمبریج است و تحصیلاتش را در سال ۱۹۶۱ به پایان رساند. او به مدت یک سال در مقطع دکتری در دانشگاه تهران تحصیل کرد و سپس برای آموختن زبان ترکی به استانبول رفت. وی در سال ۱۹۶۳ به کمبریج بازگشت و رساله اش با عنوان «نقش سیاسی روحانیون در ایران قرن نوزدهم» را در سال ۱۹۶۵ تکمیل کرد. سپس همکاری اش با بخش مطالعات خاورمیانه دانشگاه کالیفرنیا شروع شد. الگار مشغول تدریس عرفان، تشیّع، تفسیر، تاریخ اسلام در ایران، عربی، فارسی، ادبیات صوفیه و فلسفه اسلامی در دانشگاه کالیفرنیاست و تاریخ دینی ایران و ترکیه همیشه برایش جذاب و مبحث تحقیق بوده است. این پژوهشگر ۷۹ ساله علاوه بر تالیفاتش، ترجمه کتاب هایی از عربی، فارسی و ترکی را هم در کارنامه دارد. الگار در رابطه با امام خمینی (ره) و تحسین روش مبارزه اسلامی و جهاد او هم تحقیقاتی داشته است.
تمام طریقت های صوفیانه، موجودیت خویش را به سلسله ای می دانند که به آن وابسته اند و اغلب خویش را تا امیرالمومنین علی(ع) امتداد می دهند. اما نقشبندیه سر سلسله خود را، ابوبکر خلیفه اول می دانند. البته شاخه ای از نقشبندیه هم با پیوند به امام جعفر صادق (ع) در نهایت امام علی(ع) را سرسلسله و مرشد خود می خوانند. نقشبندیه طریقتی است که خواجه بهاءالدین نقشبند آنرا در سده هشتم هجری بنیان گذاشت و دایره نفوذش به تدریج از آسیای میانه و خراسان تا هند و کردستان و آسیای صغیر و شبه جزیره بالکان کشیده شد. این طریقت در جهان اسلام با دو خصوصیت اصلی شناخته می شود؛ تاکید بر اجرای احکام شریعت و پرهیز از بدعت و دوم پافشاری بر اعتقادات مذهب اهل سنت؛ بگونه ای که همیشه بعنوان طریقتی سُنی شناخته شده است.
عناوین مندرج در کتاب «نقشبندیه» بدین سان اند:
مقدمه مترجم، مقدمه نویسنده بر ترجمه فارسی کتاب، مقدمه نویسنده بر ترجمه ترکی کتاب، تاریخچه طریقت نقشبندیه، ابعاد سیاسی تاریخ نقشبندیه، ذکر خفی و جهری در طریقت نقشبندیه، بازتاب اندیشه ابن عربی در سنت متقدم نقشبندیه، جامی و تصوف، از کاشغر به ایوب، نقشبندیان و صفویان، نقشبندیه خالدیه در تالش، عناصر ملامتی در سنت نقشبندیه دوره نخست، اصول و آداب نقشبندیان خالدی در ترکیه عثمانی، طریقت نقشبندیه در جمهوری ترکیه، تصوف و طریقت در زندگانی و آثار بدیع الزمان، مجدّد قرن: بدیع الزمان سعید نورسی و سنت تجدید، یادداشت هایی در رابطه با نقشبندیه در بوسنی، شیخ زین الله رسول اف واپسین شیخ اعظم نقشبندیه، خواجگان، نگاهی به تاریخ نقشبندیه در ایران، نگاهی به تاریخ نقشبندیه در ترکیه، دهبیدیه شاخه ای از نقشبندیه در آسیای میانه، نقشبندیه در دوره های اخیر، خالدیه، بعضی از چهره های اصلی نقشبندیه.
چاپ دوم این کتاب اخیرا وارد بازار نشر شده است.


منبع:

1401/10/26
11:48:28
5.0 / 5
240
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تولد , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است