كاغذ یارانه ای و نبودش-۷

كاغذدولتی نباشدصنعت نشر تعطیل میشود

كاغذدولتی نباشدصنعت نشر تعطیل میشود كادو دونی: مدیر انتشارات كتابسرای تندیس معتقد می باشد اگر كاغذ دولتی از معادلات تهیه كاغذ ناشران حذف شود، صنعت نشر تعطیل می شود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: در هفتمین قسمت از پرونده «کاغذ یارانه ای و نبودش» سراغ مدیر انتشارات کتابسرای تندیس رفتیم. این ناشر هم مانند شش ناشر پیشین، اعتقاد دارد حذف یارانه دولتی کاغذ به تعطیلی صنعت نشر کشف و توقف کار خیلی از ناشران خصوصی می انجامد که به کار چاپ و توزیع کتاب های عمومی اشتغال دارند.
ابوالفضل میرباقری می گوید: شک نکنید که اگر کاغذ دولتی نباشد، همه باید تعطیل نماییم و برویم. هم اکنون که کاغذ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه می شود، قیمتی که پشت کتاب ها می خورد، برای مخاطبان سنگین است. فکرش را بکنید این یارانه برداشته شود؛ آن وقت قیمتی پشت جلد، جهش محسوسی خواهد داشت و دیگر کسی نمی تواند کتاب بخرد. در نتیجه میزان مطالعه هم از رقم فعلی کمتر خواهد شد.
وی اضافه کرد: این میزان نقدینگی ناشر است که در اولویت است. فرض کنید بنا باشد ۳ برابرِ هزینه ای که تا حالا بابت کاغذ می دادید، باید بپردازید. نتیجه این است که تولید، یک سوم خواهد شد. حالا این وضعیت را بین ناشران در نظر بگیرید. نتیجه چنین وضعی این می شود که تولید هرناشر، به یک سوم کاسته می شود.
مدیر انتشارات کتابسرای تندیس در پاسخ به این سؤال که درباره شایعه حذف یارانه کاغذ چه شنیده، اظهار داشت: نمی دانم این شایعه تا چه حد می تواند به واقعیت تبدیل گردد. اما امیدوارم در همان حد شایعه باقی بماند.
میرباقری درباره پناه بردن بعضی از ناشران به چاپ و نشر دیجیتال در شرایط فعلی، اظهار داشت: من تاکنون با نشر دیجیتال کار نکرده ام و به نظرم چاپ کتاب با ۲۰۰ یا ۱۰۰ نسخه شمارگان، دیگر اسمش چاپ نیست؛ بلکه تکثیر است. البته در شرایط فعلی، این هم راهکاری برای حفظ سرمایه ناشر در زمینه هایی مثل انبارداری، زینک و... است. چون این گونه می شود سهم بیشتری را به کتاب های دیگر اختصاص داد. یعنی اگر شما با سرمایه چاپ یک کتاب، ۳ کتاب چاپ می کنید.
این ناشر اظهار داشت: نه این که کار دیگر همکارانم را در زمینه ورود به چاپ دیجیتال قبول نداشته باشم اما تا الان تلاش نکرده ام وارد این حوزه بشوم.
وی در انتها و جمع بندی اظهار داشت: نکته مهم این است که با حذف کاغذ یارانه ای، بازار کاغذ و به تبع آن، بازار کتاب یک سکته مهم و اثرگذار می کند.


منبع:

1399/07/06
18:43:09
5.0 / 5
1454
تگهای خبر: انتشار , تولید , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است