انتشار نسخه نفیس تخت جمشید اریش اشمیت

انتشار نسخه نفیس تخت جمشید اریش اشمیت مسئول معاونت فرهنگی انتشارات علمی و فرهنگی با عرضه توضیحاتی در مورد برخی آثار نفیس منتشرشده توسط این نشر، از این که کتاب «تخت جمشید» اریش اشمیت در اوایل بهار سال ۱۴۰۰ به چاپ نفیس خواهد رسید اطلاع داد.


به گزارش کادو دونی به نقل از روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، بهرام پروین گنابادی درباره اقدامات، برنامه ها و آن چه در واحد فرهنگی این انتشارات می گذرد، اظهار داشت: فعالیتهای معاونت فرهنگی انتشارات علمی و فرهنگی خود به چند واحد زیرمجموعه تقسیم بندی می شود. واحد تولید، واحد طراحی، واحد پروژه های ویژه، واحد فنی و واحد کودک و نوجوانان از گونه این واحدهای زیرمجموعه هستند.
او ضمن اشاره به وظایف واحد فنی این انتشارات با عرضه آمارهایی از بهبود عملکرد آن گفت و اظهار نمود: از گونه مهم ترین اقدامات انجام شده در بهبود فرآیندهای در رابطه با واحد فنی می توانم اشاره کنم به ایجاد مکانیزم برنامه ریزی و کنترل در این واحد از راه تهیه برنامه های زمان بندی، اولویت بندی عناوین و آثار تعهدشده، برگزاری جلسات هفتگی مستمر برای کنترل و بررسی پیشرفت فرآیندها، برقراری تماس و پیگیری های مستمر با مؤلفان و مترجمان کتاب به منظور رفع نقصها (آثاری که متاسفانه در سالهای گذشته در زمان پذیرش اثر ناقص تحویل داده شده یا دارای اشکالاتی بوده است)، آموزش ویراستاری، تصحیح و نمایه سازی.
این پژوهشگر درباره برنامه های آینده این واحد هم اظهار داشت: پیگیری اتمام عناوین در در دست اقدام (در حدود ۲۰۰ عنوان کتاب)، آماده سازی نهایی حداقل ۱۵ عنوان برای چاپ، آماده سازی حدود ۹۵ عنوان کتاب در مرحله ارزیابی قبل از ویرایش، ۱۱ عنوان کتاب در مرحله ویرایش، ۱۸ کتاب در مرحله کنترل ویرایش، ۲۰ عنوان کتاب در مرحله کنترل نمونه دوم و ۳۰ عنوان کتاب در مرحله تصحیح، مقابله و نمونه خوانی از گونه برنامه های آتی است.
گنابادی با عرضه توضیحی درباره واحد تولید و مسئولیت های آن گفت سرانه تولید کتاب در انتشارات علمی و فرهنگی نسبت به سال قبل ۶۸% افزایش و تعداد عنوان های چاپ شده بخش بزرگسال هم در سال گذشته نسبت به سال قبل ۳۷% افزایش داشته است.
او سپس اظهار نمود: همینطور عناوین تولیدشده نسبت به سال پیش در چاپ اول ۲۱% و در تجدید چاپ ۶۵% افزایش داشته است. تعداد کل عناوین و آثار تولیدشده هم طی سالجاری هم نسبت به دوره قبلی (سال ۱۳۹۸) به میزان ۴۰% افزایش داشته است.
گنابادی ضمن اشاره به فعالیت دیگر واحد زیرمجموعه معاونت فرهنگی این انتشارات یعنی «واحد پروژه های ویژه» بیان نمود: واحد پروژه های ویژه زیر نظر مدیریت معاونت فرهنگی مبادرت به تولید آثاری می کند که به لحاظ مراحل تولیدی و طراحی، فرایند سخت گیرانه تری را پشت سر می گذارند و جزء آثار «نفیس» محسوب می شوند؛ آثاری که در تفاهم نامه انتشارات علمی و فرهنگی با مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران هم به آنها اشاره شده است. ترجمه و چاپ کتاب «پارچه های ایرانی در موزه ویکتوریا و آلبرت» در اسفندماه سال ۱۳۹۸ منتشر گردید. در این مجموعه نفیس برای اولین بار بیشتر از ۲۰۰ نمونه از منسوجات محفوظ در گنجینه موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بررسی شده است. معماری شهر هم در مرداد ۱۳۹۹ منتشر گردید. در این کتاب که جزء منابع اصلی در حوزه معماری در دنیاست، به مفهوم «حافظه جمعی شهر» توجه شده است. آشنایی با هنر هم دیگر اثر شاخصِ درخور اشاره است. آشنایی با هنر درآمدی است به آشنایی با هنر مغرب زمین، با نگاهی گذرا به آثار هنری. از مجسمه های بازمانده از عصر سنگ گرفته تا هنر ویدئویی سده بیست ویکم. در این میان هنر چین از ۱۹۸۰ هم اشاره کردنی است. این کتاب دربرگیرنده معرفی هنرمندان و آثار هنری چین از سال ۱۹۸۰ تا حال حاضر است. «نمود زبان فارسی در هنر اسلامی» هم دیگر کتاب ممتاز در دست انتشار این واحد است. بررسی بیشتر از ۷۰ اثر از سده نخست اسلام تا دوره صفوی که کتیبه هایی به زبان فارسی بر آن نقش بسته، شامل ظروف، کاشی، سفال و بناهای تاریخی و به یادمانی، محتوای کتاب را ایجاد کرده است.
او اضافه کرد: کتاب «تخت جمشید» هم در نمونه کارهای پروژه های ویژه اهمیتی بسیار دارد. این کتاب در قطع سلطانی با بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد در اوایل بهار سال ۱۴۰۰ به چاپ نفیس خواهد رسید. این کتاب برجسته ترین اثر معتبر و مستند درباره این بنای عظیم و جاودان در یک جلد است که اولین بار در چارچوب کتاب گزارش های دیرینه شناسی از مجموعه تخت جمشید از جانب اریش اشمیت، دیرینه شناس شهیر آلمانی جمع آوری شده است. بیشتر از نیم قرن از چاپ اولین کتاب تخت جمشید که انتشارات فرانکلین با همکاری انتشارات امیرکبیر در سال ۱۳۴۲ به همت مترجمان متخصص و برجسته از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده بود، می گذرد. مکاتبه با دانشگاه شیکاگو برای دریافت تصاویر باکیفیت از کتاب و بناها و خوشنویسی از عناصر و تیترها از دیگر اقدامات واحد پروژه های ویژه برای بازچاپ کتاب تخت جمشید است.
منبع:

1399/11/01
18:32:59
0.0 / 5
991
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است