جرعه ای نورانی از زندگانی انسان کامل

جرعه ای نورانی از زندگانی انسان کامل به گزارش کادو دونی، قم امام رضا فرمودند: راه قناعت را جز دو کس نپیماید: یا عبادت پیشه ای که خواهان اجر و مزد اخروی است یا بزرگواری که از مردمان فرو مایه دوری می کند.


آخرین روز ماه صفر، روز شهادت امام هشتم شیعیان یعنی امام رضا (ع) است، ایام شهادت ایشان بهانه ای است که درباب زندگی ایشان تامل بیشتری نماییم و آن حضرت را بیشتر بشناسیم.
امام رضا (ع) برای کوچک ترین مسائل زندگی هم کامل ترین راه حل را پیش می گرفت که امروز می توان آن الگو قرار داد و از علم و سیرت ایشان درس های بزرگی گرفت.
این امام بزرگوار به عالم آل محمد نیز شهرت دارد، اما مشهورترین لقب ایشان رضا به مفهوم خوشنودی است.
امام رضا (ع) تمام کمالات و فضایل اخلاقی انسانی را در بالاترین مرتبه دارد و دوستان و دشمنان نیز براب رفتار محبت آمیز ایشان به مدح و ستایش وی می پرداختند.
سبک زندگی اجتماعی و فردی آن حضرت در حوزه هایی مانند نحوه برخورد با مردم با رفتار حسنه و نیکو می تواند الگوی توحیدی خوبی برای مدیران جامعه اسلامی باشد؛ همین طور قناعت و استفاده درست از اموال عمومی در سیره امام معصوم است و امام رضا (ع) در این خصوص می فرماید قناعت موجب خویشتن داری و عزت و ارجمندی و آسوده شدن از زحمت زیاده خواهی بندگی در مقابل دنیا پرستان است، راه قناعت را جز دو کس نپیماید: یا عبادت پیشه ای که خواهان اجر و مزد اخروی است یا بزرگواری که از مردمان فرو مایه دوری می کند.
بعد از شهادت امام کاظم (ع) امامت حضرت رضا (ع) شروع شد و ده سال از امامت ایشان با زمان هارون الرشید معاصر بود و بطور کلی ایشان به مدت ۲۰ سال امامت و رهبری شیعیان را برعهده داشت.
در بعضی منابع تاریخی ذکر شده که مامون به امام رضا (ع) پیشنهاد نمود که با دخترش ازدواج کند و امام نیز پیشنهادش را قبول کرد؛ بنظر می رسد که هدف مامون از این کار نزدیکی بیشتر به امام رضا و نفوذ به خانه ایشان بوده؛ بدنبال آن امام رضا (ع) بعد از ۱۷ سال زندگی در مدینه و ارشاد مردم به سمت دین خدا، با حیله مامون عباسی عازم خراسان شد و بعد از قبول الزامی ولایت عهدی مامون و گذشت سه سال در ۵۵ سالگی به دست مامون به شهادت رسید.
مشهورترین و قوی ترین نظریه در تاریخ شهادت آن حضرت روز جمعه آخرین روز ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری است.
منبع:

1401/07/05
14:00:59
5.0 / 5
163
تگهای خبر: معاصر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است