گاه نقد سراغ رمانی دینی رفت

گاه نقد سراغ رمانی دینی رفت به گزارش کادو دونی هفتمین شماره مجله «گاهِ نقد»، مجله تخصصی بررسی و نقد کتاب، این دفعه با مبحث «ادبیات داستانی» و با عنوان «پرونده ای برای رمان دینی» منتشر گردید.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، در معرفی این شماره نوشته شده است: "این شماره از مجله «گاهِ نقد» اولین جلد این مجله با مبحث «ادبیات داستانی» است. این شماره به «پرونده ای برای رمان دینی» اختصاص دارد و تلاش می کند تا نگاهی دقیق به مفهوم رمان دینی و خصوصیت های آن بیندازد. در این شماره در چند بخش مختلف، ابتدا تعاریف و چیستی رمان دینی بررسی می شود و سپس در گفتگو با صاحب نظران این حوزه و یادداشت های کارشناسان، به جست وجوی رمان دینی در ادبیات داستانی ایران خواهیم پرداخت.
«گفتار»، «جستار»، «نوشتار»، «هشدار»، «دیدار»، «نقدوار» و «پیوست» بخش های متعدد این شماره هستند که هرکدام از زاویه ای متفاوت به رمان دینی و خصوصیت های آن و نمونه های مختلف در آینه کتاب ها نگریسته اند.
در «گفتار»، سردبیر مجموعه ادبیات داستانی «گاهِ نقد» حسین زحمتکش زنجانی، نگاهی به تاریخچه داستان نویسی در جهان و ایران و فرازوفرودها و نقاط عطف آن می اندازد و «داستانِ داستان نویسی ایران» در دوران پیشامدرن تا پسامدرن را بررسی می کند. همینطور تفاوت چیستی داستان و رمان را روشن می سازد و در نهایت، با ورود به مرز داستان و رمان دینی، به مرور خصوصیت های آنها می پردازد.
در بخش «جستار» اعضای هیئت تحریریه، به مبحث هنجار در ادبیات داستانی و رمان دینی توجه می کنند و امکان وجود رمان دینی را مثبت می دانند و سرشاخه های رمان دینی و ارزشی را می کاوند.
در «نوشتار»، هفت یادداشت از هفت کارشناس این عرصه جای گرفته است که هرکدام گوشه ای از مبحث ادبیات و رمان دینی را بررسی می کنند. در یادداشت های این بخش، مهدی کفاش درباره «ادبیات دینی و هزار اما و اگر و شاید» سخن می گوید، میرشمس الدین فلاح هاشمی ارتباط میان «خداوند، دین و داستان» را روشن می کند، محمدقائم خانی به بررسی رابطه «ادبیات و زبان دین» می پردازد، سیدمحمدحسین فیروزآبادی «روایت داستانی در قرآن در مقایسه با شاخصه های رمان نویسی مدرن» را مرور می کند، وحید زندکریمخانی جست وجوی «رئالیسم جادویی و رئالیسم عرفانی» را در دنیای مولوی پی می گیرد، مجتبی رنجبر یخفروزانی به سراغ تولستوی می رود و «تغییر رویکرد لئو تولستوی به رسالت هنر و خلق آثار داستانیِ دینی و اخلاقی» را بازخوانی می کند و در نهایت، علی شِشتمدی «آسیب شناسی ادبیات داستانی دینی» را انجام می دهد.
در بخش «هشدار» حسین زحمتکش زنجانی «هیاهوی رسانه ای ملت عشق» را ردیابی می کند و درباره کتاب «ملت عشق»، تبلیغات و حمایت های آن، ترجمه های متعدد و علل پرفروش شدنش سخن می گوید و این نکته را بررسی می کند که کتابی به نام «ملت عشق» هیچگاه نوشته نشده و آنچه در بازار ایران به فروش می رسد، دقیقاً چیست و چگونه به این جایگاه رسیده است.
در «دیدار»، با سه تن از اندیشمندان و صاحب نظران عرصه ادبیات دینی دیدار شده و گفت وگوهایی با آنها صورت گرفته است.
احمد شاکری در مصاحبه ای با عنوان «رمان بومی چاره ای جز دینی بودن ندارد»، دیدگاه های خویش را در این حوزه بیان و این مورد را مطرح می کند که آیا رمان دینی اساساً امکان تحقق دارد، یا رمان و دین اصلاً با یکدیگر جمع پذیر نیستند. در دومین مصاحبه، علی اصغر عزتی پاک «رمان نویسی بر بستری از باورهای الهی» را تحلیل می کند و مرز رمان دینی و رمان فقهی را مشخص می کند و به واکاوی خصوصیت های دینی بودن رمان می پردازد. کامران پارسی نژاد هم در سومین مصاحبه، درباره «ژانری به نام ادبیات داستانی دینی» می گوید و جای خالی نویسنده و باورهایش در رمان دینی را مطرح می کند.
بخش «نقدوار» به مرور رمان های نویسندگان ایرانی که در دو سال قبل چاپ شده است، می پردازد و این رمان ها را در دو گروه هنجارین و هنجارستیز دسته بندی می کند و نقد و بررسی آنها را به قلم کارشناسان مختلف در اختیار خوانندگان قرار می دهد.
در «پیوست»، آخرین بخش هفتمین شماره از گاهِ نقد، دو بسته پیشنهادی برای خوانندگان و علاقه مندان به این حوزه آماده شده است. اولین بسته کتاب هایی با مبحث « پژوهش و نقد ادبی» را معرفی می کند و در دومین بسته پیشنهادی کتاب هایی در زمینه «مستندنگاری پایداری» گردآوری شده است.
هفتمین شماره مجله «گاهِ نقد» به سردبیری حسین زحمتکش زنجانی، در ۲۸۸ صفحه در مراکز پخش و روزنامه فروشی ها عرضه شده و امکان سفارش نسخه چاپی آن از «روبیکا» هم امکان پذیر است. همینطور نسخه الکترونیک این شماره و شماره های پیشین گاهِ نقد از «روبیکا» و هم «طاقچه» قابل دریافت است.
مجله «گاهِ نقد» به همت سامانه کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی، با عنایت به خلاء موجود در نقد تخصصی حوزه های مختلف کتاب تدوین و در حوزه های متعدد ادبیات داستانی، تاریخ، علوم اجتماعی، فلسفه، زبان فارسی و درست نویسی، روان شناسی و دین عرضه می شود."
منبع:

1400/06/15
21:36:45
5.0 / 5
199
تگهای خبر: ادبیات , تخصص , رسانه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است