توسط نشر نو؛

چاپ جدید كتاب مجموعه گفتگوهای آیدا شاملو از راه رسید

چاپ جدید كتاب مجموعه گفتگوهای آیدا شاملو از راه رسید چاپ جدید كتاب بام بلند هم چراغی (با آیدا درباره احمد شاملو) اثر سعید پورعظیمی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، چاپ جدید کتاب «بام بلند هم چراغی (با آیدا درباره احمد شاملو)» اثر سعید پورعظیمی اخیرا توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه یادها و خاطره ها» است که این ناشر چاپ می کند و همزمان با چاپ جدید کتاب دیگر پورعظیمی یعنی «من بامدادم سرانجام (مجموعه مقالات درباره احمد شاملو)» چاپ شده است.
این، چاپ جدید کتاب موردنظر است که توسط نو انتشار یافته و بگفته نویسنده اش، تمایز چندانی با چاپ های پیشین ندارد به جز این که با همکاری آیدا شاملو (سرکیسیان) ویرایش شده است. پورعظیمی می گوید قسمتی از پرسش وپاسخ های کتاب و توضیح تعداد اندکی از تصاویر در این نوبت چاپ اصلاح یا دقیق تر شده اند و برخی خطاهای چاپی متن و نمایه ها هم بازنگری و تصحیح شده اند. در چاپ های پیشین این کتاب، نقاشی طرح جلد به قلم علیرضا اسپهبد کشیده شده بود اما در چاپ جدید کتاب، طرح امیرمحمد قاسمی زاده روی جلد آمده است.
عناوین بخش های اصلی این کتاب به ترتیب عبارت اند از:
یادداشتی بر چاپ تازه، پیش درآمد، آه ای یقین یافته! بازم نمی نهی؟، در به درتر از باد زیستم، پای گارسه، سر جدتان اسمشان را نگذارید فیلم، از شیراز تا غرناطه، گلوله ای که به انجام کار شلیک می شود، بر خاکی از براده الماس و رعشه درد، شعر تو قلب جهان را لمس می کند، بذا خلایق دو کلوم حرف بزنن، دیالوگ طهرونی در رومانیْ قزاق ها در پامنار، جادوی آن صدای غریب، قبل از آنکه خشم صاعقه خاکسترش کند، درآینه.
کتاب «بام بلند هم چراغی» پیوست های زیادی هم دارد که بدین سان اند:
«نامه هایی منتشر نشده از احمد شاملو به: احسان یارشاطر، حسن فیاد، حسین قاضیان، علیرضا اسپهبد، کلارا خانس»، «متن سخنرانی در کنفرانس مشترک دانشگاه پرینستون و انجمن قلم آمریکا»، «گزارش هیئت ژوری جایزه واژه آزاد»، «وصیت شاملو درباره سرپرستی و حق التالیف آثارش»، «نامه یدالله رویایی به سعید پورعظیمی»، «نامه احمد کریمی حکاک به سعید پورعظیمی».
پس از پیوست ها هم ۳ بخش دیگر در انتهای کتاب هستند که از این قرارند: یادداشت ها و توضیحات جا افتاده در مجموعه اشعار شاملو و یک ترانه، نظر در تو می کنم ای بامداد، نمایه
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
* از قول مادر شاملو نقل کردید که «شاملو از کلاس پنجم یا ششم ابتدایی شعر می گفته.» نخستین شعری که از او منتشر گردید کی و کجا چاپ شده؟
سال ۱۳۲۱ در نشریه اطلاعات هفتگی چند قطعه ادبی از او انتشار یافته که در کنار تعدادی قطعات منثور دیگر سال ۱۳۲۶ در مجموعه آهنگ های فراموش شده چاپ شد.
* گذشته از قوت و ضعف شعرها، به هر حال برخی از نخستین سروده های شاملو در زندان نوشته شده؛ بنابراین، پرداختن به این فصل از زندگی اش اهمیت بسیار دارد؛ چون شخصیت و اندیشه و شعر وی در همین سال ها شکل می گیرد. شاملو چندبار و به چه دلایلی زندان رفته است؟
دو بار به خاطر مسائل سیاسی زندان بلندمدت رفته. زندان اولش در هفده سالگی بود. نوجوان بود و تصور می کرد که «دشمنِ دشمن ما، دوست ماست» و آلمان که دشمن روس و انگلیس است دوست ماست؛ بنابراین، آغاز کرد به فعالیت ضد متفقین و بنا بر این در تهران بازداشت شد و او را به بازداشتگاه سیاسی شهربانی در تهران منتقل کدند و تحویل ارتش سرخ دادند، بعد هم که به بازداشتگاه شوروی در رشت منتقل شد.
چاپ چهارم این کتاب با ۵۴۴ صفحه مصور رنگی، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۴ هزار تومان عرضه شده است.

1399/07/28
20:01:25
5.0 / 5
1498
تگهای خبر: انتشار , جایزه , شعر , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است