مدیركل كتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران:

نسخه خطی نفیسی از كتاب خمسه نظامی به كتابخانه ملی اضافه گردید

نسخه خطی نفیسی از كتاب خمسه نظامی به كتابخانه ملی اضافه گردید یك نسخه خطی نفیس از كتاب خمسه نظامی كه تاریخ كتابت به سال ۸۹۲ قمری برمی گردد، برای سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران خریداری شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، یک نسخه خطی نفیس از کتاب خمسه نظامی که تاریخ کتابت به سال ۸۹۲ قمری برمی گردد، با کار کارشناسی کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب های خطی و نادر کتابخانه ملی خریداری و به گنجینه نسخ خطی کتابخانه ملی ایران اضافه گردید.
خسمه نظامی یا پنج گنج نظامی عنوان مجموعه پنج منظومه با ۲۸۹۰۰ بیت ملقب به پنج گنج از نظامی گنجوی است که با همت کمیته خرید نسخ خطی اداره کل کتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این نسخه خطی نفیس خریداری شد. این کتاب دارای چندین مجالس مینیاتور بوده و کتابت این نسخه در سرزمین بلقیس (افغانستان کنونی) انجام شده است.
این نسخه خطی به قلم «مرشح بن قتلغ خواجه بن عبدالله سمرقندی» کتابت شده است و جلد این کتاب خطی ۵۵۰ ساله با روکش کاغذ سرخ و طرح «ترنج و وسط ترنج» با نقوش اسلیمی همراه می باشد. صفحه افتتاح این نسخه خطی خمسه نظامی با کتیبه مذهب و رنگین با نقوش اسلیمی به رنگ های لاجورد، زر، سرخ، سبز و سفیدآب بوده و سجاف (اطراف جلد) این کتاب خطی از تیماج قهوه ای است.
علی اوجبی مدیرکل کتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح نسخی که خریداری می شود، اظهار داشت: اطلاعات اولیه نسخه ها بعد از خریداری، بلافاصله وارد سامانه سازمان می شود تا پژوهشگران آگاه شوند که چه نسخه های موجود است و در نهایت نسخه تصویر برداری شده در سایت مربوط جهت استفاده مخاطبان بارگذاری می شود. همینطور هم اینک بیشتر از ۴۰ هزار نسخه خطی و بیشتر از ۳۰ هزار عنوان چاپ سنگی در مخزن کتاب های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.


منبع:

1399/06/27
00:59:45
5.0 / 5
1449
تگهای خبر: تصویر , خرید , سایت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است