مناسب سازی جشنواره فیلم كودك برای نابینایان و ناشنوایان

مناسب سازی جشنواره فیلم كودك برای نابینایان و ناشنوایان به گزارش كادو دونی رئیس سازمان بهزیستی كشور از برگزاری آنلاین جشنواره فیلم كودك و نوجوان اطلاع داد و اظهار داشت: باتوجه به اینكه یكی از اهداف این جشنواره استفاده همه كودكان از آثار است، تلاش شده تا در جشنواره سال جاری هم مناسب سازی برای افراد ناشنوا و نابینا صورت گیرد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، دکتر قبادی دانا در مورد آغاز جشنواره فیلم کودک و نوجوان و مناسب سازی بعضی از فیلم های این جشنواره برای کودکان دارای معلولیت شنوایی و بینایی بیان نمود: این روزها شاهد برگزاری جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در کشور به میزبانی اصفهان هستیم. مناسب سازی برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهت حضور افراد دارای معلولیت بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند زمینه تلفیق اجتماعی و شامل سازی افراد دارای معلولیت را فراهم آورد.
به قول وی، مناسب سازی تنها به صورت فیزیکی نیست که در معابر، خیابانها و مبلمان شهری باشد، بلکه مناسبسازی و دسترس پذیری برای افراد دارای معلولیت در سایر حوزه ها مانند حوزه فرهنگی و اجتماعی هم حائز اهمیت است؛ طبق اخبار واصله، سال قبل حدود ۱۶۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت در سینماهای جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان با انواع معلولیت های جسمی، حرکتی، نابینایی و ناشنوایی و اتیسم شرکت داشتند.
قبادی دانا با اعلان اینکه سال قبل پژوهش های لازم برای مناسب سازی و دسترس پذیری افراد دارای معلولیت برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان صورت گرفت، اظهار نمود: سعی شده تا کودکان دارای معلولیت نابینایی، ناشنوایی و کودکانی که دارای اختلال اوتیسم هستند از این جشنواره استفاده کنند؛ اخباری که دراین زمینه به دستمان رسیده این است که طی مدت برگزاری جشنواره، گروه مترجمین ناشنوایان برای حضور در سکانس های اختصاصی افراد ناشنوا حضور فعال داشته اند و همینطور برای سانس های اختصاصی افراد دارای معلولیت نابینایی هم گروه دوبله حضور فعالی را در جشنواره سال قبل داشته اند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: همینطور در جشنواره سال قبل با همکاری انجمن های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، شرایط مناسب سازی فیزیکی برای سینماهای میزبان جشنواره صورت گرفت و مناسب سازی کارگاه های جشنواره با زبان اشاره برای افراد ناشنوا یکی از اقدامات خوبی بوده است که انجام شد.
وی درمورد مناسب سازی این جشنواره امسال هم اظهار داشت: سال جاری با شیوع ویروس کرونا این جشنواره به صورت مجازی برگزار می گردد و برگزاری آنلاین جشنواره فرصتی است تا همه کودکان و نوجوانان ایرانی بتوانند از آن استفاده کنند. باتوجه به اینکه یکی از اهداف این جشنواره استفاده همه کودکان از آثار است، تلاش شده تا در جشنواره سال جاری هم مناسب سازی برای افراد ناشنوا به صورت زیرنویس و در بعضی از سکانس ها با زبان اشاره استفاده گردد.
قبادی دانا اضافه کرد: سال جاری برای نخستین بار سعی شده به صورت توضیح و شرح صحنه فیلم ها، مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت نابینایی هم صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه متولیان جشنواره برنامه و فعالیتی هم در کنار جشنواره برای روز جهانی عصای سفید داشتند، اضافه کرد: اخبار جشنواره در چارچوب گزارشات تصویری همراه با زبان اشاره جهت استفاده افراد دارای معلولیت ناشنوایی منتشر گردید که یکی از اقدامات خوب بوده است. باتوجه به اینکه اینگونه فعالیت ها در جشنواره های سینمایی ایران و منطقه کم نظیر است، می تواند شروع خوبی باشد تا در تمامی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی هم مسئولین امر و متولیان اجرایی برنامه ها پیش از آغاز به اجرای برنامه و در دوره برنامه ریزی و پژوهش قبل از انجام، وجود افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند و برنامه ریزی مناسب را جهت استفاده آنها از جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی فراهم نمایند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور از متولیان، مسؤلان و برنامه ریزان جشنواره فیلم کودک و نوجوان قدردانی کرد و اظهار داشت: این جشنواره بین المللی که حضور کودکان و نوجوانان دارای معلولیت را به رسمیت شناخته کار ارزشمندی کرده است.
او همینطور از همه خانواده هایی که فرزندان آنها دارای معلولیت بینایی و شنوایی هستند هم دعوت کرد تا مانند همه خانواده ها از برنامه های این جشنواره به صورت آنلاین و مجازی استفاده کنند که این می تواند سهم بسزایی را در ارتقای فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.
منبع:

1399/07/27
11:47:35
5.0 / 5
1454
تگهای خبر: اهدا , تصویر , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است