توسط فرهنگستان هنر انجام شد؛

چاپ ترجمه مدخل عصب زیبایی شناسی دانشنامه زیبایی شناسی آكسفورد

چاپ ترجمه مدخل عصب زیبایی شناسی دانشنامه زیبایی شناسی آكسفورد کتاب زیبایی شناسی تجربی، عصب زیبایی شناسی، علم با ترجمه امیرعباس زارعی توسط موسسه متن منتشر گردید. یک مدخل این کتاب در معرفی رشته جدید دانشگاهی عصب زیبایی شناسی است.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر کتاب «زیبایی شناسی تجربی، عصب زیبایی شناسی، علم» ترجمه امیرعباس زارعی را با شمارگان هزار نسخه، ۱۰۳ صفحه و بهای ۲۲ هزار تومان منتشر نمود. این کتاب دومین مجلد از ترجمه مجموعه مقالات دانشنامه زیبایی شناسی آکسفورد این انتشارات در قطع کوچک است.
کتاب شامل ترجمه سه مدخل از دانشنامه زیبایی شناسی آکسفورد به ترتیب با این عناوین است: «زیبایی شناسی تجربی» نوشته ویلیام سیلی، «عصب زیبایی شناسی» نوشته آنجان چترجی و ج. گابریل استار و «علم» نوشته آرکادی پلوتنیتسکی و کاترین ز. الگین.
زیبایی شناسی تجربی در اصل شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه ماهیت زیبایی، زیبایی شناسی، هنر، تولیدات هنری، تجربه زیبایی شناختی و پاسخ مخاطب به آثار هنری در طیف وسیعی از رسانه ها اختصاص دارد. در وضعیت فعلی این رشته شامل تحقیق بر اساس روانشناسی شناختی، ادراکی، اجتماعی، فیزیولوژیکی و بالینی و همینطور علم اعصاب شاختی و عاطفی است.
عصب زیبایی شناسی رشته جدید دانشگاهی است که رابطه تجربیات زیبایی شناختی با مغز را بررسی می کند و حوزه های مختلفی چون ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی و به صورت کل تماسی حوزه هایی که احساسات شدید اغلب لذت را برمی انگیزند، شامل می شود. همچون چالش های این رشته درک زیبایی شناسی به صورتی است که با پایه علم عصب شناسی تطابق داشته باشد.
این رشته منابع مطالعاتی فارسی چندانی ندارد و شاید ترجمه مدخل دانشنامه زیبایی شناسی آکسفورد اولین منبع جدی فارسی در این رشته باشد. در این کتاب مدخل عصب زیبایی شناسی به دو جستار تقسیم شده است: «علم اعصاب» نوشته آنجان چترجی و «هنر» نوشته ج. گابریل استار. در جستار اول روش شناسی ها و اهداف عصب زیبایی شناسی و پیشرفت های معرفتی آن در ارتباط با فهم ما از زیبایی شناسی و هنر توضیح داده می شود. در جستار دوم، چالش هایی بررسی می شود که به علت تفاوت هنرها با یکدیگر پیشاروی عصب زیبایی شناسی قرار می گیرد.
مدخل علم این کتاب هم درباره رابطه علم و زیبایی شناسی است که به دو مقاله تقسیم شده است: «بررسی اجمالی» نوشته آر کادی پلوتنیتسکی و «اندیشه معاصر» نوشته کاترین ز. الگین. مقاله اول مروری اجمالی است بر زیبایی شناسیِ علم بخصوص طی دو تحول عمده علم در قرون هفدهم و بیستم. مقاله دوم نقدی است بر باورهای غلط رایج درباره علم و هنر که گفته می شود، زیبایی شناسی را به طریق نامطلوبی تحت تأثیر قرار داده است. شاید این نقد بتواند در ابطال این باورهای غلط یاریگر باشد.
اما به صورت کل باید اظهار داشت که در مطالعه زیبایی شناسی و فلسفه هنر آنچه اهمیت تام دارد برخورداری از مراجع و منابع مهمی است که امهات مسائل، مفاهیم، مصطلحات و رویکردها را روشن می کنند و با علم به وضعیت چند وجهی زیبایی شناسی می کوشند ابعاد مختلف آنرا بکاوند. یکی از منابع مهم و پیراسته «دانشنامه زیبایی شناسی آکسفورد» است.
ویراست نخست این دانشنامه در سال ۱۹۹۸ در چهار جلد زیر نظر مایکل کلی منتشر شد و ویراست دوم آن به سال ۲۰۱۴ در ۶ مجلد منتشر گردید. این دانشنامه جامع مسائل، مفاهیم، مکاتب و رویکردهای انتقادی در بحث زیبایی و هنر است. مجموعه قطع پالتویی دانشنامه زیبایی شناسی آکسفورد، از روی ویراست دوم آن به فارسی ترجمه شده است.


منبع:

1400/02/12
13:05:11
5.0 / 5
318
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , اهدا , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است