توسط انتشارات سوره مهر؛

کتاب یک زمستان با کولبرها منتشر گردید

کتاب یک زمستان با کولبرها منتشر گردید کتاب یک زمستان با کولبرها نوشته صادق امامی خبرنگار روایتی از همراهی کولبران نقطه صفر مرزی است که توسط انتشارات سوره مهر انتشار یافته است.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب «یک زمستان با کولبرها» نوشته صادق امامی، خبرنگار توسط انتشارات سوره مهر انتشار یافته است، این کتاب روایتی تکان دهنده از همراهی نویسنده کتاب با کولبرها در نقطه صفر مرزی است.
امامی دیماه سال ۹۸ به دنبال حادثه هایی برای کولبران خویش را به نقطه صفر مرزی رساند و ۱۳ کیلومتر با آنها همراه شد و از مشکلات آنها نوشت، این گزارش ها در ۱۵ دیماه ۹۸ و ۱۵ مرداد ۹۹ تیتر اول روزنامه فرهیختگان هم شد. امامی این مورد را رها نکرد و با برخی فعالان اجتماعی و صاحب نظران هم گفتگو کرد که حاصل این تلاش ها کتاب «یک زمستان با کولبرها» شده که در نمایشگاه کتاب سال جاری در غرفه انتشارات سوره مهر رونمایی شده است.
در بخشی از این کتاب می خوانیم:
«بیشتر فعالیت مردم روستای دزلی، کشاورزی، دامداری، باغداری، خدمات و صنایع دستی است. زیبایی های روستا در زمستان آن طور که باید مشهود نیست، اما در بهار و تابستان چشمه های جوشان و باغ های سرسبز پیرامون روستا به قدری زیباست که سرمایه داران کرد را به آن جا کشانده تا همان کاری را که همتایان تهرانی شأن با شمال ایران کرده اند، آنها با دزلی بکنند. مثل شمال که از دل زمینهای کشاورزی، ویلا سبز شده است، دردزلی هم رگه هایی از این خوش نشینی ها به چشم می خورد. حدود ده کیلومتر بعد از دزلی، به روستای دره کی می رسیم. در فصل بهار، گروههای موسیقی و رقص کردی به دزلی و دره کی می آیند و در دشت های سرسبز این روستاها برنامه اجرا می کنند. این برنامه ها در کنار پوشش زیبای محلی مردم روستا، دزلی و دره کی را به مقصد تمام تورهای گردشگری استان تبدیل نموده است.»
همچنین در بخشی دیگری از این کتاب آمده است:
«در دالانی که کول های کولبرها ساخته است می افتم ترسم از سقوط سبب می شود یخ شکن هایم را بیشتر با دیواره درگیر کنم. ترس پاهایم را بیشتر با دیواره برفی درگیر می کند. به خودم می آیم. چند ده کیلو برف از دیواره کنده ام و دارم با خودم به پایین می کشم. شیب مسیر آن قدر زیاد است که یخ شکن ها هم نمی توانند کمکی بکنند. در بخشی از قتلگاه آنقدر سرعتم زیاد می شود که از مسیر به بیرون پرت می شوم و چند متر آن طرف تر می افتم. یکی از کولبرهایی که کمی بالاتر است با داد و بیداد می گوید: «پایین درهس س… پایین دره س… بیا سمت راست…»
کتاب «یک زمستان با کولبرها» در قطع رقعی با شمارگان هزار و ۲۵۰ نسخه در ۲۱۸ صفحه با قیمت ۷۵ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.


منبع:

1401/04/01
11:40:31
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است