ارزانی:

مسجد را تبدیل به محور كارهای اجتماعی نماییم

مسجد را تبدیل به محور كارهای اجتماعی نماییم رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به جایگاه و نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: حضور مردم و تمرکز فعالیت ها در مسجد از عوامل پیروزی انقلاب بود. امروز نیز وظیفه داریم که مسجد را به محور کارهای اجتماعی تبدیل نماییم.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» در گفت و گو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه مسجد اظهار داشت: فعالیت ها و برنامه های مختلفی در این سال ها از مسیر مسجد محقق شد؛ چه در دوران انقلاب، چه دوران جنگ تحمیلی و چه هم اکنون که پایه و تکیه گاه بخش قابل توجهی از برنامه های اجتماعی محلات بر محور مساجد می چرخد.

ارزانی اظهار داشت: بدین سبب مساجد با اهمیت ترین نقش را در جریان تحقق انقلاب اسلامی و فضای بعد از انقلاب داشتند چونکه بهترین فضا برای گفت وگوی میان مردم و مسئولان به شمار رفته و در حقیقت کارکردهای متنوعی داشتند. در طول انقلاب اسلامی و خصوصاً سالهای نخست، مسجد فقط بعنوان محل اقامه نماز و خطابه شناخته نمیشد چونکه این باور وجود داشت که مساجد کارکردهای متنوعی دارند.

وی افزود: از حیث فضاهای جغرافیایی اولویت انقلاب اسلامی با مساجد بود. با این وجود این جایگاه بعد از گذشت سه دهه گرفتار فراز و فرودهای گوناگون شد چونکه آگاهانه یا ناآگاهانه بدیل هایی را کنار مسجد قرار دادیم و به صورتی وفاق در این حوزه محقق نشد، شخصا بعنوان فردی که در ایران و کشورهای دیگر امام جماعت مسجد، امام جمعه، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری مسجد، مسئول پایگاه بسیج مسجد بودم و در تمامی عرصه های در رابطه با مسجد فعالیت داشته ام به این نتیجه رسیدم که نمی توانیم نقشه راه مشخص و یک نسخه را برای همه بافت های شهری، شهرستان ها، محلات صادر در عرصه مساجد نماییم. کارهای مسجد باید برمبنای زیست بومی که در آن قرار دارد تعریف شود.


حجت الاسلام و المسلمین ارزانی افزود: اگر مسجد را بعنوان پایگاه اصلی فرهنگی اجتماعی محل بدانیم، می توانیم خیلی از انتظارات نظام اسلامی مان در عرصه های مخلتف را در این مکان مقدس محقق نماییم. ارتباط با خانواده شهدا، پایش وضعیت محله از جنبه وضعیت اقتصادی، لطمه های اجتماعی و خیلی از موارد دیگر از رهگذر کارهای مسجدی محقق می شود اما در امتداد تحقق این مهم باید نگاه کلان امام راحل و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را سرلوحه حرکت و چراغ راه خود قرار دهیم.


وی اشاره کرد: امروز نیازمند اطلس مساجد جهان اسلام هستیم اما هنوز حتی اطلس جامعی از مساجد کشور را ذیل یک زیست بوم مجازی تهیه نکرده ایم، در صورتیکه تحقق این مهم تاثیر به سزایی در نوع کارکرد مساجد دارد.


رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار داشت: به یاد می آورم که سال ۱۳۷۲ زمانی که جوانی ۲۲ ساله بودم در یکی از مساجد استان اصفهان امام جماعت بودم، آن زمان هنوز کانون های فرهنگی هنری مساجد به گستردگی امروز نبودند. از طرف دیگر کارهای مسجدی به وسعت حال حاضر نبود، یکی از بحث هایی که در آن زمان بسیار عنوان شد آموزش کامپیوتر و زبان انگلیسی بود؛ با اتاق فکری که در مسجد شکل دادیم به تدریج مسجد به سبب برگزاری این دوره های آموزشی رونق یافت و والدین مشوق حضور فرزندان خود در مساجد شدند.


وی افزود: بدین سبب یکی از با اهمیت ترین مسایل در مورد کارهای مسجدی این است که باید شناخت از نیاز روز، از شهر و محله ای که مسجد در آن واقع شده است داشته باشیم و معتقدم نقشه جغرافیایی جامع از مساجد می تواند در تحقق این اهداف موثر باشد؛ از طرف دیگر با جذب اقشار مختلف مردم به مسجد خصوصاً قشر نوجوان و جوان، با انبوهی از نیروهای فعال جهادی و متدین مواجه می شویم که می خواهند در راه اهداف نظام اسلامی گام بردارند.


مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به طرح ملی ایران قوی اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح که از هفته دفاع مقدس شروع شد، در قالب شبستان ها و رواق های مختلف کوشش کرد تا استعدادهای مسجدی را کشف کند هرچند که امسال به سبب شیوع ویروس کرونا فعالیت ها در بستر فضای مجازی شکل گرفته و اعضای کانون ها کارهای خودرا در سامانه بچه های مسجد ثبت کردند.


وی با اعلان اینکه با مراجعه به سامانه بچه های مسجد کارهای اعضای کانون های فهما به صورت بر خط برای مراجعه کنندگان سایت به نمایش در می آید، اضافه کرد: این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی امام جماعت مسجد، نام کانون فرهنگی هنری و مدیر کانون می شود، معتقدم اگر چنین سامانه ای برای کارهای سایر نهادها در حوزه مسجد و در بستری واحد طراحی شود شاهد تغییرات شگرفی در این حوزه خواهیم بود.


حجت الاسلام و المسلمین ارزانی اضافه کرد: باید از حالت شعار خارج شویم و مسجد را ملاک خیلی از فعالیت ها قرار دهیم، در عین حال باید از موازی کاری جلوگیری شود. باید رصد و پایش اساسی در این حوزه صورت پذیرد و اگرنه هر اتفاقی آب در هاون کوبیدن است؛ اساسا یکی از اهداف ما از ثبت کارهای کانون ها در سامانه بچه های مسجد این بود که ظرفیت های فعالان مسجدی را به نمایش بگذاریم تا از این رهگذر سایر نهادها و دستگاهها از این ظرفیت بهره مند شوند.
​وی در بخش دیگری از مباحث خود اظهار نمود: هم اکنون ۱۰ هزار مجوز الکترونیکی برای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور صادر گردیده است که آمار قابل توجهی در طرح ملی ایران قوی شمرده می شود.

رئیس ستاد فهما اشاره کرد: امروز در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، وظیفه ما فرهنگ سازی در مورد باورپذیری نقش بی بدیل مسجد در جامعه است. همان طورکه پیش از انقلاب اسلامی مساجد در جامعه باور شدند، زمانی که می گوییم مسجد خانه خداست یعنی جمع حاضر در این مکان مقدس نیز جمع مومنانه ای هستند، وقتی ایمان به میدان آمد خیلی از مباحث پشت سر آن اتفاق می افتد به انضمام اینکه چون مسجد خانه خداست و برای خودش حریم و نظام دارد در نتیجه نیازی به اعتمادسازی نسبت به کارهای مسجدی نیست، مردم مسجد را قبول دارند و این ما هستیم که باید در عرصه ترویج این فعالیت ها تلاش نماییم.1399/11/21
22:52:19
0.0 / 5
623
تگهای خبر: آموزش , اهدا , رسانه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است