نگاهی به حذف ادبیات و دیگر درس های عمومی در کنکور

نگاهی به حذف ادبیات و دیگر درس های عمومی در کنکور ابراهیم دمشناس با بیان اینکه موافق با تغییرات کنکور به سمت و سوی حذف آن است، در عین حال می گوید: این تغییرات باید با در نظرداشت فرجه ای باشد تا تغییر صدمه زا نباشند.


این معلم ادبیات و داستان نویس در پاسخ مکتوب به پرسش های ایسنا درباره تصمیم حذف درس های عمومی از کنکور ۱۴۰۲ نوشته است: «واقعیت این است که اقدام اخیر نهادهای آموزشی کشور درباره دخل و تصرف مواد درسی آزمون های کنکور امر تازه ای نیست؛ تصمیمات یک جانبه پشت درهای بسته بدون در نظر گرفتن کادر آموزشی و دانش آموزان سنت ناپسندی ست که تداوم آن هیچ نفعی به حال گسترش علم و دانش در جامعه ندارد. همواره هدف های دیگری را دنبال می کند که لاجرم دور از آموزش عمومی و تخصصی است.
حذف دروس عمومی می تواند خیال بسیاری افراد را آسوده کند که باری از دوش آنها برداشته شده است و حالا می توانند با فراغ بال به اصل مطلب بپردازند در حالیکه مشکل جای دیگری ست وقتی کنکور بعنوان بازار کار... و... (ناشران مطرح کتاب های کمک درسی و کنکور) و امثالهم کودکان دبستانی ما را درگیر اضطراب و استرس پیشاهنگام می کند. من موافق این تغییرات، به سمت و سوی حذف کنکور هستم ولی با در نظرداشت فرجه ای که این تغییرات صدمه زا نباشند، وقتی که دست کم از چهار پنج سال پیش، خانواده ها و دانش آموزان هزینه و برنامه ریزی کرده اند.
گذشته از این موارد زمینه عمومی یک رشته درسی را حذف کردن خلاف اصول علمی و آموزشی است وقتی که زبان آموزشی مدارس فارسی است، آیا می شود که زبان فارسی را از از دروس عمومی حذف کرد؟ یا زبان خارجه که بسیاری از اصطلاحات و واژگان علمی دروس علمی محض از آن دریافت شده و همینطور در رشته های دیگر دروس عمومی نقش اساسی دارند. میتوان به صورت بخشی نسبت به رشته آزمون ها این تصمیم را اعمال کرد؛ مثلاً ضروری ست که رشته معارف درس عمومی عربی را آزمون بدهند ولی همین درس عمومی برای رشته تجربی لزوم چندانی ندارد.
اعمال همه جانبه این تصمیم بیشتر از فوایدش دربردارنده صدمه هایی ست که متوجه دانش و دروس تخصصی دانش آموزان و داوطلبان است. یک نظرسنجی از کادر آموزشی، و استفاده از تجربه دبیران و معلمان می تواند در این حوزه روشنگر باشد و زمینه های تحقق آنرا مهیا کند. صرف تصمیم و برخورداری از پشتوانه ابلاغی نمی تواند تصمیماتی از این قبیل را عقلانی و عملی جلوه دهد. در این سالیان بسیار طرح و ایده و تصمیم ابلاغ گردیده که راه به جایی نبرده اند و در عین حال اسباب گمراهی و صدمه ذهنی برای دانش آموزان و داوطلبان شده اند. ضروریست در مواردی از این قبیل با معلمان و دبیران مشورت شود تا عیار تصمیم سنجیده شود.»1401/03/30
08:07:00
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آزمون , آموزش , ادبیات , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است